То все-таки можна чи ні? Що відомо про заборону переміщуватися між регіонами України — хронологія подій

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у середу, 6 липня, повідомив, що Генеральний штаб скасує рішення про видачу дозволів для виїзду військовозобов'язаних та відправить його на доопрацювання.

У своєму Telegram Залужний написав, що під час засідання Ставки верховного головнокомандувача в середу розглянули питання про "порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час", цитує слова Головнокомандувача ЗСУ видання НВ.

Головнокомандувач ЗСУ наголосив, що документ від початку стосувався лише внутрішньої роботи ТЦК і не створював жодних обмежень прав та свобод українців.

"Попри це, його поява в мережі спричинила численні маніпуляції, різночитання і навіть незаконні дії із перешкоджання переміщенню громадян, що стало підставою для дискредитації ЗСУ та військово-політичного керівництва держави", - написав Залужний.

За словами головнокомандувача ЗСУ, дію документа скасують та відправлять його на доопрацювання. Оновлений документ буде створено на основі змін до законодавства, що регулюють пересування громадян в умовах воєнного стану.

"Наявна законодавча база не враховує реалій сьогодення та не забезпечує ефективних мобілізаційних механізмів", - додав він.

Залужний також закликав українців виконувати свій конституційний обов'язок із захисту України.

*****

То все-таки можна чи ні? Що відомо про заборону переміщуватися між регіонами України — хронологія подій

Сюжет НВ

В Україні під час війни діють обмеження не тільки щодо виїзду за кордон, але і щодо переміщення всередині країни (Фото:facebook.com/TerritorialDefenseForces)
В Україні під час війни діють обмеження не тільки щодо виїзду за кордон, але і щодо переміщення всередині країни (Фото:facebook.com/TerritorialDefenseForces)

Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу відповідних посадових осіб, які забезпечують виклик під час мобілізації.

Це визначено Правилами військового обліку призовників і військовозобов'язаних.

У своєму Telegram-каналі народний депутат від Слуги Народу Олександр Федієнко опублікував документ, підписаний Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, щодо заборони на внутрішнє переміщення військовозобов'язаних українців у межах країни. Згідно з текстом документу, ця норма могла бути задіяна з моменту введення воєнного стану в Україні, тобто з початку повномасштабного вторгнення.

«Завтра напишу більше інформації, з юридичними висновками. Звертаю увагу що зараз війна, все змінюється досить динамічно. МО працює суто в рамках діючого законодавства», — підписав публікацію автор.

Згодом Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своєму Telegram опублікував допис, у якому повідомив, що ті, хто планує виїзд за межі своїх районів, повинні отримати відповідний дозвіл у ТЦК, але найближчими днями перешкоджати переміщенню людей не будуть:

«Шановні громадяни — призовники та військовозобов'язані! Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі! Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК. Жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося». Також він поділився посиланням на порядок надання дозволу. Це той же документ, який раніше публікував Федієнко.

Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час (Фото: zsu.gov.ua)

Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час / Фото: zsu.gov.ua

У повідомленні на офіційній сторінці у Facebook Геншатб ЗСУ повідомив, що головна мета більш прискіпливого контролю за виїздом військовозобов'язаних в інші регіони — «впорядкування обліку переміщених осіб».

Чи законна ця заборона? Так, вона передбачається нормою закону про військовий обов’язок та військову службу, який діє з 1992 року.

Генштаб ЗСУ висловився про виїзд військовозобов'язаних громадян в межах України під час воєнного стану (Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua)
Генштаб ЗСУ висловився про виїзд військовозобов'язаних громадян в межах України під час воєнного стану / Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

У Мережі заява Генерального штабу викликала хвилю обурення у коментарях.

Українці обурені зявою Генштабу (Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua)

Українці обурені зявою Генштабу / Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Радниця головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного адвокатка Євгенія Рябека наголосила, що військовозобов'язані чоловіки можуть пересуватися Україною без отримання відповідних дозволів. Вона пояснила, що у повідомленні Генштабу йдеться виключно про впорядкування обліку осіб, які змінюють місце проживання або місце реєстрації.

За її словами, військовозобов'язані при зміні місця проживання мають звернутися до центру військового комплектування, знятись з обліку та поїхати стати на облік у новому місці, що не є новим правилом.

Рябека наголосила, що для виїзду з міста не потрібно брати дозвіл: «Сьогодні [05.07.2022] ще відбуватимуться певні наради, щоб юридично впорядкувати цей документ і внести поправки для того, щоб він був правильніший. Ніхто не хоче зупинити економіку, бізнес. Тобто такої мети не ставилося».

«Якщо в межах області - не треба. Якщо в межах міста Києва та Київської області - теж не треба. Якщо людина виїжджає за межі області, вона має прибути до керівника Територіального центру комплектування, уточнити свої дані та отримати такий дозвіл», — прокоментував полковник Генштабу ЗСУ Олександр Хлись. Він також пояснив, що після початку війни ця норма не вважалась необхідною, адже під час евакуації багато людей втратили свої документи або залишили їх у своїх домівках.

Пізніше радник із юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк пояснив, що у документі йдеться саме про зміну місця проживання: «Я інтерпретую ч.6 ст. 22 таким чином, що йдеться про зміну зареєстрованого місця проживання. Тобто, коли ти змінюєш місце реєстрації свого проживання, ти маєш отримати такий дозвіл. Жодним чином ти не обмежуєшся у свободі пересування, тому що ти можеш, наприклад, поїхати на кілька днів, повернутися назад до постійного місця проживання тощо. Тобто тут йдеться про зміну місця проживання».

Увечері 5 липня президент Володимир Зеленський звернувся до міністра оборони, начальника Генштабу та головнокомандувача ЗСУ із закликом доповісти йому подробиці рішення та звернувся із проханням надалі не ухвалювати подібних рішень без його відома: «Сьогодні в суспільстві було багато суперечок щодо рішення Генштабу ЗСУ про затвердження порядку отримання дозволів для військовозобов'язаних, призовників і резервістів. Я бачу, що є різні оцінки такого рішення, є нерозуміння та обурення… Прошу Генеральний штаб надалі не ухвалювати без мене таких рішень».

Зранку 6 липня у Верховну Раду внесли законопроєкт про відміну норми 1992-го року про заборону переміщення між областями військовозобов'язаних чоловіків і призовників. Ініціаторами стали члени фракції Слуга Народу Дмитро Чорний, Кирило Нестеренко та Максим Зуєв.

Увечері 6 липня Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що Генеральний штаб скасує порядок видачі дозволів для виїзду військовозобов'язаних і відправить його на доопрацювання: «Наявна законодавча база не враховує реалій сьогодення та не забезпечує ефективних мобілізаційних механізмів». Головнокомандувач наголосив, що документ від початку стосувався лише внутрішньої роботи ТЦК і не створював жодних обмежень прав та свобод українців.

Раніше Запорізька ОВА повідомила, що відповідно до законодавства, виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації громадян, які перебувають на військовому обліку у Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, дозволено лише за наявності спеціального дозволу.

Представник Кременчуцької військової адміністрації, начальник райвійськадміністрації Олег Лєднік повідомив, що нині офіційного підтвердження з обласного центру комплектації щодо заборони на виїзд військовозобов'язаних чоловіків та жінок з міста не надходило, а алгоритм таких дій не відпрацьований. Причиною він означив те, що до КРВА не отримала відповідного документального акту.

За словами Лєдніка, він звернувся до Запорізької ОВА, де йому повідомили, що рішення про заборону зміни місця проживання стосується лише тих, хто хоче в'їхати на тимчасово окуповані території. Тобто якщо мешканець Запоріжжя хочу поїхати до Дніпра чи Києва, до військкомату йому йти не треба.

До слова, станом на липень 2022 року більша частина Запорізької області знаходиться під окупацією. За словами керівника місцевої обласної адміністрації Олександра Старуха станом на початок червня 2022 року майже 60% області було захоплено окупантами.

Більша частина Запорізької області знаходиться в окупації (Фото: deepstatemap.live)
Більша частина Запорізької області знаходиться в окупації / Фото: deepstatemap.live

Начальник Кременчуцького центру комплектування та соціальної підтримки Роман Сушко повідомив, що мешканцям Кременчука, щоб виїхати з міста, не потрібно йти до військкомату.

У своєму Telegram читачів спробував заспокоїти український захисник та лідер організації С14 Євген Карась. Він повідомив, що заборона стосуватиметься лише деяких осіб на окупованих територіях, а у відносно спокійних регіонах України не потрібно буде отримувати дозволів: «Про „воєнкоматне рабство“ яке трублять соцмережі. З того що зараз відомо — це дезінформація. Не буде цього. Дозвіл у військовому комісаріаті треба брати не кожному цивільному для виїзд за місто, а лише дуже вузька категорія осіб щодо окупованих територій. Зрада — відбій. Ви там знову бачите хвилю репостів і публікацій „Генштаб заявив, що моє село оточене повістками!!“ Я вам знову кажу, що мова не про „дозвіл на покидання Вінниці для поїздки в Тернопіль, підписано вищий верховний прапорщик воєнкомату“. Зрада — відбій. Регуляція та підвищений контроль (до речі, зрозумілий і логічний у воєнний час) — для облікованих РВК осіб з окупованих територій та їхніх поїздок і тп».

Як і де отримати дозвіл на виїзд в межах України

Згідно з поясненням Генштабу, це обмеження стосується усіх громадян України, які перебувають на військовому обліку у Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки:

  • призовників;
  • військовозобов'язаних;
  • резервістів.

Дозвіл видається на термін від 30 діб до року, уточнили в Генштабі - залежно від категорії людини, яка планує виїзд.

Щоб отримати дозвіл, війсковозобов'язаним громадянам потрібно звернутися до ТЦК та СП зі спеціальним письмовим клопотанням. На його основі керівник територіального центру комплектування має видати дозвіл на виїзд за межі проживання (місця перебування). У інших випадках дозволи надають:

  • для чинних військовослужбовців — командири військових частин;
  • для військовозобов'язаних і резервістів Служби безпеки України — керівники органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
  • для військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України — керівники відповідних підрозділів СЗР;
  • для військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — керівники відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Полковник Генштабу ЗСУ Олександр Хлись в етері телемарафону розповів, що Генштаб працює з Мінцифрами, щоб спростити отримання дозволів через застосунок Дія.

«Відповідний баланс між забезпеченням права громадян на вільне пересування, а також між порядком контролю за мобілізаційним ресурсом буде дотримано», — повідомив речник Міноборони Олександр Мотузяник під час брифінгу.

В інтерв'ю Радіо НВ адвокат Юрій Мельник припустив, що необхідність видавати дозволи на переміщення всередині України паралізує роботу ТЦК та СП: «Військкомати абсолютно не готові до такого. Вже зараз неодноразово ми допомагаємо певним особам, яких супроводжуємо у військкомат, тому що є не поодинокі випадки порушення законодавства і прав. <...> Простояти в черзі для того, щоб тільки потрапити у військкомат, можна не одну годину. Прийняття такого порядку значно збільшить наплив людей у військкомат, що може і паралізувати їх роботу взагалі».

Кому потрібен дозвіл для зміни місця проживання під час воєнного стану

  • призовникам, які мають право чи вже отримали відстрочку від призову щонайбільше на один рік, однак не пізніше дати завершення;
  • українці призовного віку, які мають поважні причини (наприклад, хвороба чи смерть родичів) до 30 днів;
  • військовозобов'язаним чи резервістам, заброньованим під час мобілізації та воєнного стану до 30 днів, проте не пізніше дати завершення терміну дії посвідчення про відстрочку;
  • в окремих випадках, які може затвердити керівник центру комплектування за наявності інших поважних причин після подання документів.

Кому не потрібно отримувати дозвіл для зміни місця проживання під час воєнного стану

  • Особам, які виключені з військового обліку та мають відповідну позначку про зняття з обліку, не потрібно отримувати документальний дозвіл для виїзду.
  • Військовозобов'язаним громадянам, які прямують у відрядження під час мобілізації та воєнного стану. З собою потрібно мати паспорт, військовий квиток чи тимчасове посвідчення, документ про відстрочку та посвідчення про відрядження.
  • Призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, які зняті з обліку для переміщення в іншу місцевість (територіальну одиницю). Потрібна позначка у посвідченні, військовому квитку чи тимчасовому посвідченні. Українці мають стати на облік за новим місцем дислокації протягом семи днів після зняття з обліку.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації