Хто вбив Володимира Івасюка? Директор Архіву СБУ висунув свою версію

Очільник Архіву СБУ України Андрій Когут впевнений, що за видатним українським композитором Володимиром Івасюком, як і за багатьма іншими, точно відбувалося стеження з боку КДБ СРСР. Але навряд чи композитора вбило КДБ. Про це очільник Архіву СБУ України Андрій Когут повідомив в інтерв'ю «Главкому».

На думку очільника Архіву, Івасюк точно був у полі інтересу КДБ, у цьому немає жодних сумнівів. Аде, на жаль, справи, де це було зафіксовано, знищені.

«Те, що у нас залишилося, це доповідні. Вони стосуються, як правило, смерті і того, що відбулося після смерті. З документів зрозуміло, що КДБ намагається, наприклад, просунути і підтримати точку зору, що це було самогубство, що ніхто до вбивства не причетний. Що в Івасюка був психічно нестабільний стан», – пояснює Когут.

Однак експерт не вважає, що саме КДБ причетний до вбивства композитора.

Директор Архіву СБУ висунув свою версію загибелі ВОлодимира Івасюка

«Чи можемо ми говорити, що, можливо, КДБ якимось чином доводив його до такого стану? Можливо. Я не думаю, що прямо КДБ його вбив. Тут вже питання про мотиви і про користь», – зазначив експерт.

Когут пояснив, що якби смерть Івасюка сталася до середини 50–х, то імовірність того, що його вбили, була б дуже висока. Але пізніше, за словами архіваріуса, у КДБ дещо змінилися методи.

«Спротив суспільства проти радянської влади вже не був таким гострим, як до того. З іншої сторони, не було бачення самого Кремля, що треба всіх максимально репресувати і закатати в асфальт. Підхід від убивств і заслань змінився на психологічний тиск, профілактику, створювалося враження, що людина повністю під ковпаком органів. Чи могло це штовхнути його на самогубство? Цілком. Але зараз ми не можемо цього дізнатися. Не виключаю, що у майбутньому вдасться знайти більше інформації.», – вказав Андрій Когут.


Раніше ми писали:

Проведена слідча експертиза підтвердила, що композитор-виконавець Володимир Івасюк не міг би фізично скоїти самогубство

Про це сказав заслужений юрист України, ексзаступник Генпрокурора України Микола Голомша в етері телеканалу "Еспресо".

"У 2007 році було відновлено слідство у справі загибелі Володимира Івасюка, хоча тоді мене інформували, що справи вже такої немає й вона знищена. Але виявилось, що львів'яни зберегли цю справу, і ми вивчили її. Мені, як слідчому з довготривалим стажем, впало в очі, що Володимир Івасюк ніби то забрався на дерево, затягнув пасок і вчинив само повішення.

Але на його взутті не було ніяких слідів того, що він залазив на дерево. На його одежі не було виявлено будь-яких мікрочастин від дерев'яних залишків. Ми навіть не могли уявити, як Івасюк міг сам залізти на дерево, забратися на гілку і вчинити само повішення. Після слідчого експерименту ця версія не підтвердилася", - пояснив Голомша.

Фото з матеріалів кримінальної справи про смерть Володимира Івасюка

За словами ексзаступника генпрокурора України, також було вивчено матеріали медичної справи Володимира Івасюка.

"Виявляється, що рецептура лікування й діагноз різнилися між собою. Настільки нахабно працювала служба КДБ. Нагадаю, що на той час працювала операція "Капкан", яка стосувалася українських діячів. Якщо бачили, що людина харизматична й сіє все українське, то її знищували.

Фото: wikipedia.org

Розслідуючи далі цю справу, ми призначили судову експертизу. Експерти наголосили, що Івасюк був повішений мертвим. Наші думки збіглися з думками експертів. Пізніше молода слідча група зі Львова підтвердила те, що Івасюк не міг вчинити самогубство в такий спосіб, як це було описано раніше. Маю для себе конкретне переконання, що Івасюка було знищено службою КДБ, і про це вказували конкретні факти", - наголосив Голомша.

Публікації в газетах про смерть Івасюка. Фото Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка

Ми раніше писали про маловідомі факти про життя, кохання, переслідування "кагебістами", таємниця смерті та похорон композитора Володимира Івасюка.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації