«Поранений переможець». Борису Джонсону вдалося зберегти посаду прем'єра, проте ризики відставки для нього зберігаються: що відбувається

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон зумів зберегти посаду голови уряду після драматичного голосування щодо вотуму довіри, яке ввечері 6 червня провели його однопартійці з Консервативної партії, пише НВ.

Під час закритого голосування Джонсону вдалося заручитися підтримкою 211 з 359 парламентарів-консерваторів. Проте британська преса обговорює іншу цифру: 148 депутатів однопартійців проголосували проти прем'єра — і це несподівано великий показник, небезпечно близький до рубежу в 50% голосів (180 депутатів), після якого уряду Джонсона довелося б піти. Хоча формально вотум про довіру прем'єру тепер не можна ініціювати протягом року, настільки низький рівень підтримки в лавах власної партії «певно, лише ускладнить, а не спростить» для Джонсона завдання управління країною в найближчі місяці, пише The Guardian.

НВ нагадує, чому британський прем'єр й один із лідерів міжнародної коаліції на підтримку України опинився за крок від відставки і як це позначиться на його політичному майбутньому.

Як і чому ініціювали голосування проти Джонсона?

Головним формальним приводом для голосування щодо вотуму довіри прем'єру став злощасний Partygate — скандал навколо кількох вечірок в урядовому офісі на Даунінг-стріт, 10, які відбулися в 2020—2021 роках на тлі суворих правил карантину та заборон на масові зустрічі для решти британців.

Участь Джонсона щонайменше у трьох із них та штраф, згодом виписаний прем'єру поліцією, зробили його першим очільником уряду в історії Великої Британії, який був покараний за порушення закону під час перебування на посаді.

Політичний скандал навколо цієї історії тягнеться з листопада 2021 року, коли вперше стало відомо про вечірки на Даунінг-стріт, 10 та в інших урядових локаціях. Перші повідомлення про них з’явилися в пресі, однак спочатку Джонсон заперечував факт проведення таких зустрічей або участь у них. Пізніше прем'єр заявляв, що це були скоріше робочі заходи (хоча, як з’ясувалося, їхні учасники не відмовляли собі в алкоголі — на тлі закритих в країні барів та ресторанів). Чим більше деталей розкривалося під час Partygate, тим більше питань виникало до Джонсона: йому довелося особливо виправдовуватися за свято з нагоди власного дня народження та одну з вечірок, яка відбулася в квітні 2021 року за день до похорону принца Філіпа, чоловіка королеви Єлизавети II.

За останні півроку прем'єр озвучив серію офіційних вибачень, проте Partygate став ударом по його уряду, особистій популярності та Консервативній партії загалом. За час скандалу звільнилася низка високопоставлених співробітників Даунінг-стріт, за порушення карантину поліція виписала штрафи 83 особам (зокрема і самому Джонсону, його дружині Керрі та Ріші Сунаку, канцлеру казначейства Великої Британії), а участь чиновників у вечірках стала предметом спеціального внутрішньоурядового розслідування. Його координувала співробітниця апарату британського уряду Сью Грей, і оприлюднений 31 січня 2022 року підсумковий звіт цього розслідування заповнив обкладинки британських ЗМІ невтішними для Джонсона характеристиками.

Вторгнення Росії в Україні на деякий час змістило фокус уваги британського суспільства, тим більше, що уряд Джонсона став одним із найактивніших і найефективніших прихильників України. Британія однією з перших почала інтенсивно постачати озброєння для ЗСУ ще до початку вторгнення, продовжує нарощувати цей потік і нещодавно погодилася поставити Україні сучасні РСЗВ.

Однак у міру затягування війни на початку літа 2022 року Partygate знову наздогнав британського прем'єра. 6 червня стало відомо, що в лавах Консервативної партії набралося достатньо охочих провести голосування щодо вотуму довіри Джонсону як лідеру партії.

На цей момент список претензій до Джонсона розширився і включав проблемні для Консервативної партії результати місцевих виборів в травні 2022 року (що частково також пов’язували з наслідками Partygate), а також низку нових політичних скандалів у лавах торі та економічні проблеми, які відчула Британія на тлі загальносвітового зростання цін на паливо та продукти харчування.

Як пройшло голосування і що означає для Джонсона його результат?

Ініціатором голосування про довіру Джонсону став Комітет 1922 року — парламентська група всередині Консервативної партії в британській Палаті громад, яка має формальне право поставити питання про довіру лідерові партії. Для цього необхідно, щоб відповідний лист-звернення на ім'я голови комітету підписали щонайменше 15% парламентарів-консерваторів (54 депутати). Підписи зібрали в перших числах червня і, як дав зрозуміти вранці 6 червня голова комітету Грем Бреді, таких заявок виявилося значно більше за необхідний мінімум (хоча точне число їх він не уточнив).

Голосування проходило лише в лавах консерваторів, а не в Палаті громад загалом. Проте якби партія висловила Джонсону недовіру (понад 180 голосів із 359), йому б довелося піти з посади прем'єра. Увечері 6 червня парламентарі віддавали свої голоси у закритому режимі (анонімно), але частина консерваторів озвучила позицію публічно, виступивши на підтримку лідера партії чи проти нього. Прихильники прем'єра, включаючи голову МЗС Ліз Трасс, нагадали, що він робить все можливе для України. Серед голосів критиків звучали закиди у недостатньому каятті Джонсона після Partygate та звинувачення у втраті довіри з боку британського суспільства. Британські ЗМІ не залишили поза увагою той факт, що за кілька днів до голосування прем'єра освистали, коли він із дружиною піднімався сходами собору Святого Павла в Лондоні на спеціальну службу з нагоди 70-річчя перебування королеви Єлизавети II на престолі.

Сам Джонсон, як і раніше, дав зрозуміти, що добровільно йти у відставку через Partygate не має наміру. За кілька годин до голосування він звернувся до однопартійців із відкритим листом, у якому нагадав про головні досягнення свого уряду (перерахувавши серед них реалізований Brexit, боротьбу з пандемією та підтримку України у боротьбі з РФ) і закликав їх поставити крапку у протиріччях. «Сьогодні ввечері ми маємо шанс покласти край тижням спекуляцій у медіа та єдиною згуртованою партією негайно повести цю країну вперед», — написав соратникам Джонсон.

Проте результат голосування виявив, що консерваторам далеко до єдності, а Борис Джонсон стає дедалі суперечливішою фігурою.

148 із 359 однопартійців прем'єра висловили йому недовіру, 211 консерваторів підтримали Джонсона. «Підсумковий розрив виявився набагато вужчим, аніж побоювалися навіть найбільш песимістичні союзники Джонсона, — пише CNN. — До голосування чимало хто називав найгіршим сценарієм різницю в 80 голосів [між прихильниками та противниками Джонсона, яка насправді досягла лише 63 голосів]. Тепер прихильники Джонсона борються за те, щоб представити ці результати як перемогу чи визначити, яким буде їхній наступний крок, тоді як його прем'єрство виглядає більш хитким, аніж будь-коли з моменту вступу на посаду».

Хоча знову отриманий вотум довіри позбавляє Джонсона ризику подібного голосування протягом найближчого року, йому все одно загрожує можлива відставка через політичний тиск на тлі недостатньої підтримки. Британські ЗМІ вже наводять невтішні для прем'єра аналогії:

  • Тереза Мей зберегла свою посаду після подібного вотуму про довіру в грудні 2018 року, проте все одно була змушена піти у відставку протягом півроку на тлі хаосу навколо Brexit та наростаючої критики на її адресу (хоча тоді в процесі голосування її підтримали 63% однопартійців, тоді як Джонсона зараз ще менше — 59%);
  • Маргарет Тетчер у 1990 році також добровільно пішла у відставку лише через тиждень після схожого голосування про довіру їй, хоча тоді процедура була дещо іншою (Тетчер отримала 54,8% підтримки проти 40,9%, ще частина однопартійців утрималися, проте прем'єр визнала такий рівень підтримки недостатнім на тлі формальної вимоги про перевагу в 15%).

Судячи з перших коментарів, наразі уряд Бориса Джонсона має намір продовжувати роботу. Сам він назвав підсумки голосування щодо довіри однопартійців «переконливими». «Я думаю, це переконливий результат, вирішальний результат, який означає, що як уряд ми можемо рухатися далі і сфокусуватися на речах, які, на мій погляд, є дійсно важливими для людей», — прокоментував Джонсон журналістам результати вотуму про довіру.

Він також заявив, що не планує ініціювати позачергові вибори, які, як вважали деякі оглядачі, міг б оголосити, аби міцніше закріпити статус своєї партії. Проте прем'єр заявив, що його «не цікавлять дострокові вибори», і він має намір «прямо зараз приносити користь» народу Великої Британії.

Фото: Daily Telegraph

Утім, британські ЗМІ швидше скептично оцінюють такий настрій прем'єра, вважаючи, що тепер на нього чекають непрості тижні й місяці. «Поранений переможець», — із такою передовицею вийшла сьогодні The Times. «Порожня перемога [Джонсона] розриває лави торі», — йдетья в заголовку на першій шпальті Daily Telegraph, сфокусованому на проблемах у партії консерваторів.

«Хоча союзники Джонсона оголосили результат голосування перемогою, чимало депутатів-консерваторів, у тому числі деякі з його прихильників, вважають, що спроба змістити [Джонсона] - це початок кінця його трирічного прем'єрства», — пише The Guardian.

В іншому матеріалі політичні оглядачі цього ж видання зазначають, що на тлі недостатньо переконливої підтримки «колеги Джонсона в уряді можуть визнати вже найближчими днями, що його відставка пішла б на користь партії — хоча навіть у такому разі залишається спірним питання, чи погодиться він піти».

The Guradin також припускає, що якщо позиції Консервативної партії в соцопитуваннях продовжать погіршуватися найближчими місяцями, однопартійці Джонсона можуть ініціювати процедурні нововведення, які дозволили б їм знову опротестувати його роль лідера партії (а отже і прем'єра) ще до закінчення річного імунітету.

«Отже, на цю мить Джонсон поки в безпеці, однак результат [голосування про довіру] — це що завгодно, але тільки не потужна підтримка людини, яка трохи більше двох років тому привела свою партію до приголомшливої перемоги на виборах», — підбиває підсумок The Guardian.

«Це одна з найбільш запаморочливих мінливостей долі в сучасній політичній історії Великої Британії, — дає оцінку удару по нещодавній популярності Джонсона американська The New York Times. — Хоча він залишається прем'єр-міністром, можливо, [на цій посаді] дні його вже злічено».


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації