Психіатри стривожені погіршенням стану Дональда Трампа - The INSIDER
Ще в ході першого терміну Дональда Трампа його когнітивні та психологічні особливості звертали на себе увагу: його оточення зазначало, що він не здатний довго концентрувати увагу на одному предметі, а його заяви та поведінка на публіці викликали таке занепокоєння у психіатрів, що в 2017 році 27 фахівців з психології Трампа», в якій попереджали, що його ментальне здоров'я в умовах широких повноважень несе в собі загрозу світу.
Про це йдеться у великому дослідженні незалежного видання The INSIDER.
Вже під час нового терміну Трампу перевалить за 80, і його стан явно не покращується: мова стає все більш незв'язною, він все частіше не до місця вульгарно жартує (на кшталт зображення орального сексу з мікрофоном) або використовує нецензурну лексику, його і так небагатий словниковий запас продовжує скорочуватися, мова. На думку ряду експертів, це свідчить про ознаки ранньої деменції, що на тлі нарцисичного типу особистості та нестачі емпатії може бути дуже небезпечним.
У п'ятницю 11 квітня Дональд Трамп вирушив на п'ятигодинне медичне обстеження. Крім ваги, аналізу крові та стану серця лікарі вимірювали й когнітивні здібності американського лідера.
"Президент Трамп демонструє відмінне когнітивне і фізичне здоров'я і повністю готовий до виконання обов'язків головнокомандувача і глави держави", - заявив за підсумками перевірок його лікар Шон Барбабелла.
Трамп також пройшов оцінку за Монреальською когнітивною шкалою (MoCA) і набрав 30 балів із 30. Того ж вечора на борту президентського літака Air Force One він похвалився перед журналістами: «Я відповів на всі питання правильно». А ЗМІ одне за одним написали , що президент «успішно пройшов когнітивний тест».
Проблема в тому, що Монреальська когнітивна шкала – не тест, а набір простих завдань для масового скринінгу. Запитання містяться на одній сторінці тексту, і їхнє проходження займає десять хвилин. З погляду статистики це хороший інструмент виявлення деменції у популяції. Але його чутливість недостатня , щоб максимальний результат виключав серйозні когнітивні порушення.

Немає жодних вказівок на те, що недавнє медичне обстеження Дональда Трампа включало справжній когнітивний тест, зазначає у розмові з The Insider американський психіатр Бенді Лі:
«Монреальська когнітивна шкала не відкидає деменції. Вона однозначно виявляє лише тих, кому вже необхідно перебувати в будинку для літніх людей. Люди з діагностованою деменцією та госпіталізовані пацієнти з шизофренією набирають 30 балів із 30. Бувають ситуації, коли людина носить „маску розсудливості“ і виглядає цілком працездатною, але це лише маскування».
Лікар Лі 17 років викладала в Єльській школі медицини, написала підручник з профілактики насильства, брала участь у тюремній реформі США і виступала консультантом ООН з теми насильства щодо дітей. З 2017 року спеціалізується на вивченні психічного здоров'я Трампа. Лі присвятила цій темі вже три книги , а також безліч публікацій у ЗМІ.
Стан погіршується
Бенді Лі пояснює, що звернула увагу на нейрокогнітивні проблеми політика ще у 2017 році і згодом ситуація лише погіршується. Тому у 2024 році Всесвітня коаліція в галузі психічного здоров'я, яку очолює доктор Лі, опублікувала заяву, підписану п'ятдесятьма відомими судовими психіатрами, нейропсихіатрами та фахівцями з деменції.
Маніфест під назвою «Заява про когнітивні проблеми на президентських виборах». У ньому перераховані такі ознаки погіршується стану Трампа, як скорочення словникового запасу, неповні і безладні пропозиції, граматичні помилки і парафазії (розлад мови, при якому людина використовує неіснуючі слова), недоречні або розпливчасті висловлювання, що не мають зв'язку з реальністю, і повторення одних. Крім того, Трамп все частіше використовує нецензурну лексику, мову ненависті та виявляє дедалі більше нарцисичних властивостей «грандіозного» типу.
Щодо парафазії, деякі приклади словотворчості Трампа стали вірусними ще під час його першого терміну. Наприклад, загадкове covfefe з нічного твіту. "Незважаючи на постійну негативну реакцію в пресі, covfefe", - написав він. Ймовірно, йшлося про слово coverage — «освітлення». Твіт зранку видалили, але слово стало мемом і навіть використовувалося на плакатах під час протестів та реклами.
Старший викладач кафедри психології Корнеллського університету Гаррі Сігал помітив у Трампа ознаки ранньої деменції:
«Тривожно те, як зростає частота дивних промов та політичних рішень Трампа. Його відповідь Економічному клубу Нью-Йорка з приводу догляду за дітьми була настільки безладною , що навіть його прихильники були стурбовані. <…> Протягом останнього року Трамп демонстрував ознаки недоумства, про що свідчать його дивна хода, фонематична парафазія… зниження складності його слів та концепцій. Ця обмежена здатність пояснює його погані результати на дебатах».
Сігал вважає, що саме тому Трамп відмовився від повторних дебатів із Камалою Харріс. І саме через це його промови стали більш імпульсивними.
Психолог Джон Гартнер у недавньому інтерв'ю розповів, що зібрав багато десятків прикладів мовних помилок нового президента: «Відбувається таке: хтось намагається сказати слово, вимовляє початок, але або зупиняється, або вигадує кінець слова, бо не може згадати. Трамп скаже щось на зразок mishiz замість missiles ("ракети") або Chrishus замість Christmas ("Різдво"), тому що не здатний закінчити слово».

Гартнер вважає, що ЗМІ спеціально цензурують цитати Трампа, викидаючи найменш адекватні. Для цього є термін перекладу sanewashing — «обілення репутації», тільки з метою показати не порядність, а нормальність. Цей термін став популярним у роки Трампа.
The New York Times за місяць до виборів вирішила проаналізувати публічні промови Трампа та те, як вони змінилися за останні роки. Аналіз показав, що його виступи на мітингах стали майже вдвічі довшими: у середньому 82 хвилини у 2024 році проти 45 у 2016-му. Трамп став на 69% частіше використовувати лайку.
Трамп завжди вимовляв більше слів з негативним забарвленням, ніж із позитивним, але у 2016 році негативу було більше на 21%, а 2024-го — вже на 31%. Декілька співрозмовників газети, які працювали з Трампом у минулому, теж підтверджували, що манера промови політика сильно змінилася.
Колишня заступник прес-секретаря президента Сара Меттьюс висловила це так:
«Не думаю, що хтось колись назвав би Трампа найблискучішим оратором, але його останні промови справді здаються менш розбірливими. Він став ще більш безладним, у нього бувають досить помітні моменти розгубленості. Коли він балотувався проти Байдена, можливо, це не так сильно впадало у вічі».
Медичне видання STAT здійснило власні дослідження. 2017 року манеру промови Трампа порівняли з його виступами 1980-х років. А влітку 2024-го – з промовами часів його першого терміну. "Експерти відзначили подальше зниження мовної складності Трампа, і хоча ніхто з них не сказав, що може поставити діагноз без обстеження, деякі заявили, що певні зміни в його манері промови є потенційними ознаками зниження когнітивних здібностей", - акуратно сформулювали висновки автори дослідження.
Путін та спіраль смерті
Бенді Лі переконана, що мовні проблеми йдуть пліч-о-пліч з порушеннями пам'яті, використанням ненормативної лексики та мови ненависті. Для останньої книги, яку Лі написала разом із ще 36 фахівцями в галузі психічного здоров'я, вона використала опитувальник, відомий як Контрольний список з психопатії Хейра . Він заміряє біографічні та спостерігаються факти — від нестачі емпатії та проблем із поведінкою в ранньому віці до безладних статевих зв'язків та відсутності реалістичних довгострокових планів. Заповнює його лікар на основі відомих фактів про пацієнта.

По кожному пункту можна отримати 2 бали, а максимальна оцінка — 40. Трамп набрав 36, а це «небезпечно високий показник», — розповідає Лі.
Згодом ситуація посилюється, тому що всі психічні симптоми є біопсихосоціальними, тобто залежать від соціального середовища. Насамперед від оточення, стверджує Лі, наголошуючи, що сьогодні Трамп оточений підлабузниками. Їхня основна роль — підтримувати його і повторювати його хибні переконання, щоб він міг заперечувати свої некомпетентність та неадекватність.
Як не дивно, для Трампа важливі інші люди, вельми специфічні. Його потяг до Путіна та інших автократів має, на думку Лі, глибокі внутрішні причини. Справа не в тому, що «диктатори його розуміють», а в тому, що вони можуть дати йому те, що не можуть звичайні люди, обмежити його і поставити в рамки, пояснює парадоксальну логіку доктор Лі:
«Трамп знаходиться на іншій стадії розвитку, коли «правий той, хто сильніший». Прямо зараз президент може ігнорувати будь-який закон, будь-яку експертизу та будь-яке ставлення до реальності. І він продовжуватиме ухвалювати все більш і більше довільні рішення, які призводять до лих, поки ми не зупинимо його ззовні. Я спостерігала це у багатьох жорстоких злочинців: правду кажучи, вони почуваються спокійніше, коли для них встановлені обмеження і ми їх стримуємо. Подібно до малих дітей, вони насправді перевіряють, чи зможе хтось із батьків зупинити їх і направити. Ось чому Дональда Трампа тягне до жорстоких диктаторів, таких як Володимир Путін, до яких він завжди буде лояльним, незалежно від їхніх злих намірів. Тому що він почувається у безпеці поруч із ними».
У Бенді Лі дійсно багатий досвід по роботі з небезпечними злочинцями та лідерами банд. Путіні — зовнішню стримуючу силу та почуття безпеки, пояснює Лі.
Правило мовчання
Американська психіатрична асоціація (APA) заборонила діагностувати політиків на відстані. Цей замок називається правилом Голдуотера і, подібно до багато чого в США, походить з юридичного прецеденту. В 1964 журнал Fact присвятив спеціальний випуск аналізу душевного здоров'я кандидата в президенти від республіканців Баррі Голдуотера. Той подав на видання до суду та виграв.
Мадридська декларація етичних стандартів у психіатрії також наголошує, що «психіатри не повинні робити заяви у засобах масової інформації про передбачувану психопатологію у будь-яких осіб». Проте це юридичний та етичний принцип, а не науково обґрунтоване рішення.
У 2017 році виступ Бенді Лі та її прихильників призвів до гострих дискусій щодо застосування правила Голдуотера та його обґрунтованості. Психіатри наголошували на тому, що є й інший етичний імператив — попередити суспільство про небезпеку. Адже президент США керує найпотужнішою економікою та найруйнівнішим ядерним арсеналом у світі.

Сама Лі вийшла з APA ще у 2007 році, тому не вважає, що правило Голдуотера в чомусь її обмежує. Але саме через нього перша колективна книга психіатрів про Дональда Трампа свідомо не ставила конкретного діагнозу.
«Ми мали повний консенсус про небезпеку Трампа, — каже співрозмовниця The Insider. — Але ми вирішили проінформувати громадськість про різні можливі діагнози — відповідно до правила Голдуотера, яке наказує не ставити остаточний діагноз громадському діячеві без особистого огляду як пацієнт. Тому кожен автор обрав свою тему.
Втім, одна з книг про психічні проблеми Дональда Трампа стоїть окремо, бо написана людиною, яка справді багато з нею спілкувалася. Це книга племінниці президента, клінічного психолога Мері Трамп.
Вона, за власним зізнанням, не дуже довго працювала у цій професії, не викладала в університеті та не була зірковим ученим. Але її книга Too Much and Never Enough 2020 - психологічна біографія дядька - стала справжнім бестселером.

Мері вважає, що особистість майбутнього президента сформувалася під впливом батька, її діда Фреда Трампа. Його вона визначає як високофункціонального соціопату, а мати Дональда, теж Мері, — як фізично та розумово неповноцінну, підлеглу волі чоловіка жінку.
Письменниця розбирає, як характер Дональда Трампа формувався під впливом авторитарного та маніпулятивного батька. Як Фред Трамп тиранив старшого сина, батька Мері, Фреда-молодшого. І як під впливом цього майбутній президент зростав жорстоким та неемпатичним.
Втім, Мері Трамп складно вважати незалежним дослідником, адже вона сама визнавала свою образу на родину та важку психологічну травму, яку долала роками.
У будь-якому випадку правило Голдуотера не поширюється на аналіз публічних висловлювань, подібний до тих, що провели The New York Times і STAT. Є й інші дослідження, наприклад про те, як мова Трампа демонструє його нарцисизм — характерна для «грандіозного нарцисизму» набагато частіша від першої особи. Ще під час першої виборчої кампанії Трамп перевершив за цим показником решту кандидатів-республіканців. Однак подібна мова була характерною і для багатьох інших американських президентів .
Термінова інтервенція
Психолог Джон Гартнер створив у 2017 році громадську організацію Duty to warn («Обов'язок попередити»). І зібрав підписи понад 41 тисячу фахівців, які стверджують, що Дональд Трамп страждає на серйозні психічні розлади.

У 2018 році в Конгресі вже обговорювали ймовірне усунення Трампа від влади з медичних причин. Формально для цього можна скористатися 25 поправкою до Конституції США. Ця поправка була прийнята після вбивства Джона Кеннеді і визначає порядок передачі влади, якщо президент помер, важко захворів або втратив дієздатність.
Щоправда, від часу закінчення минулого терміну Трампа суспільство в США стало більш поляризованим. І психіатричне співтовариство теж. За словами Бенді Лі, спочатку з її висновками погоджувалися не лише політичні противники президента. Спочатку серед фахівців, включаючи прихильників Республіканської партії, був медичний консенсус: «Вони погодилися з аналізом, просто відмовилися брати участь у нашій книзі. Зараз, коли політика впливає практично на всі сфери діяльності, багато фахівців у галузі психічного здоров'я відходять від колишнього консенсусу. APA надала зручний вихід, хибно назвавши ухилення від нашої соціальної етичної відповідальності (захищати суспільство) етичним, спотворивши правило Голдуотера».
Оригінальність чи хвороба?
Американський винахідник, підприємець та викладач винахідницького мислення Борис Злотін вважає Трампа насамперед оригінально мислячою людиною. Свого часу він навіть написав книгу під назвою «Винахідник Трамп», де наводить різні приклади креативності американського лідера.
Наприклад, коли у 1976 році майбутній президент розпочав реконструкцію старого готелю Commodore, то одразу змінив його адресу. Будівля вважалася непрестижною 42-ю вулицею. Але забудовник скористався тим, що воно частково виходить і на Лексінгтон-авеню, і ця хитрість дозволила підвищити ціну майбутнього об'єкта.
Інший приклад – указ 13837 від 2018 року, який дозволив адміністрації натиснути на профспілки. Трамп обмежив час, який співробітники могли присвятити не прямій діяльності, а профспілковій роботі.
«А чи його нещодавня заява, що імпортні тарифи дозволять скасувати прибутковий податок? Це найненависніший податок в Америці. І одразу його рейтинг підскочив на 2%, а у демократів на ті самі 2% упав, — продовжує Злотін. — Тому, що вони з Венсом зробили із Зеленським в Овальному кабінеті, я аплодував стоячи. А як усі країни вишикувалися до Трампу в чергу, коли він запровадив тарифи? Якби він організовував ці зустрічі звичайними дипломатичними каналами, це зайняло б місяці».
Злотін має велику колекцію кепок з написом MAGA. Але подібно до багатьох трампістів-інтелектуалів, він відокремлює себе від решти президентського електорату:
«Те, що Трамп бреше, то хто це, крім нас, помітить? Не сприймайте скільки серйозно те, що він говорить. Дивіться на справи. Він поводиться нахабно, він грає на виграш. Йому начхати на всіх, крім виборців Америки. І він ідеально розуміє та знає американський середній клас. І те, що він каже, не здається цим людям ні тупим, чи не неадекватним».
Приблизно це Бенді Лі і називає «скочуванням у спіраль смерті». Процес вона описала у книзі The Psychology of Trump Contagion («Психологія зараження Трампом»), що вийшла рік тому.
«Зараз нам загрожує небезпека не тільки через нестабільну людину, яка має одноосібний контроль над тисячами термоядерних арсеналів, які здатні багаторазово знищити планету, а й через поширення цих симптомів по всій країні та світу — настільки, що значна частина населення вже втратила здатність бачити, що щось».
Останнє твердження, утім, спірне. У 2020 році група вчених з Колорадо провела дослідження того, як ставляться до особистості Трампа його виборці та ідеологічні супротивники. Вчені припускали, що «учасники, які проголосували за Трампа, сприйматимуть його особистість як менш дисфункціональну, ніж ті, хто за нього не голосував». Але результат здивував.
Випробуваним, яких було 265, видали спеціальні опитувальники SCATI. Вони призначені для самодіагностики 14 основних розладів особистості і містять 70 тез на кшталт «Страдання людей або тварин мене бавлять» (відповісти треба в діапазоні «цілком не згоден» до «повністю згоден»). Піддослідним показували передвиборчі ролики Трампа та просили заповнити опитувальник за президента.
Несподівано для дослідників і республіканці, і демократи заповнили анкети так, що на виході Трампа виявили риси садистичного, нарцисичного, антисоціального і пасивно-агресивного розладів. І ті, й інші погодилися, що вони виражені у Трампа значно вищі за норму. Просто одних це переконувало у необхідності не допустити політика до Білого дому. А іншим не заважало за нього голосувати.
-
Трамп повідомив Європу про вихід із переговорів - Financial Times
-
Макс Бут для Washington Post: "Путін водить Трампа за ніс, а той вдає, що все гаразд"
-
У Румунії після підрахунку 98,8% голосів на президентських виборах перемагає прозахідний Нікушор Дан
-
“Коаліція охочих”, яка боїться путіна. Нищівна стаття колишнього голови МЗС Литви Ґабріелюса Ландсберґіса
-
Спецпосланник Трампа Віткофф скасував візит до Росії після відмови путіна обговорювати план перемир'я
-
Колишня посол США в Україні Бріджіт Брінк: "Я пішла у відставку через зовнішню політику Трампа"