Трамп стає 47-м президентом США. Що це означатиме для України?
Отже, Дональд Трамп робить неймовірний камбек і стає 47-м президентом США. Що чекає на Україну в важкій війні з росією? Про це пише Джессіка ГЕНАУЕР, старша викладачка міжнародних відносин Університету Фліндерса, Австралія. До вашої уваги уривок з її аналітичного допису, який публікує видання NV.
Трамп стверджує, що зможе швидко закінчити війну шляхом переговорів. Немає жодних доказів того, що це можливо. Під час першого президентства Трампа його зовнішня політика була популістською. Популістська дипломатія, зазвичай, нехтує існуючою архітектурою міжнародної системи та має більш централізований та персоналізований підхід.
Таким чином, дипломатія Трампа значною мірою покладалася на особисті стосунки зі своїми колегами для досягнення результатів. Він також був зосереджений на досягненні швидких і простих рішень для складних проблем — не надто успішно.
У разі обрання Трамп, швидше за все, зосередиться на своїх особистих відносинах з Путіним, а також на своїх дещо непростих відносинах із Зеленським, щоб спробувати домогтися швидкого і рішучого завершення війни.
Проблема полягає в тому, що кандидат у віцепрезиденти до Трампа, Джей Ді Венс, уже запропонував можливий мирний план, який дасть Путіну те, що він хоче: українську територію, яку Росія вже утримує, і нейтральну Україну, яка не є членом НАТО.
Путін, швидше за все, погодиться на таку угоду. Претензії на великий шматок української території можуть бути представлені як перемога для російського народу, який втомився від війни і знервований вторгненням України в Курську область. Путіну відчайдушно потрібна політична перемога.
Однак, поки більшість українців не підтримає територіальні поступки, для Зеленського було б політичним самогубством торгувати «землею в обмін на мир».
Проте Зеленський може бути змушений піти на переговори під тиском Трампа та загрозою припинення військової допомоги США. Україна вже силується стримувати наступ Росії, стикаючись із критичною нестачею військової техніки. Хоча європейська військова допомога залишається стабільною з початку війни, вона не зможе заповнити прогалину, якщо США повністю припинять допомогу Україні.
Трамп уже назвав Зеленського «найкращим продавцем усіх часів» і пообіцяв швидко «вирішити» питання військової допомоги Україні, якщо його оберуть. Незрозуміло, чи означає це тиск на Зеленського, щоб він погодився на політичне врегулювання. Україна може продовжувати воювати без підтримки США, але тоді Росія могла б захопити додаткові території в ослаблених і погано оснащених українських сил.
Інша можливість, яку днями висунув колишній радник Трампа, полягає в припиненні бойових дій без оголошення постійного припинення вогню чи політичного врегулювання. Це може призвести до замороженого конфлікту, схожого на кінець Корейської війни, з демілітаризованою зоною, як та, яка сьогодні розділяє Північну та Південну Кореї. Україна б залишилася у постійній територіальній підвішеності без гарантій безпеки на майбутнє.
Що все це означає для Зеленського як керівника країни?
Після повномасштабного російського вторгнення у 2022 році популярність Зеленського різко зросла. Однак відтоді його внутрішня підтримка поступово знижується. Опитування показують, що довіра українців до Зеленського знизилася з високих 90% одразу після вторгнення до 59% у вересні 2024 року.
Цього року Зеленський також відклав очікувані вибори президента через воєнний стан в Україні. Тоді українці підтримали це рішення, але оскільки довіра до Зеленського падає, це може змінитися.
Внутрішня підтримка Зеленського залежить від сприйняття всередині країни того, що він може продовжувати користуватися підтримкою Заходу у війні з Росією.
Якщо скидатиметься на те, що Зеленський піде на компроміс щодо українських територій у спосіб, який є неприйнятним для українського народу, або більше не зможе діставати матеріальну підтримку від західних союзників, його популярність може швидко і різко знизитися.
Якщо це станеться, західні союзники можуть підштовхнути Зеленського до проведення президентських виборів, незважаючи на війну, що триває. Деякі консервативні американські політики вже почали закликати до виборів. Політичний суперник Зеленського, колишній президент Петро Порошенко, заявив, що також балотуватиметься на наступних виборах.
Якщо Трамп переможе, Зеленський може втратити допомогу та міжнародну підтримку — і, можливо, навіть своє президентство. Такий результат є набагато більш невизначеним для України і, безсумнівно, змушує країну — і Зеленського — набагато більше нервувати.
Джессіка ГЕНАУЕР,
Старший викладач міжнародних відносин, Університет Фліндерса, Австралія
Переклад NV (с)
Фото: Reuters
-
Обігнав навіть Януковича: ЗМІ підрахували, скільки мільярдів вивіз із Сирії Башар Асад
-
У румунському Брашові відбулися обшуки у справі про незаконне фінансування президентських виборів. Затримали групу людей, що їхали з арсеналом зброї до столиці
-
Як румунський диктатор Ніколає Чаушеску змушував жінок народжувати і що з цього вийшло
-
Повстанці в Сирії перемогли диктатуру Асада. Існує висока ймовірність, що він загинув в авіакатастрофі - Reuters
-
Конституційний суд Румунії анулював результати першого туру президентських виборів
-
"Секрет" першого туру від Джорджеску: Генпрокуратура Румунії почала розслідування російського втручання у президентські вибори. Люди вийшли на вулиці