"НКВС їх розстріляли і не дали поховати". Розповідь про загиблого ОУН-івця, який протистояв радянській окупації Буковини

Тітку та дядька 82-річного Іларія Басараби вбили бійці НКВС у 1944 році. Дядько Іларія Захарій Басараба не хотів воювати у Червоній Армії та записуватися у колгосп, натомість організував гурт селян, які палили документи в радянських установах та залякували комуністів, котрі розкуркулювали місцевих. Як радянська влада знищила людей, які хотіли незалежної України, Суспільне розповідає до 80-річчя з дня заснування ОУН на Буковині.

Іларій Басараба народився у 1942 році. Його родина мешкала у Ленківцях неподалік Чернівців. Матір Іларія була наймолодшою серед шести дітей у сім'ї. Дядько Іларія працював на залізниці.

"Він не хотів робити на землі, казав: "Земля родить раз на рік, а я собі піду на роботу і щосуботи буду фасувати гроші". Дуже гарно одягався: костюм, краватка, сорочка — він це любив".

Захарій Басараба
Дядько Захарій зліва.

У 1944 році Чернівці знову опинилися під радянською окупацією — чоловіків почали мобілізовувати до Червоної армії, а в людей забирали їхнє майно. Не бажаючи цього, Захарій разом із іншими місцевими чоловіками, втік у поле. Там вони облаштували криївку, де переховувалися від радянської влади.

Захарій Бесараба
Дядько Іларія Захарій вище.

Захарій разом із гуртом чоловіків, які також не бажали підкорятися окупаційній владі, приєднався до ОУН. Дослідник ОУН-УПА з Буковини Василь Мустеца каже, ОУН-івці вираховували та ліквідовували радянських активістів та місцеву окупаційну владу.

Частина місцевих підтримувала ОУН-івців, адже радянські активісти конфісковували в селян землю, продовольство та худобу.

Криївка ОУН-івців була секретною, її облаштували під землею в один рівень із ґрунтом на полі. Про це місце знали лише самі повстанці та дехто з їхніх рідних. Серед них була сестра Захарія Мидорія, вона часто приносила їжу до криївки.

Іларій каже, що серед ОУН-івців у Ленківцях з’явився зрадник, який здав місце розташування криївки силовикам НКВС. Вночі вони освітили це місце пострілами сигнальних ракетниць та розстріляли тих, хто вибіг з криївки. Серед них був 30-річний Захарій із 33-річною сестрою Мидорією. Їхні рідні приїхали до місця розстрілу, де загиблі були ледь прикопані глиною. Матір Захарія лише накрила обличчя сина хустинкою. Його золотий перстень зірвали з руки разом із пальцем, розповідає Іларій Басараба.

Мидорія та Захарій
Тітка Мидорія та дядько Захарій.

"Це вже мені бабця розповідала, що потім приїхали два старшії, мали на погонах зірки. Та й сказали моїй бабці так: "Не чіпайте їх, нехай вони там лежать, бо якщо ви їх зачепите, всіх вас вивезуть на Сибір"".

Родині навіть не дали поховати загиблих:

"То сказали стерти з лиця землі, хрест звідти забрати. Зрівняли поле, трактори порозтягали і все. Я тепер вже не знаю, де є те місце", — каже Іларій Басараба.

Він каже, що його бабця до кінця життя боялась, що їх таки відправлять у Сибір. Вона лякалась будь-якого стуку у вікно зі страхом, що НКВС повернеться, пише Суспільне.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації