Вбивство Пригожина не просто помста: Путін перейшов до нової стадії. Інтерв'ю з Яковенком

Загибель власника ПВК "Вагнер", терориста Євгена Пригожина, внаслідок катастрофи літака у Тверській області, безумовно, була фактом помсти глави Кремля Володимира Путіна за події кінця червня, за пригожинський похід на Москву. Чому помста була відкладена на два місяці? Тому що це у стилі кремлівського диктатора. Але це вбивство не лише помста. Де-факто Путін перейшов до нової стадії свого правління: він намагається повернути контроль над країною, який втратив першого дня повномасштабного вторгнення в Україну.

Проте спроба вести війну на два фронти – з Україною та з опонентами всередині країни – може закінчитися обваленням режиму. Підштовхнути цей процес можуть успіхи української армії на фронті. Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю Обозревателю висловив російський опозиційний політик та журналіст Ігор Яковенко.

Чи була це запізніла помста Путіна Пригожину? Чи є інші версії?

– Думаю, тут все досить очевидно. Це насамперед помста. Власне Путін завжди так робить. Він завжди вичікує – це у його традиціях. Але це не лише помста. Це ще й попередження решті. Насправді Путін просто намагається поновити свій персоналістський режим. Тому що цей режим припинив своє існування після 24 лютого 2022 року. А те, що відбувалося два місяці тому, було демонстрацією того, що Путін не контролює ситуацію в країні.

І зараз він намагається відновити контроль над цією ситуацією єдиним способом, який залишився у нього, – методом страху, залякування, безсудних розправ. Зрозуміло, що Пригожин – це остання людина, яка може викликати якийсь жаль щодо загибелі, але його знищили безсудним шляхом. Путін не має можливості зараз судити ворогів. Він їх знищує, як добрих, так і поганих. Це метод терориста.

Тож це не лише помста. Це спроба поновити контроль над країною.

Ігор Яковенко

– Як ви можете пояснити таку необачність, недалекоглядність кримінальника зі стажем Пригожина? Чому він потрапив у цю пастку? Невже він не міг цього припустити?

– Пригожин – авантюрист. Так, безумовно, він карний злочинець зі стажем, але, мабуть, переоцінив свої можливості. Однак треба також розуміти, що він був не сам по собі. Це мафіозний клан, до якого входить не лише Пригожин, а й якісь досить високопоставлені люди. Частина цих людей зараз перебуває в статусі загублених – це відставні генерали, які невідомо де перебувають, зокрема заступник міністра оборони Євкуров, заступник начальника генштабу Алексєєв. Таких загублених генералів десь з півтора десятки.

Тому Пригожин розраховував на те, що його клан досить впливовий. Недооцінив, прорахувався. Бандити теж помиляються.

– А що це за історія з ракетою ППО, яка нібито збила літак Пригожина? У мирний час ППО?

– Щодо того, яким чином було знищено Пригожина, я зараз не можу давати коментарі. Є різні версії. Є версія про те, що літак був збитий ракетою, що аварія сталася внаслідок вибуху всередині літака.

Не знаю, хто сьогодні всередині Росії може здійснити незалежне розслідування. Найімовірніше, офіційною версією буде збій двигуна. Можливо, спишуть на якісь бандитські розбірки.

Але що це було, ракета чи внутрішній вибух, насправді не має значення. Важливо інше – що режим перейшов на іншу стадію, на спробу відновлення персоналістського режиму безсудними стратами.

– Ви сказали про новий шлях, на який вступив путінський режим. Наскільки він може бути успішним? Чи є ресурс?

– Ресурс є, якщо ви кажете про матеріальний ресурс. Але найголовніше питання, що цей режим ще може воювати досить тривалий час. Тобто спроба Путіна відновити контроль над країною такими методами, найімовірніше, може бути успішною.

Але проблема в тому, що Путін намагається одночасно вести війну на два фронти. З одного боку, вести війну проти України, яку підтримує весь цивілізований світ, а з іншого – вести вже відкриту, репресивну війну проти опонентів усередині країни.

Причому не тільки опонентів, які проти війни, проти нападу на Україну, а всередині своєї власної бази – тих людей, які в принципі підтримують війну, але хочуть, щоб вона велася іншими, агресивнішими способами.

Наскільки Путіну вдасться успішно вести цю війну на два фронти, покаже подальший розвиток подій. Але мені здається, що це може призвести до раптового обвалення режиму. Тому що, на відміну від лібералів, які або виїжджають із країни, або намагаються протестувати мирними способами, ці хлопці, які хочуть кривавіших методів ведення війни, озброєні.

Можливо, вони навіть можуть повторити спробу Пригожина – влаштувати якийсь збройний заколот. Я думаю, що значною мірою тут усе залежатиме від того, наскільки ситуація на фронті зможе вплинути на настрої збройних сил Росії, силовиків.

Думаю, що перші серйозні успіхи України можуть повністю перевернути цю дошку і всередині Росії може розпочатися справжня велика смута.

– А з "Вагнером" що?

– Я думаю, що "Вагнер" зараз знищуватиметься. Зрозуміло, що вони спробують якось консолідуватись, у них залишилася якась кількість командирів. Але гадаю, що їх утилізуватимуть у всій країні. Зрозуміло, що "вагнерівці" – це зараз сила, яка Путіну не потрібна.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації