У Муніципальній бібліотеці ім. Добрянського проходить виставка до 150-річчя від дня народження Лесі Українки

PER ASPERA AD ASTRA /

«­Їхала я сюди просто рятуватися», так написала в листі до Михайла Павлика про свій перший приїзд в Чернівці у квітні 1901 року, тобто 120 років тому, Леся Українка. На той момент їй виповнилося 30 років, перед цим в Берліні вона мала дуже важкі операції (перенесла кілька важких операцій на кістках та суглобах рук і ніг), які давали їй надію на часткове одужання. І вона щойно пережила одну з найболючіших і найтрагічніших втрат у своєму житті – в Мінську, в неї на руках помер близький друг Сергій Мержинський.

Леся Українка захотіла приїхати до Чернівців, насамперед до Ольги Кобилянської, щоби знайти тут бажаний душевний спокій та розуміння. Треба одразу сказати, що її сподівання справдились.

Колектив Муніципальної бібліотеки ім. А. Добрянського запрошує пройтися подумки тими ж вуличками, місцями, притишивши ходу там, де ступала Леся Українка в нашому місті, - інформує прес-центр Ратуші.

“Нехай це буде вдячною свічкою пам’яті цій світлій і тендітній жінці. Звичайно, ми будемо цю подорож здійснювати цілковито в компанії Ольги Кобилянської й того невеликого товариства, яке їх обох оточувало, яке вони збирали довкола себе в Чернівцях” йдеться у зверненні.

Отже, перше знайомство Лесі Українки з містом відбулося тоді, коли у Львові «невважаючи на всякі принади, у п’ятницю (13-го) сіла в Schnellzug (кур’єрський поїзд) і за 6 годин була вже в Чернівцях». У листах до рідних та друзів вона вже вказує адресу: Oesterreich Czernowitz str Nowyj Swiat 61 bei Frl. Olga Kobylanska (Австрія, Чернівці, вул. Новий Світ, 61, у п. Ольги Кобилянської).

За цією адресою, нині вулиця Т.Шевченка, 83, в 1901 році вона проживала тричі. Зустрічала Лесю Українку вся сім’я Кобилянських дуже тепло і з повагою до її тяжкого духовного та фізичного стану. Особливо піклувалися про її здоров’я мама О. Кобилянської «Свята Анна», як зі святістю її називала сама Леся Українка. І, звичайно ж, сама панна Ольга. Саме тут, на другий день після приїзду, її першим відвідав Василь Стефаник. Сюди до неї заходив також Осип Маковей, з яким вона з цікавістю спілкувалася. Як письменник і редактор, він справив на неї дуже приємне враження. Тут у неї гостювали Євгенія Ярошинська, художник Юстин Пігуляк та його дочка Євгенія. А Леся ходила відпочивати в садочок до художника, котрий жив навпроти за адресою: Новий Світ, 48 (нині – Шевченка, 84).


Коментарі:
Більше новин по темі: