Відмінності лікування ерозії та дисплазії шийки матки

Турбота про жіноче здоров’я починається з профогляду у гінеколога. І не в останню чергу це стосується таких захворювань, як ерозія та дисплазія шийки матки, оскільки вони не проявляються ніякими симптомами на ранній стадії. Окрім того, навколо цих хвороб багато міфів, які не мають нічого спільного з доказовою медициною. І найперше це стосується назви “ерозія шийки матки” - досі багато хто плутає істинну ерозію (пошкодження епітелію шийки матки) з ектопією та ектропіоном, які не є захворюваннями.

Отже, варто насамперед розрізняти ці два абсолютно різні стани. Тоді стає зрозумілим, чи потребує ерозія шийки матки лікування. Ціна діагностичних та лікувальних процедур має бути виправдана їхньою доцільністю.

Що таке ектопія та ектропіон?

Поверхня шийки матки вкрита багатошаровим плоским епітелієм - рівною гладкою тканиною. Епітелій цервікального каналу виглядає інакше - одношаровим циліндричним епітелієм. Він може вкривати і видиму частину шийку матки в дитячому та юному віці - звідси така поширеність ектопії серед молодих дівчат.

Ектопія зазвичай виглядає нерівномірною червоною плямою - саме тому її раніше плутали з ерозією. Насправді цей стан не є хворобою: юна пацієнтка потребує лише особливо пильного нагляду, оскільки циліндричний епітелій дуже вразливий. Ближче до 22-25 років циліндричний епітелій на шийці матки заміщується плоским, і ектопія зникає.

Ектропіон - це післяпологовий виворіт цервікального каналу. Він може виникнути як наслідок травмування шийки матки під час народження дитини. Зазвичай він минає за 2-3 місяці після пологів. Ектропіон не вважається захворюванням, але оскільки тоненький циліндричний епітелій вразливий до інфекцій та механічних пошкоджень, пацієнтці можуть запропонувати його лікування - наприклад, якщо вона відчуває дискомфорт під час статевого акту. Також ектопія та ектропіон можуть супроводжуватися посиленими слизовими виділеннями, що завдає жінці значного дискомфорту. В цьому випадку лікування теж допустиме. В цьому випадку застосовується радіохвильова хірургія. Але зазвичай жінкам, особливо віком до 25 років, рекомендують насамперед регулярно відвідувати гінеколога і здавати ПАП-тест, щоб не пропустити інфікування ВПЛ, до якого шийка матки з ектопією більш вразлива.

Що таке ерозія шийки матки?

Ерозія шийки матки являє собою ранку на шийці матки. Вона діагностується відносно рідко і є наслідком запалення, бактеріальної чи вірусної інфекції, а також травми шийки матки. Також ерозія може виникнути як наслідок хімічного чи термічного опіку (наприклад, після певних лікувальних процедур), коли відбувається десквамація (відшарування) струпа.

Ще рідше, але може діагностуватися ерозія на фоні раку шийки матки з розпадом - в процесі відшарування тканини поверхня шийки матки звиразковується.

Ерозію шийки матки лікують такими методами:

  • медикаментозне лікування;
  • електрокоагуляція. На сьогоднішній день цю процедуру вже можливо проводити під анестезією, не завдаючи пацієнтці зайвого дискомфорту. Але вона все ще протипоказана жінкам, які не народжували, а також протягом 3 місяців після пологів;
  • лазерна коагуляція - менш травматичний метод, ніж електрокоагуляція;
  • радіохвильова терапія - щадний і нетравматичний спосіб видалення пошкодженої ділянки без утворення рубців;
  • кріодеструкція - видалення ерозії за допомогою рідкого азоту. Цей метод щадний, але його дія обмежена.

Що таке дисплазія шийки матки?

Дисплазія являє собою порушення структури епітелію шийки матки. Під дією ВПЛ порушується звичний життєвий цикл клітини епітелію - процеси дозрівання, поділу, диференціювання та відмирання. Це і призводить до порушення структури тканини плоского епітелію. Саме в цьому полягає небезпека хвороби: переродження запущеної дисплазії в злоякісну пухлину.

Але не варто лякатися, почувши цей діагноз. Передраковим станом вважається ураження 2 та 3 ступеня, яке буває значно рідше, ніж дисплазія шийки матки першого ступеня. Великий відсоток дисплазії на ранній стадії регресує навіть на фоні інфікування ВПЛ (якщо він не відноситься до високоризикового типу).

Тому лікування дисплазії шийки матки на ранніх стадіях - це насамперед регулярне спостереження, особливо молодих пацієнток, які ще не народжували. В молодому віці, за умов здорового способу життя та правильного функціонування імунітету, дисплазія може минути сама по собі. Щоб не пропустити її прогресування, слід раз на півроку проходити профогляд у гінеколога.

Дисплазія шийки матки 1 ступеня лікується тоді, коли вона виникла як ускладнення після іншого гінекологічного захворювання, на фоні тривалого збереження ВПЛ (понад 2 років), а також у жінок в менопаузі, оскільки ризик розвитку злоякісних пухлин підвищується з віком. В цих випадках призначається консервативне лікування.

Лікування дисплазії шийки матки 2 і 3 ступеня - радіохвильова хірургія. Це сучасний щадний метод видалення ураженої тканини без утворення рубців на шийці матки.

* на правах реклами


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації