Влада Казахстану підтвердила загибель десятків демонстрантів, у країні не працюють банки, ОДКБ розпочала введення військ

6 січня, п’ятий день протестів у Казахстані, розпочався з першого офіційного підтвердження влади про смерть десятків демонстрантів під час подій в Алмати — «найгарячішій» точці країни.

Поліція Алмати заявила, що в місті було вбито десятки протестувальників, які напередодні штурмували адміністративні будівлі.

Тим часом криза в країні розвивається: у Казахстані припинили роботу всі банки, в центрі Алмати вранці 6 січня відбулася перестрілка силовиків з учасниками вуличних акцій, інтернет у країні блокують, а в країну вже почали вводити «миротворчий контингент» ОДКБ — зокрема війська Росії, пише НВ.

На тлі протестів Казахстан запровадив фіксовані ціни на скраплений газ, бензин та дизель

У Казахстані вводять держрегулювання цін на бензин, дизпаливо та скраплений газ терміном на 180 днів, повідомив уряд країни Саме зростанні цін на газ до 120 тенге стало поштовхом до масштабних протестів у країні

«Встановлено граничні ціни на 180 днів на роздрібну реалізацію зрідженого нафтового газу для заправки автотранспорту на АЗС на території Казахстану», — йдеться в повідомленні уряду.

Зазначається, що ціни в різних регіонах на скраплений газ варіюватимуться від 50 до 75 тенге (приблизно 3,15 — 4,73 грн) за літр. Повний перехід на реалізацію зрідженого нафтового газу через електронний торговий майданчик перенесли на рік.

Для бензину граничні ціни з урахуванням податку на додану вартість встановлені на рівні: АІ-80 — 89 тенге за літр, марки АІ-92 та АІ-93 — 182 тенге за літр, марка АІ-95 — 215 тенге за літр.

Граничні ціни на роздрібну реалізацію дизельного палива (літнє, міжсезонне) з урахуванням ПДВ встановлено залежно від регіону: від 230 тенге до 260 тенге за літр.

Перший літак із російськими десантниками прибув до Казахстану — відео відправки військ

Російський провладний Телеграм-канал Mash оприлюднив відео посадки десантників РФ у літак перед вильотом до Казахстану в рамках «миротворчої» місії введення військ ОДКБ.

За інформацією Mash, перший борт із російськими військовими вже прибув до країни.

Раніше повідомлялося, що від Росії до складу контингенту увійшли підрозділи Повітряно-десантних військ.

Під час протестів у Казахстані постраждали понад 1 тис. осіб, 400 з них у лікарнях — дані МОЗ

«Понад тисяча людей у різних регіонах Казахстану постраждали внаслідок масових заворушень, з них майже 400 госпіталізовано, 62 особи перебувають у реанімації, повідомили в міністерстві охорони здоров’я», — заявили 6 січня у телеефірі державного казахстанського телеканалу Хабар 24.

Ці дані МОЗ Казахстану підтверджують також інші місцеві ЗМІ.

Силовики закликали мешканців Алмати не виходити з осель через «антитерористичну операцію» в місті

Про це 6 січня заявила офіційний представник департаменту поліції міста Салтанат Азірбек, яку цитує Інтерфакс. За її словами, силовики проводять операцію «у квадраті вулиць Масанчі-Карасай Батира-Жамбила-Байтурсинова, за місцем дислокації трьох адміністративних будівель»

«Закликаємо гостей та мешканців міста утриматися від виходу з будинків», — сказала Азірбек.

Про проведення «антитерористичної операції» поліція Алмати оголосила в ніч на 6 січня.

У місті чути автоматні черги, жителі у соціальних мережах та месенджерах повідомляють про перестрілку із застосуванням автоматичної зброї, повідомляє Інтерфакс.

ЩО БУЛО РАНІШЕ

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив в ефірі каналу Хабар 24, що звернувся до країн ОДКБ (сюди входить РФ) по допомогу в «подоланні терористичної загрози», пише Українська правда.

Пряма мова: "Покладаючись на договір про колективну безпеку, я сьогодні звернувся до глав держав ОДКБ надати допомогу Казахстану у подоланні цієї терористичної загрози. Насправді це вже не є загрозою, це підрив цілісності держави і найголовніше - це напад на наших громадян, які просять мене, як главу держави, терміново надати їм допомогу.

Мій конституційний обов'язок у тому, що я повинен дбати про благополуччя, спокій та безпеку наших громадян. Тому звернення до сторін щодо організації Договору про колективну безпеку вважаю абсолютно доречним, своєчасним".

До організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія, Таджикистан та Казахстан.

У соцмережах з'явились повідомлення про нібито вимоги учасників мітингів у Казахстані, які тепер нібито хочуть відставки президента, голови Ради безпеки, уряду та парламенту.

Джерело: НЕХТА в Telegram, Ехо Кавказу

Деталі: Канал НЕХТА опублікував такі "вимоги протестувальників":

  • Негайне звільнення всіх політв'язнів,
  • Повна відставка та складання повноважень президента, голови Ради безпеки, уряду та парламенту.
  • Політичні реформи: створення тимчасового уряду з авторитетних та публічних громадян – учасників опору в Казахстані, проведення силами тимчасового уряду вільних виборів.
  • Головною умовою політичних реформ є – неухильна підтримка цінностей демократії та дотримання прав людини, визнання років правління СРСР злочином проти народів пострадянської імперії, засудження військової агресії проти України та анексії Криму, вихід зі складу СНД, ЄАЕС та інших союзів з Російською Федерацією.

Таке саме повідомлення було в Telegram-каналі "Протести Казахстан", але пізніше воно зникло. Однак ці вимоги поширилися у мережі.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв у своєму зверненні заявив, що усунув Нурсултана Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану. Радбез очолить він сам.

Оператор "Казахтелеком" відключив інтернет по всій країні. З перебоями працює мобільний зв'язок.

Низка казахстанських сайтів, у тому числі популярних в республіці ЗМІ, наразі недоступні.

За словами представника оператора Kcell, зараз "компетентні органи" Казахстану вживають заходів "з призупинення роботи мереж та надання послуг зв'язку в інтересах забезпечення громадської безпеки".

У перші дні січня 2022 року Казахстан охопили масові протести: вони розпочалися як акції проти підвищення цін на газ, однак швидко перетворилися на демонстрації з політичними гаслами. Влада країни відреагувала масовими затриманнями демонстрантів, силовими заходами, інтернет-блокадою та введенням надзвичайного стану в бунтівних регіонах.

Ситуація розвивається стрімко: вже на третю добу акцій в Алмати й в Алматинській області, Нур-Султані та Мангістауській області Казахстану заборонили мітинги та ввели комендантську годину, почалися зіткнення із застосуванням світлошумових гранат, а уряд опинився у відставці.

Вдень 5 січня протестувальники захопили та підпалили мерію Алмати, а також резиденцію президента Касим-Жомарта Токаєва.

Глава держави оголосив про звільнення свого попередника Нурсултана Назарбаєва з посади голови Ради безпеки країни і сам обійняв цю посаду. Відставка Назарбаєва була однією з вимог протестувальників.

Ввечері в середу, 5 січня, режим надзвичайного стану поширили на всю територію країни. Повсюди відключено Інтернет.

Казахстанське видання Orda.kz повідомило, що співробітники аеропорту Алмати покинули його.

Джерело: ВВС, російський "Інтерфакс", Tengrinews.kz

Деталі: За попередніми даними Orda.kz, в аеропорт зайшли близько 45 "загарбників", а співробітники покинули аеропорт. Пасажирів у терміналі не було: їх евакуювали.

На онлайн-табло прильоту аеропорту проте значиться кілька рейсів, що прибувають.

Російський "Інтерфакс" повідомив про перебої в авіасполученні між Москвою та Алмати на тлі протестів у Казахстані.

Білоруська авіакомпанія "Белавіа" та "Азербайджанські авіалінії" оголосили про скасування вечірніх рейсів з Мінська та Баку до Алмати. Також рейси до міста призупинила кувейтська авіакомпанія Jazeera Airways.

В управлінні охорони здоров'я Алмати, яке цитує Tengrinews, заявили, що демонстранти перешкоджають роботі швидкої допомоги, завдають шкоди медпрацівникам та громять соціальні об'єкти.

У Казахстані в місті Алмати тривають сутички, люди штурмували й захопили будівлю адміністрації, а в місті Актобе силовики відтіснили людей від будівлі акимату.

Як повідомляє "Радіо Азаттик", пости у Twitter litator, у центральній частині Алмати в середу сталися сутички мітингувальників із поліцією.

Розбиті поліцейські машини біля будівлі мерії в Алмати. Фото: REUTERS

За даними кореспондента "Інтерфаксу", протестувальники намагалися пройти дворами на вулицю Байтурсинова. Поліція почала застосовувати проти них спецзасоби.

Вибухали світлошумові гранати, було поранено співробітника поліції.

Як повідомляє Sputnik Казахстан, протестувальники увірвалися в акімат Алмати, в будівлі вибиті вікна та двері. Також розпочалася пожежа на першому поверсі. Над акіматом здіймається чорний дим.

Пожежу помічено і в будівлі прокуратури Алмати.

У цей час інша частина натовпу намагається прорватися до старої резиденції президента Казахстану, яка знаходиться за 50 метрів від акімату.

Під час штурму акімату Алмати постраждали силовики, які перебували на той момент усередині будівлі.

Крім того, мітингувальники відкрили вогонь по військовим на вулиці, одного солдата поранено.

Тисячі протестувальників прорвали оточення поліції на площі Республіки Алмати. Демонстранти озброїлися гумовими кийками та зайняли акимат (регіональний орган виконавчої влади). Було вибито вікна й двері.

Передісторія:

  • 2 січня в Казахстані почалися мітинги проти різкого підвищення цін на скраплений газ, які вже до 4 січня переросли в масові протести з економічними та політичними вимогами.
  • 4 січня в Алмати сталися сутички протестувальників із силовиками, було затримано дві сотні людей.
  • Президент країни Касим-Жомарт Токаєв оголосив в Алмати, Мангістауській і Алматинській областях режим надзвичайного стану на період до 19 січня та комендантську годину, яка діятиме з 23:00 до 07:00.
  • Уранці 5 січня уряд Казахстану було відправлено у відставку.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації