У Мамаївцях на Буковині урочисто відкрили меморіальну дошку воїнам УПА - боївки Захарія Басараби

На Буковині, у Мамаївській територіальній громаді вшанували повстанців, котрі поклали життя на вівтар визволення матері-України. відкрили меморіальну дошку воїнам боївки Захарія Басараби.

Як повідомляє Чернівецька обласна рада, подія зібрала учнів, педагогів навчальних закладів, жителів сіл, воїнів ЗСУ, родичів страчених воїнів УПА, представників Чернівецького обласного товариства політвʼязнів та репресованих, керівництво громади.

Присутні вшанували подвиг воїнів хвилиною мовчання та поклали до памʼятного знака квіти. А Іоан Чокалюк, капелан, протоієрей Свято- Покровської Православної Церкви України, відслужив панахиду та освятив памʼятний знак.

Восени 1944 року в селі Ленківці утворилася боївка УПА під керівництвом 30-річного Захарія Басараби. До неї також увійшли Дмитро Городецький, Микола Бідняк, Григорій Воєвідко, Іван Веренко, Дмитро Вербицький, Микола Гордей, Василь Бідняк.

Під проводом ОУН-УПА хлопці взяли до рук зброю та почали вести нещадну боротьбу проти радянської влади.

Наприкінці 1944 року очільник НКВД Берія вирішив застосувати привселюдні страти повстанців на шибениці. Обрали кількох чоловіків, яких було б «доцільно» повісити. Причому бажано в місцях здійснення ними акцій, або ж у рідних селах чи містах. Таким чином влада прагнула показати населенню, як активно знаходить усіх, хто наважиться виступити проти неї.

Страта була призначена на 18 січня 1945 року в селі Мамаївці. Приїхав вантажний автомобіль із засудженими Григорієм Воєвідкою та Миколою Гордеєм. Голосно зачитали вирок, повстанцям накинули петлі на шию і машина рушила. На страту зігнали усіх мешканців Мамаївців та сусідніх сіл, в тому числі дітей, учні місцевих шкіл. Опісля тіла ще три доби висіти на шибениці для залякування місцевого населення.

Де поховано страчених повстанців, і досі невідомо.

Загалом у Чернівецькій області Спеціальна Виїзна Сесія Військової Колегії Верховного Суду СРСР в січні 1945 року засудила до смертної кари та привселюдно повісила щонайменше 8-х осіб у 5-ти селах краю.

Це подія страшна та пам'ятна. Вона відображає жертовний дух та силу боротьби українських повстанців за незалежність. Їхні жертви ввійшли в історію України як символ відданості і справедливості.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації