Захисники України пробили лінію оборони окупантів у районі Бахмута — Сирський

  • Армія
  • 1265
  • 0

Захисники України на Східному напрямку пробили лінію оборони російських окупантів, яку вони намагалися закрити всіма наявними резервами.

Про це заявив командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський, передає Military Media Center у Telegram.

Російські окупанти намагаються відновити наступальні дії на Куп’янському та Лиманському напрямках і ведуть активну підготовку. У районі Бахмута точаться запеклі бої, після звільнення Андріївки та Кліщіївки захисниками України ворог проводить численні контратаки з різних напрямків у спробах відновити втрачені позиції. Сирський наголосив, що ці населені пункти були важливими елементами оборонного рубежу окупантів від Бахмута до Горлівки.

«У результаті успішних дій наших військ було пробито лінію оборони ворога, яку він намагався закрити, кидаючи в бій усі наявні резерви», — сказав генерал.

Він також зазначив, що в боях на Бахмутському напрямку Сили оборони розбили і повністю вивели з ладу одні з найкращих і найбільш підготовлених частин країни-агресора — 72 окрему мотострілецьку бригаду, 31 і 83 окремі десантно-штурмові бригади.

У себе в Telegram Сирський повідомив, що відвідав передову і подякував захисникам за визволення Андріївки та Кліщіївки, нагородив бійців за мужність і героїзм.

Фото: Military Media Center

Сили оборони в неділю, 17 вересня, звільнили Кліщіївку на Бахмутському напрямку. За словами начальника пресслужби Східного угруповання військ ЗСУ Іллі Євлаша, контроль над Кліщіївкою дає змогу створити плацдарм для подальшого звільнення тимчасово окупованих територій сходу України.

15 вересня в Генштабі ЗСУ підтвердили звільнення Андріївки на Бахмутському напрямку. Заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін розповів, що Андріївка дає змогу повністю контролювати залізницю, що є опорною лінією для подальшого наступу.


Як ми брали Кліщіївку. Чесна історія одного з найважчих штурмів у звільненні Донбасу, розказана полковником ЗСУ

На Бахмутівському напрямку продовжуються важкі бої (Фото:AP / Alex Babenko)
На Бахмутівському напрямку продовжуються важкі бої (Фото:AP / Alex Babenko)

Полковник ЗСУ Влад Волошин розказав NV, як підрозділи Східного угрупування військ ЗСУ прорвали оборону ворога і, попри переважаючі його сили, деокупували Кліщіївку, населений пункт на Бахмутівському напрямку.

17 вересня, начальник пресслужби Східного угруповання військ ЗСУ Ілля Євлаш заявив про деокупацію Кліщіївки — села, що знаходиться за 7 км на південний захід від Бахмута в Донецький області. Наступного дня Міністерство оборони України підтвердило звільнення населеного пункту. Командування українських збройних сил підкреслює, що завдяки цій операції ЗСУ отримало плацдарм, що дасть змогу розвивати наступальні дії.

NV поговорив з полковником Владом Волошиним, керівником пресгрупи оперативно-тактичного угупування Соледар, про те, з чим довелося мати справу українським військовим в Кліщіївці та чому вони назвали дві звільнені позиції іменами Емманюеля Макрона і його радника Бернара-Анрі Леві.

Далі — пряма мова Волошина:

Полковник Влад Волошин розповів про важкі бої за Кліщіївку (Фото: Влад Волошин)
Полковник Влад Волошин розповів про важкі бої за Кліщіївку / Фото: Влад Волошин

«Звільнення Кліщіївки є надзвичайно важливим для нас. Село розташоване на залізничній гілці, що йде з Горлівки до Бахмута, поруч також проходить велика автомагістраль. Таким чином Кліщіївка фактично дає нам можливість контролювати всі під'їздні шляхи з півдня до Бахмута.

Але наш ворог теж розумів важливість цієї локації, тому впродовж місяців росіяни кидали сюди всі свої резерви, намагаючись за будь-яку ціну утримати населений пункт.

Ми поклали тут просто величезну кількість російських солдатів. Про конкретні оцінки втрат РФ я не можу говорити. Але якщо взяти ту загальну статистику, яку надає наше оперативно-тактичне угрупування, то стає очевидно, що загинуло багато військових ЗС РФ.

***

На цій ділянці складний ландшафт, тому тут дуже важко вести наступальні дії, набагато легше оборонятися.

До того ж противник зробив в Клещіївці неймовірно розгалужену систему укріплень, а саме — підземних ходів, підземних бліндажів, траншей, земляних укріплень тощо. Можу сказати, що до цього ми дуже рідко стикалися з таким. Також варто враховувати, що всі підступи до села були заміновані. Фактично кожен сантиметр цієї землі був під ворожою артилерією.

Враховуючи все це, вести тут бойові дії було надважко, всі бої давалися нелегко.

В Кліщіївці не залишилося жодного вцілілого подвірʼя, жодного повністю вцілілого дерева. Зараз там важко знайти будівлю, де є всі чотири стіни.

***

Українські військові брали будинок за будинком

Попри все, українські військові брали будинок за будинком, захоплювали одну ворожу траншею за іншою. Як нам вдалося звільнити Кліщіївку? Завдяки тому, що у командування Збройних сил, у командування бригад був розроблений план поступових штурмових дій, які дозволяли відсікати російське підкріплення, що намагалося підійти.

Будь-які штурмові дії завжди пов’язані з величезними втратами. Щоб уникнути цього, потрібно ретельно продумувати буквально кожен крок.

Зараз майже всі наступальні дії ЗСУ на різних лініях фронту проходять невеликими штурмовими групами. Немає такого, щоб кидали велику масу людей і техніки на штурм, тому що це призведе до серйозних втрат.

***

Застосовувати в повній мірі бойову техніку в Кліщіївці ані українські військові, ані російські не могли. Ми не могли це зробити в першу чергу через складний рельєф в цій місцевості. Але українська артилерія робила все для того, щоб росіяни теж не могли застосувати свою техніку: ми намагалися відрізати для них всі підʼїзди туди, постійно працювали по їхніх рубежах висування.

***

За час спроб противника утримати Кліщіївку, там перебувало декілька російських з'єднань. Були представники російських повітряно-десантних військ, були механізовані підрозділи, які складаються як з кадрових військових, так і з мобілізованих, також була величезна кількість тих, кого називають Шторм-Z [членів підрозділу набирають із російських в’язниць]. Тобто російське командування кидало в Кліщіївку всі свої резерви.

Взагалі, за військовою наукою, ті, хто наступають, мають втричі переважати над силами захисту. А на такій ділянці як Кліщііївка для штурму потрібні сили в п’ять-сім разів більші за сили оборони. Але в реальності було навпаки: в нас було менше сил і засобів, ніж в росіян. Лише завдяки відпрацьованим операціям, майстерності і мотивованості українських бійців вдалося провести операцію по звільненню цього населеного пункту.

***

Дві звільнені позиції в Кліщіївці ми назвали іменами Емманюеля Макрона і його радника Бернара-Анрі Леві. Чому так вирішили? Тому що ми розуміємо й поважаємо цих персоналій. Леві, наприклад, великий друг України, який багато робить для нас.

Можу сказати, що це були одні з найскладніших позицій в Кліщіївці. Фактично з цих точок, коли ми їх взяли під свій контроль і обладнали там вогневі позиції, потім йшло висування на подальші штурми. Вони знаходяться в середній частині села: ближче до північної околиці в напрямку Бахмута розташована позиція Леві, а за 200 метрів від неї — позиція Макрон.

В Клещіївці це називалося бути «на французах»

Там було дуже небезпечно, по цих позиціях постійно прилітало. Росіяни, що розуміли їх важливість, дуже жорстоко їх обстрілювали. Але українські бійці трималися на них. В Клещіївці це називалося бути «на французах».

Інші позиції ми називали окремим словами — Кабан, Чарлі, Гібон. Іменними були тільки ці дві.

***

Якщо дивитися на мапу бойових дій, то видно, що Кліщіївка — це початок звільнення території північного Донбасу. Ця операція дійсно може стати початком широкомасштабної деокупації всіх захоплених територій на Донеччині. Вона демонструє, що ця потужна, багатоешелована оборона, яку ворог створив на захоплених територіях, може бути проломлена. Але про плани українського командування ми не можемо говорити.

***

На південь від Кліщіївки знаходиться Курдюмівка, де теж зараз тривають жорстокі бої. Там фактично настільки ж потужна ця система російських укріплень. Але йдеться не тільки про мінні поля: це також багатоешелоновані земляні і бетонні укріплення. ʼ

Втім, справа навіть не в самій обороні, ворог просто дуже сильно тримається за ці позиції, там все насичено такою величезною кількістю їхніх військ і вогневих, артилерійських, мінометних, реактивних засобів.

І ворог не сидить в обороні і не чекає, він теж контратакує, теж здійснює штурмові дії, намагається захопити наші ділянки. Це дуже інтенсивна динаміка бойових дій".


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації