Свідоцтва життя: старі метричні книги УГКЦ показали на виставці у Чернівцях

Найстаріша книга датована 1854 роком, а останній запис зроблено у березні 1944 року.

Виставка «Парафіяльні книги» відкрилася у головному храмі греко-католиків Буковини – катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці напередодні храмового свята. І приурочена 200-літтю собору. Оглянути цікаві матеріали можна буде впродовж тижня.

Книги, в яких зроблені записи про хрещення, миропомазання та вінчання, були передані у Чернівці з Румунії на початку 90-х років, коли чернівецька парафія була відроджена. Єпископ Чернівецької єпархії УГКЦ, владика Йосафат Мощич ініціював показати ці книги парафіянам і всім, кого це зацікавить, пише Наталя Фещук у виданні Risu.ua

Свідоцтва життя: старі метричні книги УГКЦ показали на виставці у Чернівцях - фото 78071
Фото Наталії Фещук

— Ці книги засвідчують той історичний факт, що 200 років тому тут жили греко-католики, котрі передавали дар віри, хрестили своїх дітей, вінчалися. І мирно жили з іншими конфесіями, роблячи свій внесок у розвиток української культури, освіти.

В експозиції представлені як давні метричні книги – вони у скляних вітринах, люб’язно наданих для користування Чернівецьким краєзнавчим музеєм, так і книги вже сучасних років — 90-х і 2000-х, їх, до речі, можна погортати.

Свідоцтва життя: старі метричні книги УГКЦ показали на виставці у Чернівцях - фото 78068
Фото Наталії Фещук

— Ведення метричних книг для Церкви — це було обов’язком душпастиря. В Католицькій Церкві, зокрема, це була дуже відповідальна справа. Серед усіх обов’язків, які має парох, Католицька Церква обов’язки ведення метричних книг поставила саме на душпастиря, — зауважив на відкритті виставки отець Валерій Сиротюк, адміністратор катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці.

Не всі метричні книги є у Чернівцях, вони ще зберігаються в архіві в Сучаві, Румунія. Також, ймовірно, багато матеріалів втрачено назавжди.

Свідоцтва життя: старі метричні книги УГКЦ показали на виставці у Чернівцях - фото 78070
Фото Наталії Фещук

— Професор Воробкевич з Румунії ще у 90-роках з допомогою наших румунських священників передав ці метричні книги у Чернівці, — додав отець Валерій. — Тоді у Чернівцях парохом був отець Михайло Косило. Життя греко-католиків Чернівців лише відроджувалося. В соборі ще нічого не було, а ми вже мали відгук з минулого у вигляді цих метричних книг. Ці книги – це життя, це люди. Не всі книги збереглися, не всі були передані з Румунії. Багато держав такі фонди відкрили, є електронні каталоги. Але книги, які зберігаються в Румунії, ми ще бачити не можемо.

Найдавніша метрична книга, яка експонується на виставці, датована 1854 рік, 7-й том, записи зроблені латинською мовою. Громада у Чернівцях діє з 1821 року. Тобто має бути ще десь 6 томів. Наступні книги — 1909-1917 років, 1917-1927.

Свідоцтва життя: старі метричні книги УГКЦ показали на виставці у Чернівцях - фото 78072
Фото Наталії Фещук

Всі ці метричні книги добре збереглися, акуратні записи. Як відомо, саме в метричних книгах міститься найбільше інформації про людину. За метричними книгами вивчають історію.

Найбільше книг – це реєстрація хрещення та миропомазання.

— Книги вінчання є за 1923-44 рік, з цими книгами проблематичніше, — зауважили організатори виставки. — І саме така книга є свідок зупинки парафіяльного життя. Останнє вінчання відбулося 22 березня 1944 року, запис у книзі зроблено отцем Куліширем. Через 7 днів прийшла окупаційна влада, і далі в книзі порожні сторінки. Церква пішла в підпілля.

Свідоцтва життя: старі метричні книги УГКЦ показали на виставці у Чернівцях - фото 78073
Фото Наталії Фещук

Також на виставці можна побачити передшлюбні протоколи – записи про те, що наречені пройшли передшлюбну катехизацію, оповіді. Експонується й унікальне фото 1952 року – остання маївка у Чернівцях. Тоді собор вже був закритий, люди зібралися у районі Хабатівка, де жило багато греко-католиків.

Свідоцтва життя: старі метричні книги УГКЦ показали на виставці у Чернівцях - фото 78074
Фото Наталії Фещук

Всі ці метричні книги ще не досліджені. А там є й інформація про відомих у місті людей. З часом, всі парафіяльні книги, бібліотека храму, знайдуть своє місце в окремому приміщенні, можливо це буде парафіяльний музей.

— Нещодавно один пан, не місцевий, коли прочитав про нашу виставку, написав мені, що має вдома кілька метричних книг із нашого собору, — розповів отець Валерій Сиротюк. – Як виявилося, він працював на заготівельні макалатури, і коли побачив незвичні старі книги, відклав їх і зберіг вдома, і скоро нам їх передасть. Це записи, які вів отець Кобринський.

Свідоцтва життя: старі метричні книги УГКЦ показали на виставці у Чернівцях - фото 78069
Фото Наталії Фещук

 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації