Юрій Чорней презентував свою книжку – «Вернон Кресс. Життя під прикриттям»

1 з 21

У обласному художньому музеї відбулася презентація книги «Вернон Кресс: життя під прикриттям» чернівецького журналіста Юрія Чорнея. Модерувала захід Інга Кейван.

Ця книга – захопливий інтелектуальний трилер, дійовими особами якого є колишній чернівчанин, уродженець австрійського Інсбрука Петер Демант (1918-2006), події та люди епохи, в яку йому судилося жити. Від Першої світової, ГУЛАГу й Голокосту до падіння Берлінського муру, краху комунізму і спроб реставрації тоталітаризму в Росії. Заснована на численних історичних джерелах, значну частину яких уперше введено в культурний обіг.

Інга Кейван зауважила, що книжка є великим подарунком нашому місту і краю: «Коли я читала цю книжку, розуміла, що описану атмосферу відчували й мої дідусь з бабусею. Вона охоплює дуже багато контекстів і розповідає не лише про Петера Деманта, ГУЛАГ, постравму, про ХХ століття, про Буковину, Чернівці, буковинців, чернівчан, але й про кожного з нас».

  • Так сталося, що Петер Демант був чужим серед чужих, і чужим серед своїх. Ця книга покликана заперечити безликість історії, доторкнутися до вічності, відчути життя руками. Це той людський вимір минулого, яким часто нехтують, коли розповідають про масштабні історичні події: голодомори, війни, геноциди. Але людське життя – це не узагальнення. Кожне життя, включно з нашим, – це найдрібніші деталі і всі вони надзвичайно важливі, які, власне, і визначають нашу сутність. Кожне життя вартує, аби за нього боротися, про нього написати. Кожен заслуговує на своє місце в історії, – розповів автор книжки Юрій Чорней.

Автор додає, що судити про людське життя можна лише тоді, коли воно закінчилося: «Мені важливо було прослідкувати його життя від народження до смерті. Можна було взяти найяскравіші моменти, але тоді це було б віддалено від науковості».

Географія життя під прикриттям колишнього чернівчанина Петера Деманта – це Австро-Угорська монархія, Королівство Румунія, Перша Чехословацька Республіка, Третій Райх, Союз Радянських Соціалістичних Республік, Росія, безліч гірських вершин і природних місцевостей, країв і країн на всіх континентах, хіба що за винятком Антарктиди. Дивовижним чином у ньому переплелися ключові події найтрагічнішого в історії людства ХХ століття.

Юрій Чорней розповів, що напередодні 600-річчя Чернівців дізнався, що у Росії помер колишній чернівчанин, який заповів свою бібліотеку рідному місту. Також він залишив чудові твори про Чернівці. – Так виникло бажання познайомитися з цими текстами, спогадами про довоєнні Чернівці, дорадянські Чернівці, у яких він жив. Коли я прочитав його тексти виник інтерес й до постаті Петера Деманта. Почав читати його щоденники, архівні документи і мені вдалося відтворити його життя фактично від народження до смерті. Так впродовж семи років я вивчав матеріали, писав і, власне, так ця робота вилилася у документальне дослідження, яке нам вдалося видати на початку цього року, – поділився Юрій Чорней.

Під час презентації Інга Кейван зачитала відгук письменниці Марії Матіос про книжку «Вернон Кресс. Життя під прикриттям»:

«Якби моя воля – я би без будь-якої вченої ради зарахувала книжку Юрія Чорнея до науково-дослідницької праці з присвоєнням йому звання доктора історичних наук негайно! (Чесно!) Бо ця його багаторічна робота цілком відповідає науковому виданню з усім потрібним для цього апаратом (цитування, посилання на джерела, а найголовніше – новизна матеріалу).

2. Якби я була заздрісною, я би кусала собі лікті від відчуття тієї повноти документів і фактів, які Юра, мов той кріт, вишукував і виловлював, систематизував, аргументував у норах архівів і в джунглях преси, щоби згодом перетворити їх у систематизовану, дбайливо упорядковану і переказану історію Буковини через призму історії однієї людської долі. З цим неймовірним за своєю масштабністю задумом він упорався блискуче, додавши навіть до документальної роботи деякого детективного присмаку, що завжди дуже до вподоби читачеві. І я дуже сподіваюся, що вдумливі читачі і дослідники побачать, відчують і оцінять цю колосальну працю.

3. І коли б я тепер писала «Букову землю», я таки написала б її швидше, бо однозначно послуговувалася б цим універсальним джерелом інформації з історії Буковини. І таким чином зекономила би кілька років часу так само на пошук джерел у архівах. У цих пошуках я відчуваю Юру Чорнея – як свого брата по духу і прискіпливості. Бо джерельна база в «Вернон Кресс. Життя під прикриттям» – повна, як Черемош у повінь. Дякую за цю совісну працю, працю-відкриття, працю-енциклопедію!»

Філолог Лариса Хомич читала книжку Юрія Чорнея ще до того як вона вийшла друком.

  • Зі захопленням читала цю колосальну працю. Навіть іноді забувала, що маю вичитувати, настільки захоплююче Юрій пише. Потім поверталася і знову читала. Для мене це кілька років цікавого життя, – каже Лариса Дмитрівна. Щодо того як читати книжку, пані Лариса радить не поспішати. – Пробуйте розтягнути читання у часі, адже кожна глава чимось збагачує. Ця книга повчальна для життя, тож не спішіть, вчитуйтесь у її глибину і зміст.

Журналістка Наталія Фещук розповідає, що після презентації планує прочитати книжку «Вернон Кресс. Життя під прикриттям».

  • Мене зажди цікавила історія Чернівців, до того ж якщо це історія людини у Чернівцях. Мені було надзвичайно цікаво під час презентації відкрити цікаві акценти про написання книжки, її героя. Тож і сама прочитаю й іншим буду рекомендувати.

Довідка

Книга Юрія Чорнея «Вернон Кресс. Життя під прикриттям»

Петер Демант народився в родині кадрового військового лікаря в 1918 році в Інсбруку (Австрія). Батько - Зигмунд Демант, мати - Паула Швайцер. Дитинство та юність минули на Буковині, в Чернівцях. Він учився в німецькій гімназії, згодом у Чехословаччині.

В 1939 році П. Демант закінчив Ахенський технологічний інститут і повернувся до Чернівців. Був призваний на військову службу до румунської армії. Був перекладачем з англійської мови при радіобюро Генерального штабу Румунії. Після 28 червня 1940 року, коли Північна Буковина увійшла до складу УРСР, Демант працював майже рік у місцевому краєзнавчому музеї.

13 червня 1941 року Деманта було заарештовано співробітниками НКВС і звинувачено в шпигунстві на користь Німеччини. Його швидко осудили і відправили на 5 років у тюремні табори Сибіру. Після повного відбуття строку судимості було короткотермінове звільнення, але невдовзі знову арешт. І 12 вересня 1946 року Військовий трибунал Томського гарнізону звинувачує Петера Деманта за статтею № 58 КК РРФСР у «контрреволюційній діяльності, спрямованій на підрив, ослаблення і повалення влади робітничо-селянських рад, а також за спроби ліквідувати основні політичні й національні завоювання пролетарської революції». І за це засуджує його на 10 років позбавлення волі і ще на 5 років позбавлення засудженого конституційних прав після тюремного строку.

Після звільнення Петер Демант, маючи, дві вищі освіти, володіючи європейськими (і не тільки) мовами, чудово знаючи радіосправу та опанувавши ще кілька дефіцитних спеціальностей, змушений був тривалий час працювати в далекосхідному таборі вантажником у торговій конторі, бо КДБ заборонило керівникам інших організацій брати його на роботу, «щоб він не міг продовжувати антирадянську діяльність». За підрахунками Петера Деманта, за 23 роки його роботи вантажником у торговій конторі в Ягодному (1956–1978), він переніс на своїх плечах приблизно 75 тисяч тонн різних вантажів.

Після остаточного звільнення в 1978 році Деманту пропонували жити в Австрії, США, але він залишився жити в Москві.

Реабілітували Петера Деманта у Москві в 1991 році, на 74 році життя. Жодного злочину проти народів СРСР і проти радянської влади у нього не було. Письменник-гулагівець помер там же в грудні 2006 року.

Альона ЧОРНА, спеціально для БукІнфо (с)
Фото авторки


Коментарі:
Більше новин по темі: