Німеччина розчарувала, США надихнули. Україні поки не дадуть танки Leopard, але пророкують великий наступ навесні. Що було у Рамштайні

20 січня на американській авіабазі Рамштайн у Німеччині відбулася восьма зустріч в однойменному форматі. Міністрам країн, які входять до контактної групи з питань воєнної допомоги Україні, не вдалося погодити головне питання — постачання німецьких бойових танків Leopard Києву. Однак було заявлено про перспективу великого наступу України вже навесні та озвучено значний список іншого озброєння, яке має цьому посприяти. NV підбиває підсумки восьмого Рамштайну.

Німеччина так і не погодилась передати танки Leopard 2

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що учасники контактної групи з оборони України не домовилися про постачання ЗСУ танків Leopard 2. Ця заява стала головним розчаруванням восьмого Рамштайну.

За словами Пісторіуса, голови оборонних відомств та начальники штабів країн Заходу так і не зуміли виробити єдину позицію щодо передачі Україні німецьких танків.

«Необхідно ретельно зважити всі „за“ і „проти“», — заявив Пісторіус, додавши, що поки що незрозуміло, коли буде ухвалене остаточне рішення з цього приводу.

Він відмовився відповідати на запитання, чи надасть Німеччина дозволи на експорт цих танків Польщі та іншим країнам, які на це готові.

Пісторіус також повідомив, що Берлін «готовий діяти швидко», якщо країни-союзниці досягнуть консенсусу щодо постачання танків Leopard для України.

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак також заявив, що рішення про передачу Україні танків не було ухвалене. При цьому він висловив переконання, що коаліція для надання Україні німецьких танків Leopard все ж таки буде створена в майбутньому.

Німецькі ЗМІ писали із посиланням на свої джерела, що канцлер Олаф Шольц під зустрічі з главою Білого дому Джоном Байденом 18 січня дав йому зрозуміти, що схвалить передачу Україні Leopard, якщо США поставлять їй свої Abrams. Представник уряду Німеччини Штеффен Хебештрайт категорично відкинув цю інформацію.

Своєю чергою Пісторіус заявив, що ця умова не є обов’язковою.

На тлі невпевненої позиції Німеччини президент Польщі Анджей Дуда під час свого візиту до Львова 11 січня заявляв, що ЗСУ отримають роту танків Leopard в рамках допомоги міжнародної коаліції.

Його фінський колега Саулі Ніїністе також підтвердив, що його країна може передати «невелику кількість» цієї техніки.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявляв, що Україні необхідно 300 танків. Як уточнив потім міністр оборони Олексій Резніков, така кількість потрібна «для конкретної операції».

Водночас, за оцінкою лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень, Україна має отримати близько 100 танків, щоб розпочати власний наступ.

Контрнаступ України навесні

Голова Міноборони США Ллойд Остін пообіцяв, що українські сили матимуть можливість перейти у контрнаступ навесні. За його словами, до цього моменту західні союзники мають «вікно можливостей» з передачі танків ЗСУ.

Таким чином, він прокоментував переговори про передачу танків Leopard 2 Україні під час брифінгу за підсумками засідання у форматі Рамштайн.

«Ми переконалися в тому, що Україна має можливості, необхідні для успіху прямо зараз. Є вікно можливостей до весни, коли вони можуть розпочати свій контрнаступ. Це невеликий проміжок часу», — сказав Остін.

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі під час брифінгу додав, що для успішної наступальної операції українцям знадобиться навчання.

«Не хочу передбачати, яким буде контрнаступ. Українські сили провели вже принаймні дві дуже успішні операції: під Харковом та біля Херсона. Я обговорював з генералом Залужним його бачення наступу. Не до деталей на рівні виконання», — сказав він.

Остін додав, що союзники змогли зібрати «надзвичайну бойову міць» і передаватимуть зброю Україні.

«І ці пакети (допомоги — ред.) також включають танки. Польща продовжує пропонувати танки і надасть їх. Інші країни також висловлюють готовність», — сказав голова Пентагону.

Яке озброєння союзники передадуть Україні

На сайті Міноборони США повідомляється, що, за словами Ллойда Остіна, США передають Україні додаткові ЗРК NASAMS та вісім систем ППО Avenger.

Також голова Пентагону зазначив, що пакет допомоги допомагає задовольнити потребу України у бронетехніці та бойових машинах. Допомога США включає:

  • 59 бойових машин піхоти Bradley;
  • 90 бронетранспортерів Stryker;
  • 53 протимінностійкі транспортні засоби (MRAP);
  • 350 багатоцільових колісних транспортних засобів високої мобільності Хамві (HMMWV).

Деякі з видів озброєнь, які Україна має отримати від союзників, за підсумками восьмої зустрічі у форматі Рамштайн Остін перерахував на прес-конференції.

  • ППО від Франції, Німеччини та Великої Британії, зокрема, батарея ЗРК Patriot від Німеччини;
  • ракети для Patriot, пускові установки та навчання від Нідерландів;
  • купівля Канадою ЗРК NASAMS та снарядів до неї;
  • танки Challenger 2 від Великої Британії;
  • БМП CV90 та САУ Archer від Швеції;
  • 19 гаубиць від Данії;
  • більше вертольотів, ПЗРК Stinger та іншого обладнання від Латвії;
  • великий пакет допомоги від Естонії, який включає 155-мм снаряди для гаубиць і не тільки.

Міністр оборони Німеччини Пісторіус повідомив журналістам, що ця країна виділить на весняний військовий пакет підтримки України понад мільярд євро. Крім ЗРК Patriot, до нього увійдуть ще сім САУ Gepard та ще один ЗРК Iris-T SLM з додатковими керованими ракетами.

«Перемога у 2023 році малоймовірна»

Під час брифінгу голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі висловив думку, що захисникам України буде важко воєнним шляхом витіснити російських окупантів з кожного сантиметра української території у 2023 році.

«Це не означає, що цього не може статися, не означає, що цього не станеться, але це буде дуже, дуже складно», — сказав Міллі.

На думку генерала, цього року можлива стабілізація фронту, яка залежатиме від постачання військової допомоги Силам оборони України та їх навчання. Міллі також вважає, що захисники України можуть провести «значну» тактичну наступальну операцію, щоб звільнити якнайбільше українську територію.

«Але я все ж таки вважаю, що зрештою ця війна, як і багато війн до неї, закінчиться за столом переговорів», — додав генерал Міллі.

Зеленський попросив винищувачі F-16

Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні до учасників зустрічі у форматі Рамштайн закликав надати Україні ракети більшої дальності та винищувачі F-16.

Інфографіка: NV

«Я можу сотні разів подякувати вам, і це буде абсолютно справедливо та чесно, враховуючи все, що ми вже зробили. Але сотні подяк — це не сотні танків. Ми всі можемо говорити тисячі слів, але я не можу замінити словами гармати, які потрібні проти російської артилерії чи зенітні ракети, які потрібні для захисту людей від російських авіаударів», — сказав він.

Напередодні міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра заявила, що Нідерланди розглянуть можливість передачі Україні винищувачів F-16, якщо Київ звернеться з відповідним проханням.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації