Спроба викрасти в Україну військові літаки рашистів: що було насправді?

ФСБ Росії заявила, що їй вдалося зірвати операцію української розвідки щодо викрадення щонайменше трьох російських військових літаків. Розслідувач Христо Грозєв, якого спецслужби РФ звинуватили у допомозі Києву, розповів, що йому відомо про цю операцію. За його словами, ФСБ зробила "серйозну помилку" і розкрила "особи десятків офіцерів контррозвідки", тоді як все це документувала команда Bellingcat. Бі-бі-сі зібрала все, що відомо на цей момент.

Вранці в понеділок центр громадських зв'язків ФСБ Росії заявив, що співробітникам спецслужби вдалося припинити операцію української розвідки з викрадення бомбардувальника Су-24, надзвукового винищувача-бомбардувальника Су-34 і стратегічного надзвукового ракетоносця-бомбардувальника Ту-2.

За твердженням ФСБ, українські спецслужби обіцяли кожному льотчику заплатити за викрадення літака до $2 млн, а дружин військовослужбовців обіцяли переправити до країн Євросоюзу.

ФСБ опублікувала відео, на яких льотчики показують свої літаки та тримають у руках листи з номерами. За версією відомства ці ролики пілотів попросили записати українські спецслужби, щоб підтвердити готовність до викрадення літаків. Пілоти мали показати на тлі бойових машин цифри, попередньо передані ним українською розвідкою.

За словами ФСБ, у ході цієї операції російській спецслужбі вдалося змусити українських військових розкрити схеми розташування своїх коштів ППО та аеродромів на південному сході України.

Зрештою, ФСБ заявила, що Україна проводила свою операцію "за підтримки західних, передусім британських спецслужб".

рашисти вважають, що в операції брав участь розслідувач Bellingcat Христо Грозєв. У ФСБ стверджують, що він співпрацює із британською розвідкою Мі-6.

Сам Грозєв у своєму Twitter підтвердив, що подібна операція справді проводилася українською розвідкою, проте заявив, що сам він не мав до неї безпосереднього відношення.

У квітні 2022 року Верховна Рада України ухвалила закон про винагороду за добровільну передачу російської бойової техніки. Наприклад, за передачу Києву танка російський військовий може отримати 100 тисяч доларів, а за літак уже мільйон.

Після цього, за словами Грозєва, українські спецслужби вирішили звернутися до російських льотчиків із пропозицією викрасти з Росії довірені ним літаки. Команда Bellingcat дізналася про це та почала знімати документальний фільм.

"Ми зняли "переговори" між українськими вербувальниками та пілотами, які почалися, як і очікувалося. Але їхній тон швидко змінився, що дало підставу припустити, що пілоти більше не говорили від свого імені, а діяли за вказівкою, ймовірно, офіцерів військової контррозвідки ФСБ ", - розповів він.

Українська сторона запідозрила недобре, коли один із льотчиків попросив вивезти з країни не свою дружину, а коханку, розповів Грозєв. Після недовгих пошуків за базами даних журналіст виявив, що ця жінка могла вже деякий час співпрацювати із ФСБ.

"У цей момент мені стало очевидним, що операція у своєму первісному вигляді закінчилася і перетворилася на подвійну "оперативну гру", в якій обидві сторони намагалися отримати максимум інформації від іншої, при цьому згодовуючи їй максимум дезінформації", - написав Грозєв.

За словами розслідувача, тоді українська сторона почала передавати пілотам неправдиві карти дислокації ППО, а льотчики, у свою чергу, переслали до Києва свої карти зниження та заходу на посадку. Ймовірно, це також була дезінформація.

За словами Грозєва, гра спецслужб закінчилася після того, як дружина одного з пілотів разом із командою ФСБ вирушила до Мінська нібито для зустрічі з кур'єрами української сторони. На зустріч ніхто не прийшов. Тоді обидві сторони зрозуміли, що не зможуть більше одержати один від одного корисну інформацію.

Українські спецслужби не коментували ні заяв ФСБ, ні пояснення Грозєва. Розслідувач обіцяє незабаром опублікувати фільм про цю історію.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації