Як підтримати здоров’я під час тривалого стресу
Парадоксально, але стрес — це корисно. Проте з нюансом: у нормі стрес — це різкий викид адреналіну, що моментально мобілізує всі ресурси організму. Це один з біохімічних механізмів реакції «бий або біжи», що передали нам у спадок тваринні предки * .
Викиди адреналіну підвищують, зокрема, рівень норадреналіну, кортизолу та АКТГ. Це впливає на організм аж ніяк не позитивно. Але цей механізм «задуманий» для екстреного порятунку. Коли він працює за призначенням, будь-які «побічки» прийнятні: життя дорожче. Та коли це трапляється регулярно і подовгу, наслідки можуть бути руйнівними для тіла та психіки.
Тож із цим треба щось робити. Але що саме?
Подбайте про тіло
Збалансуйте сон і харчування: спіть за розкладом та споживайте більше здорової їжі. Упровадьте в повсякденне життя вітаміни, ефірні олії та інші товари для здоров'я. Зверніть особливу увагу на полівітамінні комплекси з магнієм.
Не нехтуйте й власною зовнішністю: виснажене обличчя у дзеркалі лише ще більше посилюватиме психічний дискомфорт. Слідкуйте за здоров’ям шкіри й волосся: на них стрес дається взнаки найсильніше.
Знизьте фізичну активність
Декого здивує, але це факт: навантаження на м’язи призводять до викидів у кров адреналіну. А якщо через хронічний стрес ваш організм адреналіном і так перенасичений, це лише погіршить ситуацію.
Звісно, рухатися корисно. Але у стані постійного стресу робити це треба з найменшим можливим силовим навантаженням. Якщо ви займаєтеся гімнастикою, бойовими мистецтвами, танцями, бігом, плаванням чи просто відвідуєте спортзал — є сенс взяти паузу й відпочити.
Критерій «чи треба?» простий: якщо доводиться сильно напружувати м’язи — це не варіант зараз. Спробуйте щось щадне та повільне: йогу, тайцзицюань, стретчинг або просто довгі прогулянки пішки. А до тренажерного залу повернетеся, коли впораєтеся з наслідками стресу.
Заспокойте розум
Медитуйте, робіть дихальні вправи — це допомагає повернути ментальний баланс, як і хобі, пов’язане із зосередженими рухами пальців. Крафтіть хендмейд, будуйте карткові будиночки, малюйте маслом, жонглюйте, вишивайте, збирайте кубик Рубіка, грайте на гітарі…
Організм влаштований так, що дрібна моторика рук доволі відчутно сповільнює вироблення «гормонів стресу» та заспокоює. Цей простий засіб настільки дієвий, що до нього вдаються навіть військові на фронті.
Знайдіть свій шлях
Стрес — цілком індивідуальна штука. І вихід з нього — не менш індивідуальний. Необхідно знайти ті методи та той шлях, який відповідає саме вашим проблемам.
Намагайтесь уникати стресу там, де це взагалі можливо. Візьміть відпустку, читайте поменше бентежних новин, припиніть спілкування з токсичними знайомими. Зрозумійте, що саме викликає у вас хронічне занепокоєння, і викресліть це з життя.
Прислухайтеся до себе — і зрештою відшукаєте власний рецепт спокою навіть посеред найлютіших бурь.
Якщо ж «посмикати за ниточки» та врівноважити самопочуття самостійно не виходить — зверніться до психотерапевта, і процес піде набагато швидше.
* на правах реклами
-
Врятували від смерті: У Чернівецькій дитячій клінічній лікарні успішно прооперували 7-річного хлопчика з Хотинщини, який переніс інсульт
-
До Чернівецького обласного клінічного онкологічного центру привезли лінійний прискорювач, який діє на пухлини та зберігає неушкодженими здорові клітини пацієнтів з онкохворобами
-
54% українців мають серцево-судинні хвороби. Як себе вберегти?
-
"Тиха пандемія": в Україні на тлі війни спостерігається тривожне зростання супербактерій, стійких до антибіотиків - The Sunday Times
-
На Буковині за два тижні від Covid померло четверо людей - з них ніхто не був щеплений
-
Як підняти гемоглобін після спекотного літа