У Зеленського відповіли, чи планують в Україні мобілізовувати більше людей і чи залишать відстрочку для "літніх студентів"

За даними ЗМІ, українська армія потребує поповнення для формування додаткових бригад. Представник президента Федір Веніславський розповів BBC Україна, чи слід зараз чекати на збільшення призову до лав ЗСУ.

Ще наприкінці літа президент Володимир Зеленський казав, що військові звертаються до нього з проханням посилити мобілізацію.

Від джерел у владі ВВС Україна дізнавалась, що військо потребує більше людей, адже восени планували сформувати кілька додаткових бригад та залучити туди кілька десятків тисяч людей.

“Сьогодні жодних підстав для того, щоби сказати про необхідність розширення, прискорення або збільшення кількості мобілізаційних заходів, немає”, - запевняє Веніславський.

Він нагадує, що Україна проголосила в перший день війни загальну мобілізацію. “І в рамках цієї мобілізації територіальні центри комплектації забезпечують поповнення втрат – і вбитих, і поранених”.

Звісно, визнає він, проводять мобілізацію і для формування нових резервів, “які потрібні для наступу і для звільнення територій”.

“Але підстав на сьогодні говорити, що необхідно різко збільшити кількість мобілізованих, немає”, - запевняє Федір Веніславський.

Він, як і загалом влада, визнає існування великої проблеми корупції як у ТЦК, так і під час проходження військово-лікарських комісій. Це питання на особливому контролі у президента та РНБО, силовики ледь не щодня звітують про викриття фактів хабарництва.

.
Герой України, полковник Денис Чаюк пропрацював головою Львівського облТЦК місяць. Після цього повернувся у військо. Фото: Офіс президента

Один з механізмів боротьби із зловживанням раніше оголосив президент - переводити бойових офіцерів керувати регіональними ТЦК.

“Це ідея президента. Я її підтримую повністю. Тому що я абсолютно переконаний, що офіцери, які мають бойовий досвід, – у них є трошки інша система цінностей”, - вважає Веніславський.

Він нагадав, що, за рішенням РНБО, усіх керівників обласних ТЦК звільняють і шукають їм заміну серед бойових офіцерів. “За моєю інформацією, вже більшість цих посад зайняті тими офіцерами, які мають бойовий досвід. Тому процеси ідуть”, - наполягає він.

Вже після запису нашої розмови один із перших бойових офіцерів, який очолив обласний ТЦК, звільнився. Йдеться про полковника і Героя України Дениса Чаюка, який пропрацював на посаді керівника Львівського обласного ТЦК всього місяць і повернувся у військо.

Як і в інших регіонах, тут часто виникали скандали, коли працівники ТЦК силою забирали людей з вулиць, а потім їх ще й били у військкоматах.

Відстрочку для “літніх студентів” лишать?

.
Фото: Getty Images

На початку вересня стало відомо, що влада планує позбавити відстрочки від мобілізації чоловіків, які після 30 років вирішили піти навчатись.

Раніше про необхідність скасувати відстрочку для здобувачів другої вищої освіти говорив секретар РНБО Олексій Данілов.

Автори законопроєкту, серед яких був і Федір Веніславський, вказували, що сотні тисяч чоловіків можуть використовувати таку лазівку законодавства з походом у студенти, щоб ухилитись від мобілізації.

Планувалося, що закон мають схвалити вже у вересні. Проте ця ініціатива наразі “забуксувала”. “Звичайно, є значна кількість чоловіків у віці сорок-п'ятдесят років, які раптом виявили бажання здобувати вищу освіту - другу, третю чи четверту, причому на денній формі. Це очевидна для мене, як для юриста, форма уникнути призову за мобілізацією”, - визнає Веніславський.

Але він каже, що це дуже чутливе питання, тож швидко зміни не ухвалять.

“На сьогодні говорити про якусь модель скасування відстрочки, яка має загальну підтримку, – ми ще не можемо. Йдуть дискусії. Те, що це питання треба вирішувати, я думаю, в цьому сумніву немає. Коли це буде, як це буде – подивимося”, - розповів представник президента.

За його словами, тривають дискусії, хто має мати право на відстрочку, а хто - ні.

На його думку, якщо людина здобуває послідовну освіту – спочатку професійно-технічну, потім передвищу, вищу, а потім післядипломну, то відстрочка потрібна. “Якщо це лікарі чи там в аспірантуру, докторантуру поступила й так далі – то це зрозуміло”, - наполягає він.

А от коли людина несподівано йде вчитись у зовсім іншу сферу під час війни, то це недопустимий варіант поведінки, вважає Веніславський.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації