Якісніші медичні послуги та нове обладнання: як на Буковині розвивають охорону здоров’я за кошти ЄС

Транскордонне співробітництво на зовнішніх кордонах ЄС продовжує залишатися головним пріоритетом для Європейського Союзу. І основна його мета - створити область спільного процвітання та добросусідства між державами-членами ЄС та їхніми сусідами. Саме для досягнення такої мети працює Спільна операційна програма «Румунія-Україна 2014-2020», яка реалізовується через Європейський Інструмент Сусідства (ЄІС).

Буковина ще з початку 2000-х років почала широко використовувати транскордонний інструмент міжнародних відносин. Така співпраця з країнами, з якими область межує, стала не лише складовою частиною економічного та соціального розвитку краю, а й зумовила утвердження тут європейський стандартів.

Транскордонне співробітництво у рамках програм ЄІС має три стратегічні цілі: 1) сприяти економічному та соціальному розвитку в регіонах по обидва боки спільних кордонів, 2) вирішувати загальні проблеми у галузі навколишнього середовища, охорони здоров’я, безпеки та безпеки та 3) забезпечувати кращі умови та способи мобільності людей, товарів і капіталу.

Протягом 2014-2020 років ЄС фінансував окрему програму - Спільна операційна програма «Румунія-Україна 2014-2020». Її бюджет склав 60 млн євро. У рамках програми різні інституції області, налагоджуючи співпрацю із сусідніми повітами Румунії, розпочали впроваджувати конкретні кроки для процвітання території та добросусідства.

Особливо важливими є заходи у сфері охорони здоров’я. Відтак, підвищити якість медичних послуг та поліпшити матеріальну базу медичних закладів області покликані три проєкти, які профінансувала програма та співфінансували місцеві бюджети.

Один із них реалізовувався на базі Чернівецької обласної клінічної лікарні та покликаний покращити якість медичних послуг щодо малоінвазивних процедур. Його бюджет склав 348,71 тис. євро (біль 11,3 млн грн.), з яких 299,72 тис. євро фінансувалися грантом ЄС. Частина проєкту профінансована з обласного бюджету.

«Найдорожче придбання – відеоендоскопічна система, яка дасть можливість робити обстеження та операції на шлунково-кишковому тракті. Такої апаратури у нас не було, тому хворих доводилося направляти у інші регіони для проведення лапороскопічних операцій. Тепер плануємо збільшити спектр надання медичної допомоги», - зазначив Олег Харабара, лікар-хірург вищої категорії та медичний експерт проєкту.

У рамках проєкту планують створити Центр малоінвазивної хірургії на базі Чернівецької обласної клінічної лікарні.

Фото з відкритих джерел

«Створення цього Центру дозволить, у поєднанні із зусиллями висококваліфікованих хірургів та наукових працівників базових кафедр Буковинського державного медичного університету, вдосконалити методи малоінвазивної хірургії, які включають лапароскопію, що використовується для проведення малотравматичних операцій та ендоскопію - як високоінформативний метод діагностики», - прокоментував Станіслав Володін, координатор проєкту.

Крім того учасники проєкту хочуть завершити уніфікацію медичних протоколів України та Румунії та встановити регіональний протокол для лікарень Чернівецької області та Сучавського повіту в галузі медичної допомоги.

Для забезпечення повноцінного обстеження пацієнтів у Чернівецькій лікарні швидкої медичної допомоги закупили сучасну ультразвукову діагностичну систему експертного класу. Вартість такого обладнання становить 170 тисяч євро.

Його наявність значно підвищує якість медичних послуг в області, адже дозволяє забезпечити всі необхідні обстеження на місці без необхідності транспортування пацієнтів до інших медичних установ. Це особливо важливо для пацієнтів з невідкладними станами, які можуть скористатися діагностикою безкоштовно. Послуги входять в пакет НСЗУ.

Фото з відкритих джерел

У рамках партнерства між Заставнівською багатопрофільною лікарнею, Чернівецькою лікарнею швидкої медичної допомоги та лікарні Гура Гуморулуй (Румунія), у буковинських закладах також покращилося матеріально-технічне оснащення. У Чернівцях очікують постачання відеоендоскопічного обладнання, а у Заставні уже оновили реанімаційний блок у хірургічному відділенні. Вартість капітального ремонту приміщення та закупівля обладнання склала майже 3 млг гривень.

Як зазначив директор Заставнівської лікарні Василь Липка, такого ґрунтовного оновлення у операційних не було останніх десять років.

Фото з відкритих джерел

Окрім грошей, які отримали від проєкту, заклад також витратив 300 тисяч гривень власних коштів на купівлю нових меблів для блоку.

Фото з відкритих джерел

«Зараз питання видатків розвитку медичних закладів покладено на власника. У даному випадку мова йде про обласну та сільську ради. В умовах економічної коронавірусної кризи місцевим бюджетам важко тягнути видатки розвитку. А такі проєкти, по-перше, дають можливість зміцнити матеріально-технічну базу медицини за рахунок коштів ЄС, по-друге, проєкти забезпечують обмін досвідом та знаннями, по-третє, вони можуть стати базою для наступних ініціатив, як спільна відповідь на медичні виклики в прикордонному регіоні», - підкреслив Олексій Грушко, голова постійної комісії Чернівецької обласної ради з питань інвестицій, проєктів регіонального розвитку та транскордонного співробітництва.

Таким чином, транскордонна співпраця у медичній сфері забезпечила Чернівецькій області можливість спільно з партнерами з ЄС закупити медичне обладнання та наблизити заклади охорони здоров'я до європейських стандартів. Але транскордонне співробітництво не лише про матеріальну складову. Здобутий міжнародний досвід дозволить покращити загальну діагностику та лікування регіональної медицини.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації