"Чоловік - на війні, а жінка сідає до трактора й зорює землю": як проблеми селян у час війни вирішуватимуть "донори"?

Відкрити бізнес, відбудувати житло, знайти роботу, полегшити життя. Вирішити нагальні проблеми мешканців територіальних громад допомагають економічні донори. Вони діляться ресурсами та вдихають життя в маленькі містечка й села.

Про допомогу територіальним громадам на Буковині та в Україні загалом розповіли у столиці керівники програми USAID DOBRE, що допомагає розвиватися місцевим громадам у період війни.

Швейна майстерня в Мариничах - лише початок.
На розвиток громад виділили десятки тисяч доларів

Швейну майстерню із найсучаснішим обладнанням відкрили в селі Мариничі Усть-Путильської громади, що на Буковині. За фінансової підтримки програми USAIDDOBRE придбали меблі, а також машинки для шиття та обробки різного виду тканин і машинку для вишивання. Тут безкоштовно навчатимуть шити усіх бажаючих. А користувачі, які мають певні професійні вміння і зацікавлені самостійно започаткувати свій швейний бізнес, зможуть використовувати обладнання, оплативши користування.

За підтримки цієї ж програми молодіжний простір відкрили у Вижницькій громаді.

Як зауважив Максим БУРДАВІЦИН, заступник керівника програми USAID DOBRE, далі буде. Загалом, кожна громада отримає цього року на реалізацію проєктів 110 тисяч доларів.

Максим Бурдавіцин. Фото: Український кризовий медіа-центр

- Ми запускаємо процес, де навчаємо, тренуємо представників громад. Матеріальна підтримка не є головною складовою в рамках проєкту. Водночас ми запускаємо проєкти місцевого економічного розвитку, на реалізацію яких виділяємо по 30-35 тисяч доларів для кожної громади, проєкти покращення послуг – 70 тисяч доларів і молодіжні проєкти на суму 10 тисяч доларів, - зазначив Бурдавіцин.

Програма співпрацює з шістьма територіальними громадами Чернівецької області. Це Вижницька, Великокучурівська, Глибоцька, Недобоївська, Усть-Путильська та Хотинська ОТГ.

- На заході України, зокрема й на Буковині, за час війни стрімко розширюється бізнес. Бо ж багато підприємців із більш "гарячих" областей перевезли свої "справи" саме на захід країни. На цих територіях з’явилося більше людей, - розповів Брайан КЕМПЛ, керівник програми USAIDDOBRE. - Спільноти заходу України змінились, бо саме на ці території переїхали чимало внутрішньо переміщених осіб. Нині роботою західних областей є також допомога тим територіям, які постраждали від війни найбільше. Ми ж допомагаємо їм реалізувати ті виклики, які вони перед собою бачать.

Брайан Кемпл. Фото: Український кризовий медіа-центр

Місцеві знають найкраще, куди направити кошти

87 територіальних громад по всій Україні співпрацюють із економічними донорами програми DOBRE.

- Ми достатньо гнучкі до співпраці і якщо бачимо, що є потреба в підтримці, то надаємо її, - каже Максим Бурдавіцин. - Розглядаємо розширення роботи на інші громади. Спершу ми вивчаємо ситуацію на певній території, а розробляючи програму місцевого економічного розвитку, враховуємо інтереси всіх мешканців окремої громади.

Для місцевих територіальних громад закуповують генератори чи навіть трактори.

Фото: Український кризовий медіа-центр

- Чоловіків нині не вистачає. Вони на війні. Спостерігаємо явище, коли жінка сідає за кермо трактора та зорює землю, - каже Бурдавіцин. - Коли відвідуємо громади, ми бачимо, наскільки незламні українці. Вони єдині, згуртовані. Підтримують один одного чи працею, а чи навіть будівельними матеріалами, щоб відновити зруйноване житло.

"Війна дуже об’єднала людей. Ми це бачимо, коли відвідуємо громади. Ми такі історії чуємо! Треба книжки просто писати, - каже пан Максим. - Чого лише варта самопожертва комунальників Гуляйполя, які щодня в касках та бронежилетах вивозять сміття із центра міста, ризикуючи потрапити під обстріли. Вони стійкі, непереможні. Їх неможливо подолати. Як і незламні жителі Баштанки, які під час одного з візитів подарували нам прапор зі своїм лозунгом "Пофіг танки, ми - з Башанки". Так, українці нічого не бояться. Їх хочеться підтримати. Ми маємо допомагати громадам".

Довідка:

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це дев’ятирічна програма, що виконується Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тісно співпрацює зі 100 територіальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалізувати переваги та справитися із викликами, які приносить децентралізація. Програма DOBRE надає технічну та матеріальну підтримку ТГ задля допомоги їм здійснювати урядування відкрито та підзвітно, відповідати на потреби громадян, підтримувати активну залученість громадян до прийняття рішень та вироблення політик.

Підтримка з боку програми DOBRE враховує низку секторів: стратегічне планування, просторове планування, фінансове управління, надання муніципальних послуг, місцевий економічний розвиток, зміцнення спроможності органів місцевого самоврядування, практики доброго урядування, а також гендерно орієнтовані та молодіжні політики.

Упродовж 2022-2025 років програма DOBRE співпрацюватиме напряму із ТГ України, аби допомогти їм подолати наслідки війни, відновити та відбудувати, і продовжувати їхню траєкторію позитивного та сталого розвитку.

Марина КОРПАН, журналістка
Спеціально для БукІнфо (с)

Чернівці-Київ-Чернівці


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації