Республіканські «брижі замість хвилі», або 5 підсумків виборів у США

У вівторок, 8 листопада, у Сполучених Штатах відбулися проміжні вибори. Через три дні їхній результат не визначений – підрахунок голосів триває, а політичні експерти гадають, яким було волевиявлення американського народу. Mind зібрав ключові висновки аналітиків.

Демократи уникли розгрому

Кожні два роки в США повністю переобирають Палату представників. Загалом у ній 435 осіб. Цього року також переобираються 35 зі 100 сенаторів, 36 губернаторів штатів, мери міст і місцеві чиновники.

Раніше щоразу на проміжних виборах опозиціонери витісняли партію чинного президента. Так, Білл Клінтон втратив 54 місця в Палаті представників, Барак Обама – 63, Дональд Трамп – 40.

Упродовж останніх кількох тижнів Республіканська партія обіцяла підняти на політичній карті велику «червону хвилю» та зафарбувати у свій колір сині позиції Демократичної партії Джо Байдена. У соцопитуваннях американські виборці висловлювали невдоволення зростанням цін на пальне та продукти харчування. Очікувалося, що вони виплеснуть цей негатив під час голосування проти демократів.

Однак Джо Байден назвав день виборів успішним, оскільки його партія втратила менше місць у Палаті представників, ніж на будь-яких інших проміжних виборах за президентів-демократів за останні 40 років.

«Це був гарний день, я вважаю, для демократії. І це був гарний день для Америки… Я готовий працювати з колегами-республіканцями. І я думаю, що американський народ ясно дав зрозуміти, що очікує, що республіканці також будуть готові працювати зі мною», – заявив на пресконференції у Білому домі Джо Байден.

США – не моноліт

Прогноз розгрому демократів не виправдався тому, що виборцями рухало не лише бажання помститися владі за зростання цін, що стало темою, яка домінувала на нинішніх виборах. Багато американців прийшли на виборчі дільниці, щоб не дати республіканцям відібрати в них право на аборти. Інші взяли участь у виборах через страх, що їхній голос може бути вкрадений. Як писав Mind, погрози щодо втручання рф в американський виборчий процес днями озвучував голова ПВК «Вагнер» євгеній пригожин.

«Аборти були у виборчих бюлетенях. Також там була економіка. Була злочинність. Через поєднання цих проблем було складно спрогнозувати якийсь результат. Америка – це моноліт ідеалів. Кожен голосував за те, у що вірив, що було важливим для нього особисто», – зазначає політичний коментатор USA Today Сюзетт Хекні.

Фіаско Дональда Трампа

Зазвичай проміжні вибори стають референдумом урядущої партії. Опозиціонери звинувачують чиновників у всіх національних проблемах, і електорат голосує «не за цих хлопців», приводячи до влади їхніх суперників.

«Республіканці спробували використати цю тактику й цього року, націливши свою політичну рекламу на роздмухування проблем інфляції та зростання злочинності в США. Але проміжні вибори – 2022 стали не референдумом для демократів, а вибором між президентом Джо Байденом і Дональдом Трампом. У багатьох штатах люди, схоже, голосували так само, як і 2020 року, тому підсумки цьогорічного голосування багато в чому збіглися з результатами позаминулого року», – коментує ситуацію політичний аналітик Vox Ендрю Прокоп.

Експерти зазначають, що багато кандидатів-республіканців, які мали гарні шанси на перемогу на виборах, програли демократам тому, що їх називали ставлениками Дональда Трампа. Це сталося, зокрема, на тих виборчих округах, де рейтинг Республіканської партії був вищим, ніж у Демократичної.

«Підтримка Трампа не завжди була поцілунком смерті, але можна стверджувати про її погану якість, – констатує політичний аналітик Андреас Кайя. – Трамп став найбільшим лузером проміжних виборів у США»

Тріумф Рона Десантіса

44-річного республіканця Рона Десантіса – висхідну зірку американської політики – називають найбільшим переможцем голосування 8 листопада 2022 року. Він впевнено переобрався на посаду губернатора Флориди та, ймовірно, стане основним кандидатом на президентських виборах 2024 року.

Рон Десантіс здобув перемогу в 62 з 67 округів Флориди, зокрема в Маямі-Дейд – традиційному оплоті демократів, де Гілларі Клінтон перемогла Дональда Трампа з 30-відсотковим відривом. Але більш важливим є те, що Рон Десантіс популярний у всіх категорій виборців. Понад 50% голосів йому віддали темношкірі, латиноси, домогосподарки та пенсіонери.

«Контраст між тріумфом Десантіса та програшами тих численних кандидатів, яких підтримував Дональд Трамп, є вражаючим. Він змусить республіканців поставити під сумнів подальшу підтримку Трампа. Зараз Десантіс виглядає тим лідером, якого партія має висунути в президенти», – зазначає Бріан Гарднер, політичний стратег інвестиційної компанії Stifel.

Україна продовжить отримувати фінансування

Станом на 11 листопада, 197 місць у Палаті представників отримали демократи та 211 – республіканці. Партії потрібно посісти 218 місць для контролю за конгресом.

У сенаті демократи здобули 48 крісел, а республіканці – 49, і лише три місця залишаються незайнятими. Демократам потрібно набрати 50 мандатів для отримання більшості, оскільки на їхньому боці у Верхній палаті голосує віцепрезидент Камала Гарріс.

Вибори в США є важливими для України, оскільки конгресмени та сенатори затверджують гігантські програми допомоги для нашої країни.

«Після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого конгрес США схвалив $60 млрд підтримки для України. Коли в травні сенат затверджував понад $40 млрд нової військової та гуманітарної допомоги, лише законодавці-республіканці голосували проти цих пропозицій», – пише французьке інформагентство France24 .

Стараннями ЗМІ, що фінансує росія, була поширена думка, що республіканці збираються блокувати допомогу Україні. У жовтні член цієї партії Кевін Маккарті висловив думку, що американці, які переживають рецесію, «не повинні виписувати Україні чеки без зазначення суми». Але насправді такі думки маргінальні і, незалежно від того, яка партія отримає перевагу, переважна більшість законодавців будуть на боці України.

«Демократи швидко розкритикували Маккарті за його коментарі, і стало очевидно, що думки республіканців щодо України розійшлися. Хоча деякі члени партії пропонують перенаправити ресурси на внутрішні проблеми, інші критикують такий «Америка насамперед» ізоляціонізм як ганебний пережиток епохи Трампа та подарунок противникам США», – пише France24.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації