Вибухи у Врбетіце організувало ГРУ РФ, щоб перешкодити Україні закуповувати зброю – Bellingcat

Вибухи у Врбетіце (Чехія) в 2014 році є частиною довгострокової операції ГРУ Росії, мета якої – перешкодити Україні купувати зброю та боєприпаси, необхідні для оборони у війні на Донбасі, заявили розслідувачі.

Ймовірно, що операція почалася незабаром після липня 2014 року. Про це заявили автори спільного розслідування проєкту Bellingcat, The Insider та Respekt.cz.

Журналісти дійшли висновку, що операцією могли займатися співробітники секретного московського підрозділу 29155. Він нібито на постійній основі діє в Європі та спеціалізується на зборі даних, убивствах, диверсіях, підривах.

Bellingcat

За даними Bellingcat, із вибухами у Врбетіце пов'язані також отруєння речовиною "Новачок" торговця зброєю Еміліана Гебрева та щонайменше один із трьох вибухів на складах у Болгарії в 2015 році. Ці епізоди нібито також спрямовані на підрив закупівель зброї Україною, - цитує видання Обозреватель.

Компанія Гебрева EMCO, якій належали боєприпаси на складах чеського села Врбетіце, зіграла вирішальну роль у підвищенні обороноздатності України в 2014 році. Так, у ЄС були тільки два заводи-виробники, які виробляли новітні боєприпаси, сумісні зі зброєю радянських часів, особливо великокаліберною (від 120 до 152 мм). Інша компанія, як сказало джерело журналістів, "перебувала під ефективним контролем Росії".

Так, EMCO залишалася єдиним можливим постачальником боєприпасів для української армії за кордоном.

Розслідувачі отримали записи телефонних розмов, які свідчать про те, що кілька співробітників підрозділу 29155 активно спілкувалися з російськими військовими на Донбасі та ватажками "Л/ДНР" у 2014–2015 роках.

Окрім того, військова розвідка РФ зверталася до торговців зброєю, чиї боєприпаси могла б купити українська армія, та пропонувала значно вищі ціни.

Журналісти звернули увагу на те, що російські шпигуни полетіли через день після того, як отримали відмову від ЕМСО обговорювати продаж снарядів. "Відмова могла спровокувати (очевидно, неправильний) висновок ГРУ про те, що ці запаси вже були попередньо виставлені на продаж Україні", – припустили автори статті.

"Ця гіпотеза також піддається обґрунтуванню, враховуючи, що на той час єдина тривала великомасштабна військова діяльність Росії була в Україні. Природно очікувати, що секретний диверсійний підрозділ міністерства оборони [РФ] приділятиме пріоритетну увагу зменшенню обороноздатності супротивників Росії у воєнний час", – зазначили у Bellingcat.

Нагадаємо, болгарський бізнесмен Еміліан Гебра розповів, що на складах у Врбетіце була зброя для України. Він підтвердив, що його компанія EMCO поставляла озброєння в Україну після 2014 року.


Коментарі:
Більше новин по темі: