Світлана Ісаченко: “Як стати власником санаторію “Брусниця” та 8 га його землі за сущі копійки”

В скандальній історії з санаторієм «Брусниця» найбільш дивує не оголошена НАБУ сума хабара у $ 400 тис за оренду ущент розвалених корпусів і навіть не той, певно, уже усім очевидний факт, що ця справа, врешті, успішно розвалиться на досудовому розслідуванні. Та й добре.

Дивує і вражає інше: як досвідчений чернівецький бізнесмен міг купитися на порожні обіцянки санаторного раю, погодитися сплачувати 100 тис грн за оренду знищених будівель і щороку вкладати 4,5 мільйони гривень у будівництво на землі, яка йому не належить?

Якраз ключове питання для потенційного інвестора бальнеологічної оздоровниці «Брусниця» – це як стати власником земельної ділянки під санаторієм у 8,216 га? Не користувачем і не орендарем, якого можуть у будь-який момент зігнати.

Тільки власність на землю дає гарантії інвестору в успішній реалізації санаторного проекту (це прекрасно розуміли люди від Арона Майберга, тому й облишили свого часу ідею зайти на Брусницю). А також гарантії реальної можливості отримати спецдозвіл на користування родовищем мінеральних і лікувальних вод, без чого взагалі нема ніякого сенсу розпочинати санаторну справу (такий спецдозвіл незабаром зависне у повітрі, оскільки комунальний санаторій, який його тримає, доживає останні дні з усіма своїми величезними боргами).

На сьогодні за наявними документами (не плутати з поняттям «за законом») власником 8,216 га санаторної землі є Чернівецька обласна рада. Вона ж власник вщент розвалених корпусів. Проте закон про приватизацію і оренду державного і комунального майна забороняє пропонувати бізнесу в оренду майно, на якому неможливо здійснювати статутну діяльність.

Тож щоб вберегти «Брусницю», Чернівецькій обласній раді залишається одне – виставити на продаж 8 гектарів санаторної землі з умовою будівництва і розвитку на ній сучасного бальнеологічного закладу.

Дуже навіть непоганий варіант. Продаж відбуватиметься через систему ПРОЗОРРО, як того вимагає чинне законодавство. Це унеможливить будь-які хабарі і домовленості. Обласний бюджет отримає кілька мільйонів в умовних одиницях і потім регулярно зніматиме податки з інвестора.

Але навіщо, питається, викидати мільйони за землю, якщо її можна отримати буквально задарма?! Як? Елементарно – на прикладі нинішніх взаємин Чернівецької обласної ради з Хотинською ОТГ. (Брусницька ОТГ тепер може тільки кусати лікті – поїзд, як мовиться, рушив, Василю Миколайовичу).

Чернівецька обласна рада 7-го скликання, якою командував і нагинав в усі боки Іван Миколайович Мунтян, під завісу свого правління 6 червня 2020 року ухвалює рішення передати кілька будівель в м. Хотин зі спільної власності територіальних громад області у власність тільки одній громаді – Хотинській ОТГ. Одночасно цій громаді депутати передають і великі земельні ділянки, на яких ці будівлі розташовані.

Що ж, це право розпорядника землі. Захотіла обласна рада віддати тільки одному Хотину землі, власниками яких є усі ОТГ області,– і віддала. Тим більше ніхто з територіальних громад цим не обурився.

Хоча за Земельним кодексом України, ст. 87, спільна власність на комунальні земельні ділянки (на відміну від спільної власності на будівлі) може бути тільки частковою. Тобто кожний власник (кожна ОТГ) повинен мати у ній свою визначену частку. Це означає, що хтось один не може загарбати всю земельну ділянку без згоди інших власників. Навіть через рішення обласної влади. Хотинська ОТГ повинна була або викупити земельні частки у інших громад, або виміняти їх на інше майно, або умовити ті частки їй просто подарувати. Див. ст. 88 ЗКУ.

Що ж, залишається тільки порадіти за Хотин, який збагатив свій земельний ресурс за рахунок інших громад завдяки депутатам облради.

Але Хотину цього виявилося замало. Історія несподівано отримала своє продовження. На найближчу сесію нинішньої обласної ради виносять питання передати зі спільної власності територіальних громад області у власність Хотинські ОТГ ще одну ділянку у 0, 666 га (кадастровий номер 7325010100:01:005:0019). Розташовані на ній нежитлові будівлі були передані Хотину рік тому вже згаданим рішенням мунтянівських депутатів.

Дозволю собі процитувати, яке це нерухоме майно: «Три склади (кажуть, розвалені), прохідна, огорожа, пожежний резервуар, труба від котельні, і (найголовніше) вбиральня «Ж».

Усе це добро (вбиральня «М» відсутня) розташоване на 0,666 га. Власником його, нагадаю, рік тому стала Хотинська ОТГ з барського плеча обласної ради. А давно користується майном обласна база смецмедпостачання. Її т.в.о. директора Андрій Киричик раптом опам’ятався і у квітні пише листа на ім’я голови облради Олексія Бойка. «Як же так? – обурюється користувач вбиральні «Ж», – будівлі Хотину передали, а земельну ділянку під ними передати забули! Прошу вирішити питання з правом власності на земельну ділянку!»

До речі, нинішній голова Хотинської міськради Андрій Дмитрович Дранчук запевняє, що вперше чує про таку переписку і взагалі про цю всю історію.

Тепер знову цитата – з проекту рішення облради: «Враховуючи висновок постійної комісії обласної ради з питань підприємництва та земельних відносин (голова В.Б. Гончар), передати Хотинській міській раді земельну ділянку у 0,666 га».

Видатний юрист Чернівців і всієї Буковини Олександр Шиба, тепер він ще й юрист Чернівецької ОДА, переконаний, що все це відбувається в рамках закону, зокрема 120 ст. Земельного кодексу.

«До нового власника будівель або споруд ПЕРЕХОДИТЬ право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені», – пояснює Олександр Михайлович.

Виходить, якщо обласна рада передала Хотинській ОТГ у власність трубу від котельні і пожежний резервуар, то вона автоматично зобов’язана передати новому власнику цього майна і земельну ділянку у 0,666 га, на якій воно розташоване?!

На цьому місці усі охочі взяти в свої руки комунальний Брусницький санаторій повинні просто підскочити від радості.

Залишається провернути дуже просту схему. Івану Миколайовичу таке і не снилося.

Чернівецька обласна рада повинна виставити на продаж корпуси комунальної Брусниці і потурбуватися, щоб вони потрапили у потрібні руки. Ніхто їй цього заборонити не може – за офіційними документами вона значиться власником цих будівель. За логікою Олександра Шиби і юристів Чернівецької обласної ради, апробованої на Хотинській ОТГ, до нового власника будівель санаторію «Брусниця» ПЕРЕЙДЕ право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені.

Поясніть мені: якщо така схема незмінно спрацьовує на Хотині (до речі, тільки на ньому з усіх сіл і міст Буковини), то що заважає спрацювати їй на Брусниці?

Щоправда, Брусницька ОТГ в таке не вірить. Вона, наївна, вірить в обіцянки. В особі свого керівництва вона чекає, що обласна рада ПЕРЕДАСТЬ їй у власність і комунальний санаторій (разом зі спецдозволом на лікувальні води), і корпуси, а головне – земельну ділянку у 8 з гаком гектари.

Хоча за даними Державного реєстру речових прав, ця земля є СПІЛЬНОЮ ВЛАСНІСТЮ територіальних громад області. То з якої, питається, радості, шановний Василю Миколайовичу Шемчук, її власником раптом повинна стати тільки одна Брусницька ОТГ?

А це золота земля, а не якась там глушина на відшибі.

Отакий цікавий лайфхак як стати землевласником і отримати перспективний санаторій без зайвих фінансових витрат.

Не дякуйте!

Світлана ІСАЧЕНКО, журналістка.
Персональна сторінка у Фейсбук.
Карикатура Ігоря Кийка

До речі:

"Продовжує накопичувати борги".
Чому буковинський санаторій "Брусниця" не може запрацювати

У Чернівецькій області комунальний санаторій "Брусниця" понад рік не приймає відвідувачів. Навесні розпочинається туристичний сезон, однак зараз людей не приймають через невідремонтоване обладнання. Частину боргів погасили за гроші обласного бюджету, втім вони продовжують накопичуватись.

Через те, що санаторій припинив роботу, звільнилися понад 20 працівників. Одна з колишніх співробітниць Ольга Грандей майже рік перебуває на обліку в центрі зайнятості. У селі не може знайти іншу роботу, тому чекає, коли санаторій знову запрацює, - пише Суспільне.

"Повиганяли нас звідси. Пенсії немає ще, роботи немає ще, хотіли б тут працювати" — говорить вона.

У санаторії оздоровлювали людей з проблемами опорно-рухового апарату. До карантину там працювали лише два корпуси з лікувальними ваннами, бо інші приміщення аварійні.

Тепер санаторій не може запрацювати, оскільки резервуари, в яких зберігається лікувальна вода, потрібно ремонтувати. На це треба понад півтора мільйона гривень, каже заступник директора Руслан Вишиван. Втім у санаторію таких грошей немає.

"Люди телефонують і питають, які ціни. Якщо ми тепер не запрацюємо, то через три місці вже не треба буде", — каже Вишиван.

У березні з обласного бюджету погасили борг санаторію у понад пів мільйона гривень. Однак нині в закладу нові борги — за компослуги та зарплати. Їх зможуть погасити лише, якщо запрацюють. Зараз заклад заробляє лише на продажі лікувальної води приватному підприємцю. Згідно з договором, отримує три копійки за літр — це приблизно три тисячі гривень щомісяця.

Що відомо

  • У 2019 році на сесії облради "Брусницю" передали в оренду приватному підприємцю. За місяць він мав платити приблизно 80 тисяч гривень. Згодом у НАБУ заявили, що ексголова облради Іван Мунтян ймовірно вимагав у підприємця 400 тисяч доларів за передачу санаторію. У січні досудове розслідування завершили, надалі справу розглядатиме Вищий антикорупційний суд. Суспільному Мунтян казав, що хабар не брав, а санаторій передали через конкурс.
  • Цьогоріч на сесії планують переглянути умови конкурсу, за якими передали санаторій. За словами заступника голови облради Микола Гуйтора, опісля вирішуватимуть, що робити з закладом.

 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації