Які бувають генератори, різниця між дизельним і бензиновим, порівняння, ціни та потужність. Як обирати і де замовляти

Пошкодження енергетичної інфраструктури України внаслідок ракетного обстрілу буквально підняли попит на обладнання та пристрої, які дозволяють пережити тимчасові відключення електроенергії. Насамперед йдеться про павербанки, зарядні станції та генератори.

Щоправда, перші два види пристроїв все одно вимагають наявності струму в електромережі (хоча б протягом кількох годин на день), щоб накопичити заряд. Тому, якщо настане повний «блекаут» і багато міст буде знеструмлено протягом кількох днів, а то й тижнів, від павербанків буде мало толку. У такому разі оптимальним вирішенням проблеми буде генератор, який може постачати електроенергією в квартиру або приватну оселю практично в режимі 24/7.

Mind розібрався, які види генераторів існують, як змінилася їхня вартість і які нюанси потрібно враховувати при купівлі цього обладнання.

Які бувають генератори?

По виду споживаного пального генератори поділяються на чотири типи: бензинові, дизельні, газові та комбіновані (газ-бензин). Найбільш поширені перші два види. Газових і комбінованих генераторів у продажу практично немає. До того ж вони досить вибагливі до якості пального та мають невисоку автономність.

Також генератори можна розділити на дві групи з огляду на кількість фаз:

  • однофазні видають напругу до 220–230 вольт, якої вистачить для того, щоб підключити звичайні побутові прилади;
  • трифазні здатні генерувати напругу 220/380 вольт і видавати стабільний струм без «стрибків». Такі генератори застосовуються під час енергопостачання приватних будинків, виробничих об'єктів.

Також варто зауважити, що практично всі сучасні моделі генераторів мають вбудовану систему стабілізації напруги (AVR), яка захищає підключені прилади від перепадів струму.

Який генератор вибрати?

Насамперед потрібно виходити з місця проживання, наявності відповідного простору для розміщення генератора та з того, якої потужності обладнання буде до нього підключено.

Почнемо з того, що для міських квартир генератор не найкраще рішення. По-перше, звук його роботи порушуватиме санітарні норми. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я №463 від 22 лютого 2019 року, у багатоквартирних будинках рівень шуму не повинен перевищувати 55 дБ. Але навіть малопотужні бензинові генератори видають від 65 дБ. Виходом із ситуації може бути покупка інверторного бензинового генератора, він «тихий» серед своїх «однокласників» із рівнем шуму в межах 50–55 дБ. Другий варіант – домовлятися із сусідами та купувати генератор спільно, щоб ним могли користуватися й інші мешканці будинку.

По-друге, треба кудись виводити відпрацьовані вихлопні гази, від яких нікуди не подітися. У квартирі це зробити складно, хіба що встановити генератор на балконі чи лоджії. Або знову шукати компроміс із сусідами і виносити генератор кудись за межі квартири. Наприклад, на балкон між поверхами.

У приватному будинку, звісно, з установкою генератора простіше. Головне, виділити йому місце на території ділянки та продумати комутацію з електромережею свого будинку. До речі, деякі моделі мають вихід для підключення силових кабелів. Це зручно на той випадок, коли потрібно запитати обладнання високої потужності – бойлер чи електрокотел.

Щодо продуктивності генератора, то чим більше приладів до нього буде підключено – тим вищою вона має бути.

Наприклад:

  • 1 кВт – цього вистачить для заряджання мобільних телефонів, підключення портативного світильника, ноутбука чи невеликого обігрівача;
  • 2,5–3 кВт – від такого генератора зможуть працювати мікрохвильова піч, електрообігрівач, холодильник і пральна машина (одночасно), або ж електрочайник, бойлер або пилосос (окремо);
  • 5–10 кВт – достатня потужність, щоб одночасно запитати практично всю електроніку та побутову техніку, яка є у будинку.

Що відбувається з попитом та з цінами?

Багато українців почали запасатися генераторами ще навесні, як тільки розпочалися бойові дії. Але головний сплеск попиту стався у жовтні після перших масованих обстрілів електростанцій.

За даними інтернет-магазину Rozetka, упродовж жовтня попит на генератори підскочив у 2,5 раза. Продаж цього обладнання на маркетплейсі Prom.ua в жовтні злетів у 5 разів. Сервіс оголошень OLX повідомляє, що до кінця жовтня кількість пошукових запитів щодо генераторів зросла на майданчику в 4 рази, а кількість оголошень про продаж у жовтні проти серпня збільшилася на 8% для дизельних генераторів і на 27% для бензинових.

