В обіймах з росією: чому Китай та Індія допомагають кремлю

Російське вторгнення в Україну об’єднало європейські країни проти спільного супротивника. На противагу їм в Азії сформувалася хитка коаліція на чолі з Китаєм та Індією, що допомагає утримувати економіку росії на плаву від початку конфлікту. У січні-березні 2022 року Китай збільшив товарообіг з росією майже на 30%, до $38,2 млрд. А Індія в рази збільшила закупівлю російської нафти і відправляє в росію контейнери з рисом, чаєм, кавою та морепродуктами, щоб заповнити харчами спорожніли полиці московських магазинів, пише видання Mind.ua.

Чому Пекін та Нью-Делі відмовляються засуджувати російське вторгнення в Україну та пом'якшують санкційний удар по москві? Аналітики пояснюють це антизахідними ідеологіями Індії та Китаю, інтересами нацбезпеки та економічним опортунізмом.

Причина №1: ідеологія

Китай заявляє про свій нейтралітет щодо війни в Україні. Однак цей нейтралітет явно проросійський. Пекін відмовляється засудити москву за військове вторгнення, повторює риторику кремля про обмежену «воєнну операцію» і звинувачує США та НАТО у розпалюванні війни в Україні.

«Пекін показує свою солідарність зі схожим авторитарним режимом, якому протистоять демократії Заходу і особливо архиворог КНР – Сполучені Штати. Деякі аналітики вважають, що перспектива каральних санкцій утримає Китай від надання військової допомоги росії. Інші вважають, що успіх росії настільки критичний для Пекіна, що він відчує себе зобов'язаним втрутитися, якщо військові зусилля москви зазнають краху», – пише National Post.

За словами Гордона Хоулдена, колишнього канадського дипломата та директора Інституту вивчення Китаю в Університеті Альберти, Пекін отримав «величезну перевагу» від того, що росія несподівано розв'язала в центрі Європи війну, яка відвернула США та західних союзників від розвороту в бік Китаю та Східної Азії.

За твердженням американської розвідки, президент росії владімір путін попередив лідера КНР Сі Цзіньпіна про підготовку вторгнення в Україну, зустрівшись з ним на початку зимової Олімпіади в Пекіні. Ймовірно, путін отримав схвалення на війну.

«Пекін тривалий час виступав за повагу суверенітету всіх націй та за невтручання в їхні внутрішні справи. Але він, мабуть, захотів, щоб війна в Україні відвернула увагу Заходу від сильнішого та важливішого суперника, яким є Китай», – міркує Гордон Хоулден.

Експертів пригнічує, що Індія – найбагатша демократична країна – теж не стає на бік західних демократій, зокрема через ідеологічні відмінності з ними. Як пише Пол Кобо, віцепрезидент американського аналітичного центру Narrative Strategies, відмова Індії засудити росію стала «важким ударом» для її партнерів по QUAD – «азійському НАТО», що об'єднує Австралію, Індію, США та Японію.

«Глобальний лідер не може ігнорувати військові злочини, які скоює російська армія проти безлічі мирних жителів в Україні. Штати підтримували Індію як демократію. А Індія охоче приймала нашу допомогу, але не розділяє з нами тягар лідерства як ключовий гравець», – із сумом зазначає Пол Кобо.

За його словами, Індії заважає стати на бік США її традиційна політика невтручання, а також специфічний популізм. У країні поширені конспірологічні теорії про те, що Штати фінансують тероризм у Пакистані проти Індії, а також думки, що США нічого не зробили для Індії, щоб індуси підтримали американців у засудженні війни росії з її сусідом.

«Чому Індія має розплачуватись за дурість Штатів, які затягували Україну до НАТО? Санкції США ранять нас, і ми повинні підтримувати їх?», – цитує Guardian ексміністра закордонних справ Індії Канвала Сібала.

Причина №2: національна безпека

Підтримувати москву – у довгострокових воєнних інтересах Китаю. У разі війни із Заходом кремлівський режим може стати критично важливим партнером, який убезпечить 4209-кілометровий російсько-китайський кордон та забезпечить Пекіну стабільне постачання продовольства та енергоресурсів.

У середині березня, у розпал бойових дій під Києвом, заступник міністра закордонних справ КНР Ле Юйчен офіційно заявив, що «криза в Україні – це суворе попередження» Заходу. Китайське МЗС дало зрозуміти, що так само, як посилення та розширення НАТО в Європі спонукало москву відповісти війною, будь-яка експансія НАТО в Азійсько-Тихоокеанському регіоні може спровокувати Китай на відкритий конфлікт.

Тепер, коли виникла перспектива побачити росію розбитою та зламаною, Пекіну доводиться непокоїтися, що він стане наступним. Покаравши путіна, Штати та союзники перестануть боятися авторитарних правителів і можуть кинути виклик Сі Цзіньпіну.

«Пекін вважає, що поразка росії загрожує його власній територіальній безпеці та здатності конкурувати у геополітичній боротьбі зі США. І Китай просто не може цього допустити... Якщо путін втратить владу, чи залишиться його наступник союзником КНР? Чим сильніше Пекін непокоїться про війну і про позицію путіна у владі, тим з більшою ймовірністю він посилить підтримку», – пише Джуд Бланшетт, спеціаліст з китайської політики з американського Центру стратегічних та міжнародних досліджень.

У свою чергу, Індія хвилюється за безпеку свого 3500-кілометрового кордону з Китаєм, на спірних ділянках якого в 1962 році вибухнула Індокитайська війна і досі відбуваються кровопролитні зіткнення. Нью-Делі розраховує на підтримку або хоча б на нейтралітет росії у прикордонних диспутах із Пекіном. Індія боїться, що кремль може почати грати на боці Китаю, і у неї виникнуть проблеми на кордоні.

Сварка з рф також створить проблеми в забезпеченні армії Індії, яка сильно залежить від постачання військового спорядження, запчастин та технологій з москви. Індія будує підводні човни за російськими технологіями, її авіаносець «Вікрамадіт’я» – це перебудований крейсер «Адмірал Горшков» з російським обладнанням, і понад 50% її бойових літаків, танків та гвинтівок – російського виробництва.

Причина №3: ​​економічний опортунізм

Китай активно нарощував торгівлю з росією до війни в Україні та продовжив це робити, незважаючи на звірства російської армії. У 2021 році товарообіг між двома країнами підскочив на 36%, до $147 млрд, а за I квартал 2022 року – на 28,7%, до $38 млрд. росія постачає Китаю головним чином нафту, газ, вугілля та нафтопродукти, а закуповує продукцію машинобудування , транспортне обладнання, автомобілі та мобільні телефони.

Пекін пообіцяв не робити жодних спеціальних кроків для обходу санкцій Заходу щодо росії. Проте представники МЗС КНР та особисто Сі Цзіньпін запевнили, що не вводитимуть обмеження проти росії та продовжать розвивати з нею нормальну торгівлю.

На думку експертів, Китай готується зробити опортуністичні кроки, у тому числі імпортувати з росії нафту за дисконтною ціною і зайняти на російському ринку ніші, що звільнилися після відходу західних компаній.

За словами аналітиків, у березні темпи зростання торгівлі КНР з росією знизилися, оскільки китайці виявляли нерішучість в укладанні угод через побоювання потрапити під вторинні санкції Заходу. Деякі корпорації, такі як Didi та Huawei, навіть оголосили про те, що йдуть з російського ринку з етичних причин. Проте, як пише Investment Monitor, вони були розкритиковані в китайських ЗМІ та в соцмережах за дотримання вказівок США і були змушені продовжити роботу в росії.

«Громадська підтримка росії в КНР та некритичне ставлення Пекіна до путіна не залишили китайським бізнесам простору для маневру. В результаті таким компаніям, як Didi та Huawei, найбезпечніше нічого не робити – не йти з росії та уникати проросійських заяв, щоб їх не бойкотували на Заході… У дуже схожій ситуації виявилися й індійські компанії, не в останню чергу через те, Що Нью-Делі залишається дуже некритичним до путіна», – пише Investment Monitor.

Отримавши можливість купувати сировину за дисконтною ціною, Індія після 24 лютого замовила у росії не менше 16 млн бар нафти. Це більше, ніж вона придбала за весь 2021 рік (12 млн бар). У березні Країна священних корів також закупила в росії понад мільйон тонн вугілля, ембарго на який запровадили Штати та Великобританія.

Прагнення отримати економічну вигоду з нинішньої кризи зближує Індію з Китаєм – з початку української війни Нью-Делі голосує як Пекін, утримується як Пекін і шукає способи, як торгувати з росією в обхід західних санкцій. Це стане додатковим викликом для президента Джо Байдена. Його адміністрації належить вигадати способи, як відмовити Індію від допомоги країнам-агресорам і переконати її повернутися в хорошу компанію.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації