Сільська медицина: як працюють амбулаторії в громадах Чернівецької області

Реформування медичної галузі є дуже масштабною затією, яка розпочалась в 2016 році і триває дотепер. Для людей найбільше відчутних змін на даний момент зазнала первинна ланка медицини. Воно й не дивно, адже це саме та ланка, яку українці донедавна найбільше оминали – 80% пацієнтів отримували допомогу на другому чи третьому рівнях. В усьому світі ж ситуація навпаки – первинна ланка ефективно працює і вирішує на місці до 80% медичних звернень. У країнах ЄС співвідношення звернень пацієнтів на первинний та інші рівні медицини кардинально протилежне і становить 70% звернень на первинну ланку 30 % – на вторинну.

Зображення: news.obozrevatel.com

На цьому моменті можна було б подумати про хибні уявлення українців про медичну допомогу, але, зважаючи на те, в якому стані були сільські амбулаторії до 2018 року, такий перекіс у зверненнях на вищі рівні не дивний.

Станом на 2018 рік в українських селах було 4 тис. амбулаторій та 12 700 ФАПів. І стан їхній був вкрай жахливий. Лише у 28% цих закладів було водозабезпечення, третина з яких – це колодязі. Менше аніж в п’ятої частини були санвузли, і лишень 17 % сільських ФАПів і амбулаторій мали транспорт. Лікарі ж не бажали їхати працювати до села, бо сільська медицина фінансувалася за залишковим принципом, а в сільських амбулаторіях та ФАПах не було навіть найнеобхідніших умов.

З 2018 року сільську медицину почали змінювати, що передбачало значні фінансові вкладення. На Буковині в 2019 році було збудовано 9 нових амбулаторій загальної практики-сімейної медицини; в 2020 році – 10. Також в минулому 2020 році було здійснено капітальний ремонт чи реконструкцію в 33 медичних закладах первинної ланки. Для цього використали близько 40 млн грн з держбюджету, а в будівництво нових вклали 70 млн грн в 2020 році. Окрім цього було закуплено 43 комплекти телемедичного обладнання на суму понад 16,5 млн грн та 74 автомобіля.

Зображення: golosgromadu.info

Медичні реалії в селах.

Що ж на місцях змінилось за останні більше як три роки, відколи розвиток сільської медицини став одним із важливих напрямків місцевого розвитку? Ми поцікавились в амбулаторії села Магала, яке є центром громади.

Сьогодні сільська медицина – це приміщення амбулаторії з діагностичним обладнанням, де можна поміряти тиск, послухати пацієнта, зробити кардіограму. І якщо потрібно – лікар відправить результати колезі, який спеціалізується на хворобі, щоб врятувати «платинові хвилини» і «золоті години». Що означають ці терміни в лапках? «Платинові хвилини» - це поняття із тактичної медицини військових медиків, яке означає, що протягом перших 10 хвилин після поранення або травми повинна бути надана перша медична допомога. «Золота година» – це 60 хвилин впродовж яких потрібно доставити пацієнта до лікарні для надання спеціалізованої допомоги. Саме перша година дає надії врятувати життя пацієнта зі складною травмою чи в інших ургентних випадках, тому вона «золота».

В Магальській громаді в селі Магала у 2019 році збудували новеньку амбулаторію. У закладі працює лабораторія, де мешканці громади можуть безкоштовно здати основні аналізи. Є денний стаціонар та кабінет для щеплень. Сюди перейшли працювати зі старого приміщення, яке має бути знесене, три лікарі. З кожним лікарем працює по 2 медсестри, які за ними закріплені. Також є одна головна медсестра, як відповідає за всі звіти. В іншому селі громади - Остриці, працює один лікар, три медсестри та одна акушерка. А в селі Рідківці так само є три лікарі і з кожним працює по дві медсестри.

Загалом первинка громади обслуговує 11 675 жителів громади і ще майже 2 тис. декларацій підписано із жителями сусідніх громад (6 тис. декларацій в амбулаторії в с. Магала, 2 тис. – Остриця, 5.5 тис. в Рідківцях).

Завідувачка амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Магала Ганна Лягу розповіла, що приміщення амбулаторії обладнано двома кардіографами. З плюсів вона називає те, що частина отриманих коштів від Національної служби здоров’я України йде на розвиток закладу – 75% на заробітну плату, а решта – на розвиток амбулаторії. Зарплати ж тут починаються від 12,5-13 тис. гривень. Також в закладі планують здавати в оренду приміщення під стоматологічний кабінет. Всі документи для «ПрозороПродажі» вже підготували, тож далі питання за процедурою.

В амбулаторії є лабораторія, яка обладнана гематологічним аналізатором (визначає загальний аналіз крові та гемоглобін); біохімічним аналізатором (прилад для аналізу сечі). Раніше ці аналізи жителі громади здавали в найближчому місті – Новоселиці або ж у обласному центрі – Чернівцях. Тепер це все безкоштовно можна зробити тут. Результати зазвичай можна отримати або в той же день, або ж наступного.

«Якщо говорити про відвідувачів, то в амбулаторії вони нічого не сплачують. Починаючи з довідки, завершуючи швидкими тестами – все безкоштовно. Як наслідок, 99% населення громади підписали декларації у цьому медичному закладі. Серед декларантів є також і жителі Чернівців», - продовжила завідувачка Ганна Лягу.

У Магальській амбулаторії є комплект телемедицини. Такі ж комплекти мають у ФАПах в Остриці та Рідківцях.

Пандемія.

Період пандемії став викликом для всієї медичної галузі. У амбулаторії працюють 3 лікарі та 7 медсестер. Зараз медсестри ходять селом, працюють з населенням щодо вакцинації від COVID-19.

«Медсестри проводять роз’яснювальну роботу. Є списки, які складені за принципом черговості. Почали з населення 75-80+ років, потім – 65+. Тому медсестри їздять громадою разом з шофером та розповідають про важливість вакцинації».

Жителі громади по-різному ставляться до вакцинації. Проте тут щодня роблять щеплення 10 людям.

Що ж до хворих на коронавірус, то брати зразки аналізів до них виїжджала мобільна бригада у захисних костюмах. Роблять це і в амбулаторії – для таких хворих відвели окремий вхід і приміщення. Далі з такими пацієнтами працює сімейний лікар.

Бачимо, що розвиток медичної інфраструктури став одним із пріоритетів для громад, адже процес децентралізації - це, насамперед, питання доступності, якості, вчасності надання медичної допомоги мешканцям. До того ж сучасний медичний заклад в рази підвищує статус громади, її привабливість для проживання. Зміни у вищих ланках медичних закладів вже також розпочались. Тут значною перевагою є отримання фінансової допомоги з боку міжнародних організацій. Для прикладу, в Чернівецькій області реалізовуються проєкти в рамках програми транскордонного співробітництва “Румунія-Україна 2014-2020”. Останнє відкриває можливість спільно з партнерами з ЄС закупити медичне обладнання та наблизити заклади охорони здоров'я до європейських стандартів.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)

Фото автора


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації