Дослідник Микола Тимошик: Юрій Федькович бачив москальську сутність ще в позаминулому столітті
Маловідомі та сенсаційні факти з життя буковинців 1940-1980 років віднайшов у Чернівецькому обласному архіві український науковець, журналіст та професор Микола Тимошик, який певний час мешкав на Буковині, а нині живе у нашій столиці. Він каже, що досліджує «справжню історію Буковини радянських часів», яку вправно замовчувала та фальшувала тодішня пропаганда.
Нині робота в запилених архівах завершена. Його нові книги "Змосковлення Буковини" та "Журналістика Буковини тоталітарної доби" практично вже готові до друку. Над ними Микола Степанович працював останні кілька років, опрацювавши сотні архівних документів та публікацій.
Журналістка Марина Корпан зробила цікаве, розлоге інтерв’ю з Миколою Тимошиком, у якому він радо поділився з читачами БукІнфо своїми грунтовними дослідженнями та розповів про зміст майбутніх книг. Прийдешніми вихідними ми опублікуємо це інтерв’ю. А сьогодні опублікуємо невеличкий фрагмент розмови, де пан Микола розповідає про насправді сенсаційні речі - дослідник знайшов дуже цікаві, малодосліджені історичні публікації, пов’язані з «буковинським соловієм» Юрієм Федьковичем…
*****
"Москалисько, як вовчисько
Лупає очима
І з кровавим своїм кнутом
грозить за плечима";
"Бібліотеки не повинні поширювати серед нашого населення москвофільські ідеї"; "Прагнення Москви керувати з-за куліс" - це тексти Юрія Федьковича. А хто знав раніше про них, а чому їх не публікувати й після 1991 року? Чому офіційно виданий з відома Чернівецького обкому партії 1944 року альманах на пошану Федьковича під назвою "Буковинський кобзар" був відразу заборонений за вказівкою Москви. І чому й досі цей альманах у єдиному примірнику не є у вільному каталозі?
Цікаво, чому й досі цього примірника альманаху ніхто із сучасних чернівецьких дослідників у руки не брав, а якщо і брав, то не описав, не увів у науковий обіг?
Я, звичайно, шокований від таких знахідок, - каже Микола Тимошик.
Із сумом кажу про те, що ми маємо десятки дисертацій по творчості Федьковича, але так і не пізнали феномен цього дивовижного чоловіка, який є одним зі знакових особистостей Буковини, а також України в цілому.
До речі, в 1944 році виповнювалося 110 років від дня народження Федьковича. Виявляється, ще у 1944 році новостворений Чернівецький університет прийняв постанову про присвоєння імені Федьковича університету.
Згідно рішення Вченої ради вузу, до Москви надсилають листа, перераховуючи заслуги Федьковича, як першого "зачинателя української літератури на Буковині, культурного діяча, який не дав забути народу мови, своєї культури і так далі.
Члени Вченої ради просять університету присвоїти ім’я “великого українського поета”. І, звісно, що і влада обласна також це підтримала. Однак цей документ пролежав понад 40 років і лише у 1989-му році університету таки дали ім’я Юрія Федьковича.
БукІнфо (с)
(Повне інтерв’ю з Миколою Тимошиком на нашому сайті вийде прийдешніми вихідними).
-
За столом з Бандерою і поряд із Джонсоном: У Чернівцях відкрили унікальну виставку воскових фігур відомих історичних діячів
-
Валерій Галан привіз до Чернівців неймовірну музейну експозицію про становлення української нації. Де її можна побачити?
-
У Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї покажуть, що знайшли в Лужанах на місці церкви Вознесіння Господнього
-
Таке не забувається: масовий розстріл євреїв у Бабиному Яру 29–30 вересня 1941 року став символом «Голокосту від куль»
-
Яким був фестиваль “Червона рута-1989” у Чернівцях: Суспільне показало архівні кадри та спогади очевидиць
-
Як буковинців привчали читати й масово передплачувати радянську пресу. Фрагмент нової книги журналіста і письменника Миколи Тимошика "Змосковлення Буковини"