Ціни на обладнання також не стоять на місці. Найсильніше вартість генераторів злетіла наприкінці жовтня, коли почалися масові відключення електроенергії. Якщо вірити даним агрегатора hotline, найбільше подорожчали бензинові генератори малої потужності – від 1 до 1,5 кВт. Ціни на них буквально за лічені дні зросли на 30–60%. Більш продуктивні пристрої, від 2,5–3 кВт, подорожчали в середньому на 10%.

Щодо дизельних генераторів, то тут цінова ситуація спокійніша. Їхня вартість зросла ще влітку приблизно в 1,5 раза, що було пов'язано з девальвацією гривні (нагадаємо, що 21 липня НБУ знизив курс гривні до долара відразу на 25%, це моментально позначилося на ціні імпортних товарів). З приходом жовтня-листопада особливих сплесків вартості дизельних генераторів не було. Це можна пояснити тим, що вони в принципі досить дорогі, і серед побутових користувачів (особливо в містах) масовим попитом не користуються.

Які генератори є у продажу?

При обмеженому бюджеті та скромних потребах в електроенергії варто розпочинати пошуки з бензинових генераторів. Найпростіші моделі, які коштують від 10 000 грн – це однофазні пристрої з двотактним двигуном потужністю до 1 кВт, які можуть видавати номінальну напругу 230 Вольт і працювати від одного бака пального (його ємність близько 4–5 л) близько 6–7 годин.

Якщо потрібний генератор, щоб запитати від нього велику побутову техніку, вартість бензинового агрегату буде десь на рівні 20 000 – 25 000 грн. Це більш серйозний апарат із однофазним чотиритактним двигуном потужністю до 3 кВт. Об'єм паливного баку такого генератора становить близько 15 л, що забезпечує до 10–12 годин безперервної роботи. Але це в разі 50%-ого навантаження. Якщо запустити генератор на повну потужність, його паливний бак спорожніє вдвічі швидше.

Дизельні генератори малої потужності – велика рідкість. У продажу можна знайти агрегати щонайменше на 2,8–3 кВт. Причому їхня ціна в порівнянні з бензиновими аналогами буде на 50–70% вищою. Тобто, починаючи десь із позначки 35 000 – 40 000 грн, що еквівалентно сумі $900–1000. Час автономної роботи становить 10–12 годин у середньому.

Найбільше моделей дизельних генераторів, які є у продажу, мають потужність від 5 до 10 кВт. Такий генератор може забезпечити електроенергією цілий будинок. Проте й цінник буде більш важким, десь у діапазоні 70 000 – 120 000 грн залежно від моделі. Місткість паливного бака потужних генераторів – від 15 до 25 л. Споживання пального становить близько 1–2 л на годину, що на виході може дати час роботи без заправки майже добу. Але знову ж таки багато залежить від того, яке обладнання буде підключено до генератора та в якому режимі він експлуатуватиметься.

Потужні бензинові генератори на 5–10 кВт також існують. Їхня ціна у 2–2,5 раза нижча, ніж аналогічних дизельних. Але й час автономної роботи на 30–50% менший. Крім того, не забуваємо, що бензиновому генератору потрібно давати відпочинок, інакше він може вийти з ладу. Особливо, якщо він має забезпечувати електроенергією енергоємну техніку.

Як заощадити на покупці генератора?

Враховуючи високий попит й обмежену пропозицію генераторів в Україні, які вже призвели до завищення цін продавцями, можна розглянути придбання такого агрегату за межами нашої країни.

Наприклад, бензиновий генератор із Польщі або Румунії потужністю близько 1 кВт у перерахунку на національну валюту коштуватиме близько 5000 грн. Тобто вдвічі дешевше, ніж в Україні. Дизельний генератор потужністю 7,5 кВт у сусідніх країнах ЄС можна знайти за 40 000 – 45 000 грн. У нас його вартість буде в межах 70 000 – 90 000 грн мінімум. Тож навіть з урахуванням витрат на доставку (її вартість близько $100–200 залежно від габаритів і ваги) така покупка себе виправдає.

Ба більше, Кабінет Міністрів на засіданні 8 листопада ухвалив рішення звільнити операції з імпорту генераторів, акумуляторів, обігрівачів від ввізного мита та ПДВ. Тому додаткових податкових платежів при ввезенні купленого за кордоном генератора в Україну наразі немає. І на час опалювального сезону уряд їх точно не повертатиме.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації