На Буковині урочисто відзначили 95-ту річницю з часу створення Організації Українських Націоналістів (ОУН)

У Чернівецькому краєзнавчому музеї до 95-ї річниці Організації Українських Націоналістів відбулась урочиста конференція. Організаторами заходу виступили обласна обласне товариство політв’язнів та репресованих, Державний архів Чернівецької області, який представив кримінальні справи КДБ нашої області Чернівецької ОУН та УПА, репресованих та політв’язнів.

Навесні 1944 року процес структуризації організаційної мережі ОУН на Буковині вступив у нову фазу. Перед загрозою чергової більшовицької окупації розконспіровані члени ОУН переходили в підпілля чи відходили на Захід, натомість підпільна мережа зміцнювалася новими кадрами, які прибували на Буковину з Галичини та Наддніпрянщини.

Зокрема, на початку квітня 1944 р. на територію Кіцманського району повернулася з Станіславської області група членів ОУН, очолювана керівником надрайонного проводу ОУН К.Товстюком, колишнім учасником Буковинського Куреня 1941 року. До її складу входили Каплун, Гоменко, Никоряк, Купчанко, Щипанська та інші; перед виїздом на Буковину група отримала інструкції від члена буковинського проводу ОУН Дмитра Яремчука.

Діяльність ОУН на терені Буковини загалом досліджена тільки частково, тому дотепер мала поверховий характер. Відповідні публікації належать історикам та краєзнавцям Івану Фостію, Нестору Мизаку, Володимиру Старику, Григорію Дем’яну, Володимиру Морозу, Георгію Мензаку, а також учасникам визвольних змагань Юрію Ференчуку.

P.S. Понад 30 років я пропрацював в Державному архіві Чернівецької області. Вперше на початку дев'яностих років СБУ нашої області було розсекречено та передано Чернівецькому Державному архіву сотні документів це судові справи ОУН УПА політв’язнів та депортованих не благонадійних до Сибіру.

У 1991 р. був наказ №00150 - ми знаємо, що у ньому йшлося про необхідність чистки архівів КДБ, яка й була проведена. У першу чергу чистили документи, які компрометували працівників спецслужб, а також "чесних імен комуністів". Особливо це стосується 1980-х років, рідше - 1970-х.

Мені добре запам’яталось, коли про розсекречення дізналися наші буковинці вони почали звертатись в наш Обласний архів з прохання не тільки глянути на справи їх батьків дідів, а побачити світлини рідних вони їх не бачили, які не вернулись зі заслання. Скільки було сльоз та емоцій...

Степан КАРАЧКО, краєзнавець, для БукІнфо (с)
Фото автора та копії документів Чернівецького Державного архіву


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації