Можливості для ВПО. На Буковині розвивають мережу молодіжних інтеграційних центрів
Один із викликів, з яким зіштовхнулася Буковина з початку повномасштабної агресії росії – це масове вимушене переселення українців та українок. За даними Чернівецької ОВА, приблизно 109 тисяч людей сьогодні знайшли прихисток у Чернівецькій області. Люди, втративши своє звичне життя, намагаються знову побудувати його в різних громадах краю.
Влада, громадськість на місцях уже напрацювали механізми взаємодії та допомоги ВПО, продовжують розбудовувати інфраструктуру, налагодили співпрацю з міжнародними гуманітарними організаціями, розвивають житловий фонд, забезпечують базовими потребами. Життя триває, інтеграція продовжується.
Харківчанка розвиває молодіжний простір у Боянах
Переселенка з Харкова Ірина Кобзар разом з родиною оселилася у Боянській сільській громаді. Спершу їх розмістили у сільському ліцеї, а далі – місцеві жителі запропонували житло.
Так, харківчани почали обживати сільську хату. Ірина науковиця, кандидатка фізико-математичних наук, до 24 лютого 2022 року була дослідницею Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б. І. Вєркіна Національної академії наук України.
Дослідниця раніше, наразі розвиває молодіжний простір у селі Бояни.
До початку повномасштабного вторгнення я взагалі не була дотична до соціальних проєктів. Оскільки я зараз далеко від свого дослідницького інституту, то вимушена перекваліфіковуватися. Я познайомилась з молоддю, яка проживає в Боянах, які фактично завели мене в новий вид діяльності – роботу з молоддю, облаштування молодіжного простору, - розповідає Ірина Кобзар.
Ірина особисто відчувала потребу у соціальній активності. Оскільки змоги часто їздити у Чернівців у неї та її однодумців з місцевих жителів не має, то вони вирішили сконцентрувати свої сили на відкритті публічного простору у громаді.
Для мене це все зараз дуже цікаво. Відбулась зміна вектору діяльності: від сухих дослідницьких обчислень, де все має бути виважено, чітко, ти потрапляєш у середовище, де дуже важливим є людський фактор. Ти спілкуєшся з людьми, які мають свої особисті вподобання, темперамент. Всі ми робимо одну справу, але всі ми різні. Тому дуже цікаво знаходити спільну мову для загального результату.
Молодь Боянської громади познайомила Ірину з працівниками Чернівецького молцентру «Резиденція молоді». Далі вона стала слухачкою курсу «Вчимо українську креативно», а в подальшому долучилась до розбудови мережі інтеграційних центрів Чернівецької області.
Через повномасштабну війну, на нові підходи у роботі в Україні перелаштувались усі: люди, бізнес, органи влади та постійні партнери й донори. Зміна пріоритетів у роботі відбулась і у Програмі «U-LEAD з Європою».
З початком повномасштабної війни росії проти України U-LEAD переформатував свою діяльність. Навчальний компонент та супровід громад доповнили нові напрямки – зростання стійкості громад, протидія викликам і ризикам війни. У різних регіонах України кожен із компонентів спрацював по-різному.
Ми продовжуємо супровід громад: юридичний, фінансовий, у питаннях відновлення. Також U-LEAD започаткував новий напрямок – фінансову підтримку окремих ініціатив в рамках проєктів. Кілька таких ініціатив працює у нашій області, - розповідає Тетяна Татарчук, директорка Чернівецького офісу «U-LEAD з Європою».
Комунальна установа «Молодіжний центр Чернівців «Резиденція молоді»
Комунальна установа «Резиденція молоді» або Чернівецький молодіжний центр з 26 лютого 2022 року сфокусував свою роботу на допомогу ВПО. Тут створили координаційний штаб та почали працювати з тими, хто вимушено покинув свої домівки через війну.
Оголошення про роботу штабу було всюди. Пам’ятаю, мій контакт виклали в сторіс кілька блогерів. У мене були тисячі дзвінків щодо поселень, щодо одержання матеріальної допомоги. Тоді ми працювали як волонтери, збирали гуманітарну допомогу, контактували з ВПО, щоб допомогти з поселенням, надати речі першої необхідності, - пригадує керівниця «Резиденції молоді» Світлана Олексійчук.
У березні чернівецька міська влада налагодила процес взаємодії з вимушеними переселенцями, відкрила кілька пунктів реєстрації ВПО та надання гуманітарної допомоги, налагодила систему поселення. Відтак, у Молодіжному центрі відчули потребу повертатися до неформальної освіти, тим паче був запит від молоді.
Так, не припиняючи волонтерити, ми повернулись до неформальної освіти. Звісно, ми почали організовувати заходи в тому числі для ВПО, попередньо провівши опитування, щоб зрозуміти потреби, - підсумовує Світлана.
У центрі майже одразу організували групу підтримки з професійними психологами. Також тут за підтримки об’єднаної платформи волонтерських та державних ініціатив «СпівДія» запрацювала безкоштовна психологічна служба.
Ми створили три групи психологічної підтримки. Були психологи, які безкоштовно працювали з групами. Остання група закінчила працювати у грудні 2022 рок.
Люди продовжували прибувати у місто з небезпечних для проживання регіонів. Зрозуміти їх та допомогти освоїтися в нових умовах – також стало завданням для працівників молцентру. Коли люди одержали першу допомогу та облаштувалися у місцях для розселення, вони почали шукати простори для організації дозвілля. «Резиденція молоді», здавалося, перетворилася на місце безперервних подій та взаємодії.
У нас було чимало заходів. Ми зробили опитування, щоб зрозуміти, що переселенцям необхідно. Відтак, організовували арт-терапію, курси вивчення української мови, виставки тощо.
Таку активність «Резиденції молоді» помітили в U-LEAD.
Ми знайшли цікаву практику Чернівецької міської ради, зокрема МКУ «Резиденція молоді», яка дуже активно працювала з ВПО з початку повномасштабної війни: як гуманітарний центр, волонтерський центр, молодіжний хаб. Цю діяльність Програма підтримала в рамках проєкту, яким мультиплікують досвід Чернівців на три громади області, - розповідає Тетяна Татарчук.
Відтак, на Буковині почали розбудовувати мережу молодіжних інтеграційних центрів. Проєкт «Формування мережі молодіжних інтеграційних просторів на Буковині» реалізовується ГО «Світимо», яке функціонує при комунальній установі «Резиденція молоді».
U-LEAD вирішив підтримати нашу діяльність. Ми отримали фінансування у 2 млн гривень для реалізації проєкту з підтримки ВПО. Перед стартом ми знову звернулися до переселенців, вивчали їхні потреби, їхні бажання щодо напрямків особистісного розвитку. Та у березні 2023 року отримали субсидію на реалізацію ініціативи, - говорить Світлана Олексійчук.
Мережа інтеграційних центрів
З 24 лютого до координаційного штабу в «Резиденції молоді» доєдналося багато волонтерів та волонтерок з числа молоді. Багато з них проживали за межами Чернівців та хотіли подібних активностей та взаємодій з ВПО у своїх громадах. Тому чернівецький молцентр вирішив поширювати свій досвід, ділитися знаннями з іншими молодіжними групами в громадах області.
На одному із Молодіжних форумів ми домовились про співпрацю з Боянами, Новодністровськом та Вижницею. Станом на 2022 рік у цих громадах були активні молодіжні ради, активна молодь, тому ми запропонували їм допомогу у розвитку їхніх молодіжних просторів. Окремо взяли листи-підтримки від місцевих рад, що вони будуть сприяти розвитку таких просторів.
Простір – це облаштоване приміщення для організації дозвілля молоді. У громадах простори переважно розвиваються завдяки волонтерам та меценатам.
У Боянах простір розбудовують на базі колишнього Будинку культури. Там виділи велике приміщення, де раніше відбувались заняття танцями. Силами активної молоді Боянської громади та переселенців, як Ірина Кобзар, приміщення не пустує. Тут молодь збирається разом, проводить дозвілля, займається проєктною діяльністю. На розвиток молодіжного простору також спрямовані активності за підтримки «КримSOS» і Агентства ООН у справах біженців.
У березні 2023 року відбулось відкриття молодіжного простору «Carpathian Gate» у Вижницькій громаді у співпраці з Програмою DOBRE. У Новодністровську простір для молоді виділили у сучасному коворкінгу «Жирафа» за підтримки місцевого бізнесу.
Тепер за підтримки U-LEAD з Європою ГО «Світимо» у межах 30 тисяч гривень закуповує кожному простору те, що необхідно.
Також ми навчаємо, надаємо безкоштовні місця на наші курси, допомагаємо закрити їхні запити тим, чим можемо. Звісно, будемо шукати можливість допомагати і іншим молодіжним просторам у інших громадах, - говорить Світлана Олексійчук.
Ми дуже сподіваємось, що ця мережа матиме подальшу мультиплікацію, поширення досвіду на інші області. В Україні багато проєктів з соціальної інтеграції й адаптації, але часто випадає молодь з поля зору, - зауважує Тетяна Татарчук.
«Резиденція молоді» стала молодіжним інтеграційним центром. Вони отримали підтримку донорів, облаштували простір, організували та провели курси лекцій. В рамках одного з курсів, троє людей з числа ВПО отримали по 45 тис грн на реалізацію свого курсу.
Я задоволена співпрацею. За півроку ми провели 359 подій, більшість з них стосуються Програми «U-LEAD з Європою». За бюджетні кошти ми провели лише два заходи. Все інше – за грантові та благодійні кошти.
Спільно з U-LEAD у Чернівцях організували курси проєктного менеджменту, 3-місячні курси ІТ від компанії SharpMinds, школу англійської, арт-терапію, школу подкастів (6 занять), курси графічного дизайну, школу дипломатії.
«У рамках співпраці U-LEAD платив за офлайн заняття 2 рази на тиждень, а компанія SharpMinds проплатила онлайн навчання за курс до 20 людей. У результаті ми навчали ІТ дві групи протягом 3 місяців.
Цьогоріч у серпні комунальна установа «Резиденція молоді» спільно з громадською організацією «Світимо» відкрили коворкінг та конференц-зал, яким всі охочі молоді люди зможуть користуватись безкоштовно. Простір знаходиться на проспекті Незалежності, 70. За слова активної молоді, відкриття стало можливим і завдяки роботі Наталії Фрунзе, керівниці департаменту соцполітики, яка знайшла донорів, щоб здійснити ремонт приміщення. Так, ремонт відбувся за сприяння Міжнародної організації з міграції. Необхідне обладнання, меблі, техніку, відео-спостереження закуплено завдяки програмі «U-LEAD з Європою».
Наразі команда нового офісу доукомплектовується.
У нас уже є люди, які займатимуться інтеграцією та профорієнтацією внутрішньо переміщеної молоді, адміністратор приміщення. Але будемо оголошувати конкурс на заміщення вакантних посад у відділ національно-патріотичного виховання, шукатимемо HR-ра та психолога, - розповіла Світлана Олексійчук.
Розвиток молодіжної політики завжди на часі. Але українська реальність зміщує акценти та скеровує цю роботу на інтеграцію тих, хто через війну змінив місце свого проживання. Для молоді з числа ВПО, яка оселилась у Чернівцях та громадах області, сьогодні доступно чимало можливостей. Мережа інтеграційних молодіжних просторів ще більше посилює спроможність громад задовольняти потреби молодих людей. Та, що важливо, часто самі переселенці ініціюють зміни там, де знайшли свою нову домівку.
Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо ©
Світлини надані авторкою
-
«Кров захисників із Кельменців падає на місцеву бруківку»: жителі райцентру обурюються бездіяльністю місцевої ОТГ та її керівника Богдана Олійника
-
У п’яти школах Буковини з наступного року держава може припинити фінансування зарплат вчителів. Яка причина?
-
10 буковинських громад забезпечили своїх жителів можливістю безкоштовного проїзду комунальним транспортом у Чернівцях
-
Більшість громад Чернівецької області критично неспроможні - дослідження "ULEAD з Європою". Крах спроможності прогнозують Вікнянській громаді
-
Шість районів в Україні не відповідають вимогам Євросоюзу. І серед них - Вижницький на Буковині
-
Дві громади на Буковині отримали нові екскаватори-навантажувачі від Програми USAID DOBRE