Лікування бронхіту антибіотиками: як не нашкодити здоров’ю?

З кожним роком захворюваність на бронхіт зростає. В статті мова піде про причини виникнення хвороби, класифікацію та основи лікування бронхіту.

Що потрібно знати про лікування бронхіту антибіотиками?

Бронхітом називають запальний процес у нижніх дихальних шляхах, зокрема, той, що торкається слизової оболонки бронхів. Окрім запалення, бронхіт супроводжується набряком та накопиченням слизу. Ці патологічні процеси заважають повітрю звичайним способом потрапляти до бронхів. Як результат – у грудях виникає відчуття здавленості, людині стає важко дихати, з'являються хрипи.

Також характерною ознакою бронхіту є кашель. Він може бути сухим (непродуктивним) або вологим (продуктивним). Щоб ефективно подолати цей недуг, треба розуміти причину його появи.

Які причини призводять до появи бронхіту?

Щоб лікування бронхіту було ефективним та не мало ускладнень, потрібно діагностувати, який саме бронхіт протікає у людини. Адже тільки за умови правильної діагностики можна не лише ефективно та швидко подолати хворобу, але й уникнути побічних ефектів та негативних наслідків.

Умовно бронхіт може бути інфекційної чи неінфекційної природи (походження). В першому випадку причиною розвитку захворювання виступає інфекція. Це можуть бути різні віруси: ГРВІ, грип, аденовірусні інфекції, парагрип, який прицільно вражає бронхіальне дерево.

Також збудниками бронхіту можуть бути патогенні бактерії. В такому випадку говорять, що бронхіт має бактеріальне походження. Збудниками цього захворювання є пневмококи, стафілококи, стрептококи тощо.

Також бронхіт можуть спричиняти атипові бактерії – мікоплазма чи хламідії. В такому випадку діагностують атипову форму бронхіту. Рідше за все бронхіт може бути викликаний різного роду грибками. Проте, найпоширеніші форми бронхіту – це бронхіт вірусної та бактеріальної природи.

Бронхіт неінфекційної природи найчастіше може бути спровокований:

· алергічними реакціями;
· впливом шкідливих речовин (хімічного, токсичного, отруйного походження), які разом із повітрям потрапляють до дихального апарату людини;
· постійним переохолодженням;
· хворобами шлунково – кишкового тракту;
· зниженим імунітетом;
· вживанням тютюнових виробів тощо.

Коли до появи бронхіту призводять кілька факторів, наприклад, бактерія та алергічна реакція, то таку форму бронхіту називають змішаною. В такому випадку призначають антибіотик при бронхіті та ліки проти алергії, тобто лікування спрямоване саме на усунення цих двох причин.

Бронхіт у дорослого

Бронхітом частіше хворіють діти, адже це обумовлено певними анатомічними особливостями дихальної системи у дитячому віці.
Проте дорослі теж можуть потрапити до групи ризику та мати бронхіт, якщо в них є на те передумови, наприклад:

- При наявності хронічних інфекцій в порожнині рота та в області горла;
- При схильності до алергічних проявів чи наявності алергії;
- При надмірному споживанні спиртного та тютюнових виробів;
- Якщо на роботі є контакт зі шкідливими речовинами(сірка, аміак тощо);
- При хворобі ГЕРХ (захворювання шлунково – кишкового тракту);
- Похилий вік.

Також появі та розвиткові бронхіту можуть сприяти:

- Слабка імунна система через перенесені захворювання;
- Стресові ситуації;
- Імунодефіцитні патології;
- Проживання в «забрудненій» зоні;
- Відсутність правильного лікування (неправильно виконані інгаляції, які роблять з метою усунення кашлю при простуді).

Саме тому лікарські препарати для терапії (в тому числі призначення антибіотика при бронхіті) призначають лише після з’ясування причин хвороби.

Класифікація антибіотиків

Бронхіти розподіляють на групи згідно з їхньою причиною виникнення, локалізацією, особливостями перебігу захворювання та характером запального процесу. Антибіотики слід обирати тільки за призначенням лікаря, купити можна через сайт-довідник rx.ua, також це довідник еквівалентності медичних засобів.

Розподіл на класи згідно з причиною виникнення бронхітів:

1. Інфекційний бронхіт – спричинений різними інфекціями та патогенними бактеріями;
2. Неінфекційний бронхіт – спричинений впливом алергенів на дихальні шляхи, фізичними чи хімічними чинниками;
3. Змішаний – спричинений впливом декількох чинників;
4. Бронхіт невизначеного походження – спричинений впливом невизначених чинників на дихальні шляхи.

Розподіл на класи згідно з локалізацією (розташуванням) запального процесу:

· При локалізації у великих бронхах – проксимальний тип бронхіту;
· При локалізації у дрібних бронхах – дистальний тип;
· При локалізації у самих дрібних бронхах – бронхіоліт.

Розподіл на класи згідно з характером запального процесу:

· Катаральний бронхіт. Для такого виду бронхіту характерні майже безбарвні виділення;
· Гнійний бронхіт. Для такого виду бронхіту характерні виділення з домішками гною, переважно болотного кольору, непрозорі;
· Гнійно – некротичний бронхіт. Для такого виду бронхіту характерні домішки у мокротинні гною, крові, відмерлих тканин.

Класифікація згідно з перебігом запального процесу:

- Простий бронхіт (без обструкції). В такому випадку не відбувається порушення вентиляції легень, характеризується сприятливим перебігом;
- Бронхіт з обструкцією. В цьому випадку відбувається ураження бронхіол, спостерігається набряк стінок бронхів, в результаті чого стає вужчим їхній просвіт. Таким чином, відбувається порушення вентиляції легень, з’являються хрипи, задишка, відчуття болю за грудиною.

Класифікація згідно з механізмом виникнення:

- Первинний бронхіт. Виникає як самостійне захворювання.
- Вторинний бронхіт. Виникає внаслідок появи/розвитку/загострення інших захворювань.

Враховуючи інформацію, що була отримана під час проведення діагностичних процедур, призначають препарати для лікування бронхіту: антивірусні, жарознижувальні, антибактеріальні, відхаркувальні, антигістамінні тощо. Препарати можуть бути призначені у вигляді таблеток, капсул, уколів, мікстур, сиропів тощо.

Курс лікування бронхіту також залежить від локалізації запального процесу, особливостей перебігу захворювання та характеру запалення. В середньому, може тривати від 1 до 3 тижнів. Але не треба припускатися головної помилки – думати, що бронхіт пройде сам по собі.

Пам’ятайте: всі захворювання дихальної системи вимагають уваги та ефективного лікування. Якщо бронхіт не лікувати, можливий розвиток ускладнень або перехід гострої форми в хронічну форму бронхіту.

Найчастіше ускладненнями бронхіту, який не лікується чи був не долікований, бувають:

- Запалення легень (пневмонії);
- ХОЗЛ (хронічні обструктивні захворювання легень);
- Легенева та серцева недостатність;
- Бронхоектатична хвороба тощо.

При бронхіті займатися самолікуванням неприпустимо. Особливо, коли мова йде про дітей.

Тільки лікар може призначити ефективну терапію, з урахуванням результатів діагностики, стану пацієнта, віку, індивідуальних особливостей організму тощо. Навіть, якщо ви впевнені в тому, що приймаєте ефективний антибіотик від бронхіту, краще порадьтесь з лікарем. Адже головне – це не нашкодити здоров’ю, а отримати грамотний курс лікування.

Особливості лікування бронхіту антибіотиками

Приймання антибіотиків при бронхіті показане, коли причиною хвороби є бактерії. Саме за допомогою антибіотиків, в цьому випадку, вдається нейтралізувати дію бактерії, усунути запальний процес та очистити бронхи.

Але призначення антибактеріальної терапії буде доцільним лише після лабораторного підтвердження бактеріальної інфекції. Оскільки, у випадку вірусної інфекції, прийом антибіотиків не принесе жодної користі. Натомість це буде додатковим навантаженням на печінку та нирки, та сприятиме затягуванню самої хвороби. Адже антибіотики здатні пригнічувати імунітет, внаслідок чого організм слабшає та не може самостійно протистояти хворобі.

Прийом антибіотиків при бронхіті показаний в таких ситуаціях:

- Коли приєднується бактеріальна інфекція;
- Коли бронхіт переходить в хронічну форму;
- Коли виникають рецидиви (повторення) хвороби.

Антибактеріальна терапія базується на систематичному тимчасовому прийомі препаратів, які підбирають в результаті проведення індивідуальної проби на чутливість організму до складу. Якщо антибіотик підібрано вірно, то симптоматика зникає вже на 3 – 4 день перебігу хвороби. Так, якщо бронхіт має неускладнений перебіг, доцільним буде призначення антибіотиків на 5 – 7 діб.

Коли хвороба має ускладнений перебіг, термін прийому антибіотиків може бути збільшений до 14 днів.

Варто дотримуватись призначень лікаря. Не треба припиняти приймання препаратів також після зникнення симптоматики. Оскільки бактерії, що викликають хворобу, мають свій цикл життя. Тобто, для руйнування цього циклу потрібен певний час впливу. Тільки лікар може правильно діагностувати хворобу, та визначити, які уколи від бронхіту чи таблетки потрібно призначити.

Якщо припинити прийом антибіотиків, то лікування може виявитись неефективним, у патогена може розвитись стійкість до антибіотика, внаслідок чого потрібно буде призначати нові, більш сильні препарати.

Зауважимо, ліки проти бронхіту для дорослих відрізняються своїм дозуванням, на відміну від дітей. Адже маса тіла дорослої людини значно більша за вагу дитини.

Топ 5 антибіотиків при бронхіті

В цьому питанні головним буде вибір препаратів, які безпосередньо будуть пригнічувати та знищувати збудника хвороби. Тобто, кращі ліки від бронхіту – це ліки, які підібрані правильно!

Сьогодні існує чимало ліків, які мають широкий спектр дії, тобто впливають на багатьох збудників хвороби. При цьому вони мають мінімум побічних реакцій. Серед них:

1. Аугментин. Показаний для лікування бронхіту в дитячому віці, а також для дорослих. Це представник 3 – ого покоління пеніциліні, посилений інгібіторами.
2. Амоксиклав. Є представником амінопеніцилінів. М’яко діє, відмінно переноситься, тому його можна вживати під час вагітності та в період годування грудьми.
3. Лeвoфлoкcaцин. Це фторхінолон, що може бути призначений, коли є алергічна реакція на пеніциліновий чи цефалоспориновий ряд, або коли бактерії мають високу стійкість до макролідів. Він має потужну бактерицидну дію.
4. Aтoвaкc. В основі - моксифлоксацин, що належить до фторхінолонів. Зазвичай, призначають у випадках, коли не відмічається ефективність при прийомі ліків пеніцилінового ряду. Має високу ефективність, саме тому курс лікування сягає 5 діб.
5. Cумaмeд. Належить до класу макролідів нового покоління, є антибіотиком широкого спектру дії. Призначають його на 3 дні, прийом – 1 раз на добу у строго визначений час. Можна призначати дітям від трьох років. Але особливо обережно його треба призначати, коли є проблеми з видільною системою (нирки, печінка).

Також високу ефективність при лікуванні бронхіту показують цефалоспорини третього покоління широкого спектра дії: цефіксим та цефотаксим. Вони швидко діють та мають високу ефективність. Можуть бути призначені від народження, бо мають високий клас безпеки.

Зауважимо, антибіотики належать до рецептурної групи, тому їх відпускають в аптеці за рецептом лікаря. Під час консультації у лікаря важливо зазначити, який антибіотик людина вживала раніше (якщо вживала), як саме організм реагував на нього. Тільки в такому випадку можна підібрати оптимальний варіант для терапії бронхіту.

Тому, розуміючи причини виникнення хвороби, класифікацію бронхіту та основи лікування, можна гідно протистояти цій підступній хворобі.

Бережіть себе!


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації