Василь Зазуляк про благоустрій Чернівців під час війни, критику, ТОВ “Машзавод”, модернізацію мереж та підготовку до зими

Про такий активний хід ремонтних робіт, як цьогоріч, чернівчани могли хіба слухати у передвиборчий період від багатьох кандидатів. Однак на відміну від розмов, роботи в місті тривають, проте не всім подобаються. В транспорті, соцмережах і просто на вулиці можна почути, що це не на часі, а кошти треба спрямувати на інші потреби.

Кореспондентка БукІнфо поспілкувалася із заступником Чернівецького міського голови Василем Зазуляком про ремонтні роботи під час війни, форс-мажорні обставини, стан бомбосховищ та інші актуальні питання, які стосуються життєдіяльності обласного центру.

Василю Володимировичу, протягом року влада активно працює над благоустроєм Чернівців. Звісно місто має ставати кращим, та чернівчани хвилюються, чи вистачить коштів на випадок форс-мажорних обставин. Також багато питань щодо того, чи не краще ці кошти спрямувати на підтримку ЗСУ.

Скільки людей – скільки й думок. Якщо не робити – будуть критикувати, що не робиш. Я вважаю, що якщо є така можливість, треба робити. Наш бюджет виконується і ми маємо можливість, згідно 590 урядової постанови, проводити роботи з благоустрою. Водночас нам ніщо не заважає готуватися до проходження опалювального періоду, власне ми й готувалися до цього цілий рік. Виділяли кошти Теплокомуненерго, Водоканалу, щоб вони могли проводити ті роботи, які будуть забезпечувати безперебійне постачання тепла та води. Закуповували й продовжуємо закуповувати генератори. Також багато генераторів нам передали міжнародні донори. За це їм окрема подяка.

Що стосується запитів від військових, то всі запити розглядаються та виконуються. Ми не можемо, приміром купити HIMARS для військовослужбовців, але можемо допомогти іншим чином. Багато допомагаємо й особисто, звісно це не афішуємо. Чернівецький міський голова Роман Клічук допомагає військовим на дуже великі суми. Та він не любить, коли такі речі афішуються. Також, з міського бюджету, уважно розглядаються запити, які надсилають військові. Тож говорити, що ми не реагуємо на потреби ЗСУ це не правильно. Навпаки, такі речі ми розглядаємо в першу чергу. Є сформований резервний фонд з якого вся допомога здійснюється. Разом з тим бюджет виконується, є кошти які казначейство пропускає та вважає їх доцільними, навіть на період війни. У нас тилове місто, бюджет виконується, тож чому не робити місто кращим? Щоб воїни ЗСУ могли повертатися додому та бачити, що місто змінюється на краще.

Актуальною залишається тема бомбосховищ. Чернівчани неодноразово розповідають, що не завжди можуть під час тривоги потрапити в укриття, оскільки вони закриті. Чи вирішилося це питання? Також цікаво чи відремонтовані ті бомбосховища, які цього потребували.

Роботи ведуться у цьому напрямку, актуалізовується стан бомбосховищ та доступність до них. Є звісно й певні людські фактори, дехто закриває вхід, є нарікання, що між тривогами у бомбосховищах часто знаходяться особи без житла та приписки. Певні непорозуміння є, але робота ведеться. Не так давно було обстежено шість сховищ, які департамент благоустрою відремонтував. На одному з них виявили розбиті цегляні перегородки, побачили, що вкрадені світильники та умивальники. Це сховище було відкритим. Такі випадки неприємні, але ремонтні роботи будуть проводитися наступного року. На це закладені в бюджеті кошти. Всі бомбосховища мають бути у належному стані. Загалом у нас війна триває з 2014 року, тож якби ці роботи почали проводити на початку війни, то до 2022-го у місті всі бомбосховища були в якісному стані.

Чернівці часто залишаються без води через аварії, прориви. Скільки коштів необхідно вкласти на модернізацію мереж? Та скільки потрібно часу, щоб у чернівчан було безперебійне водопостачання?

Насправді на це потрібно дуже багато коштів та дуже багато часу. От є певна протяжність водопровідних мереж, у нас місто займає велику територію, тож цих труб досить багато. На прикладі одного водогону можу пояснити про який бюджет йде мова. У нас є дві гілки водогону, які йдуть від Дністра до резервуарів. Їхня загальна протяжність – 104 км. Найбільша проблема, фактично 90% аварій, через які місто перебуває по кілька днів на погодинній подачі води відбувається на одній ділянці протяжністю майже 6 км. На даний час ми маємо запустити другий етап для того, щоб можна було замінити цю найкритичнішу ділянку. Поки не проведені ще тендерні процедури, орієнтовний бюджет цих робіт – 400-500 млн грн. Для порівняння у 2021 році весь бюджет водоканалу становив 300 млн грн, з яких 120 мільйонів ми надали з бюджету. А замінити найбільш аварійну ділянку – 400-500 млн грн. Звідки ці кошти взяти? Це або гранти, або кредитні кошти.

Я озвучив один зі шляхів розв’язання цієї проблеми – тариф повинен бути економічно обґрунтованим, інвестиційна складова має бути суттєво більшою. Переважно чернівчанам не сподобалася така пропозиція. Але таким чином у нас була б можливість зробити необхідні роботи по заміні мереж та отримувати безперебійне водопостачання. Я спілкувався з колегами з інших міст і всі вони погоджуються з тим, що інвестиційна складова має бути суттєвою, а люди мають розуміти, що ці кошти йдуть на заміну мереж. Також варто не забувати, що це питання не тільки безперебійності, але й втрат. У нас з 3 кубів води тільки один доходить до споживача. А стан водопровідних мереж, як на водогоні, так і по всьому місту, загалом поганий. Є окремі ділянки на яких були проведені заміни мереж, або вони були виконані в інших матеріалах та поки що перебувають у прийнятному стані. Зауважу, що витоки дуже суттєво впливають на те, у якому стані перебуває водоканал. У цьому розрізі можемо говорити про ділянку на станції «Очерет». На заміну труб ми виділили кошти з міського бюджету, там фактично не труба, а решето. Води там наразі витікає набагато більше, ніж доходить до споживача.

Які шанси у Чернівців на отримання міжнародних грантів?

Ми отримуємо гранти. Зараз враховуючи геополітичну ситуацію, до України прикута увага й наше завдання зараз показати, що наша громада спроможна. Ми напрацьовуємо дуже багато проєктів. Те, що громада робить дороги, громадські простори, також показник для міжнародної спільноти, що ми не витрачаємо гроші просто так, а розвиваємо своє місто. Внаслідок цього вони розуміють, що сюди можна дати грант й ці гроші підуть на те, що потрібно – для розвитку Чернівців.

Одним із таких прикладів є також проєкт по модульних містечках. Ми правильно підготували земельну ділянку, провели мережі й зараз німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ, на дуже велику суму, реалізовує модульне містечко. Також завдяки нормальній роботі по модульним містечкам у нас є шанс отримати грант на капітальне будівництво для внутрішньопереміщених осіб.

Цікаво, чи допомагає міська влада одному із найбільших платників податків міста ТОВ “Машзавод” добитися скасування незаконно накладених на підприємство економічних санкцій?

Не знаю наскільки питання за адресою. Але однозначно скажу, що це один з найбільших платників податків. Моя громадянська позиція, що це підприємство має працювати. Знаю що міський голова Роман Клічук залучений до того, щоб це питання вирішити позитивно.

До редакції БукІнфо звернулися мешканці одного з будинку на вул. Поштовій. Люди розповіли, що внаслідок запуску централізованого опалення, у підвалі будинку стався витік газу, який розповсюдився у квартири. Є постраждалі. Містяни скаржаться на поганий стан котельні та бюрократію КП “Чернівцігаз”. Кажуть, що багато квартир залишаються без тепла. Знаємо, що ви працювали над цим питанням. Чи вдалося розв’язати цю проблему?

Так, ми працювали над цим питанням. Зауважу, що котельня модернізована, її вини, чи вини працівників тут нема. Зараз у будинку відновлено газове постачання. Однак немає опалення у тих квартирах, де встановлене індивідуальне опалення, проте немає актів балансової належності та договорів на обслуговування мереж. Раніше ця котельня не була на балансі міста, тоді мешканці підключали у квартирах індивідуальне опалення. Ми спілкувалися на цю тему з КП “Чернівцігаз” й вони одностайні у тому, що потрібно укласти договори та акти. Мережі повинні обслуговуватися. Це потрібно для безпеки.

– У Чернівцях триває реконструкція скверу Пауля Целана. Цікаво коли повернеться оновлений постамент?

Ми провели розмову з автором пам’ятника та прийняли рішення встановити наявне погруддя на цільний гранітний постамент. Роботи тривають, тож найближчим часом, протягом двох тижнів Пауль Целан повернеться. Також ми провели розмови з меценатами та домовилися, що компанія яка займалася підсвіткою у сквері Кордуби, підсвітить пам’ятник та поезію на стіні.

В одному з інтерв’ю ви сказали, що пам’ятник Воробкевичу є вашим особиcтим гештальтом. Яким ви бачите його та де він буде?

Однозначно він має бути в сквері біля Чернівецького національного університету. З цим усі погоджуються. Щодо вигляду пам’ятника, то його мають створити фахівці. Він має відповідати вимогам часу – бути “живим”, сучасним та контактним. Такий підхід привертає увагу та інтерес. Мені близький такий підхід.

Альона ЧОРНА, спеціально для БукІнфо (с)
Фото авторки
(Інтерв’ю записане за кілька днів до чергового масованого російського обстрілу об'єктів критичної інфраструктури України)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації