«Путін не хоче брати провину на себе». Після провалів в Україні Кремль «зачищає» ФСБ та змінює схему командування військами — що це означає

Суттєві втрати армії РФ і провал першого етапу війни в Україні призвели до того, що влада Росії намагається знайти винних у цьому, а також перебудувати систему командування наступальними операціями на українській землі. НВ зібрав головне, що відомо про спроби Кремля «зачистити» ФСБ від ймовірних «винуватців» невдач першої фази війни в Україні та переформатувати структуру командування військами, пише Інна Семенова у виданні НВ.

«Чистки» в ФСБ та інших структурах: кого вони торкнулися і що означають

Ще на початку березня з’явилася інформація про те, що влада Росії роз почала «чистки» в одному зі структурних підрозділів ФСБ, який Кремль, схоже, звинувачує у провалі початкового плану війни в Україні.

Йдеться про 5-ту службу ФСБ (Служба оперативної інформації та міжнародних зв’язків), в межах якої працює Департамент оперативної інформації (ДОІ), що виконує функції зовнішньої розвідки спецслужби. Саме оперативники ДОІ останніми роками займалися підривною діяльністю в Україні та збирали розвідінформацію на її території, яка мала б допомогти спланувати російське вторгнення.

Проте, як повідомили у березні російські журналісти Андрій Солдатов та Ірина Бороган із посиланням на власні джерела, вже після перших тижнів повномасштабної війни в Україні керівництво 5-ї служби ФСБ потрапило в немилість — тоді під домашнім арештом опинилися голова служби генерал-полковник Сергій Бесєда та його заступник. «Серед причин називають нецільове використання коштів, виділених на операції [ФСБ в Україні], а також погану розвідувальну інформацію», — повідомляв Солдатов, спеціаліст з російських спецслужб і редактор сайту Agentura.ru. У квітні він уточнив, що Бесєду перевели до СІЗО в Лефортово, його справу розслідує Головне військове слідче управління Слідчого комітету РФ.

Подібну інформацію підтверджує розслідувальна група Bellingcat, яка готується оприлюднити деталі нещодавніх «чисток» у 5-й службі ФСБ. Про це 10 квітня повідомив журналіст із команди Bellingcat Христо Грозєв в інтерв'ю російському опозиційному каналу Популярна політика.

Грозєв підтвердив, що першою «жертвою» зачисток став генерал-полковник Сергій Бесєда, керівник Служби оперативної інформації та міжнародних зв’язків ФСБ. За словами розслідувача, інформація про його переведення до СІЗО також схожа на правду: Бесєда вже два тижні не бере слухавку, з ним немає зв’язку.

Грозєв також повідомив, що масштабні чистки тривають і серед колишніх підлеглих генерал-полковника. Загалом, за оцінками Bellingcat, «українською лінією» у 5-й службі ФСБ займалися близько 150 офіцерів. Однак після провальних для Росії півтора місяця вторгнення «значна їх частина якщо не заарештовані, то точно вже не працюють у ФСБ», — розповів Грозєв. «Отже, чистка точно пройшла. Через кілька днів, сподіваюся, [Bellingcat] зможе опублікувати щось конкретніше про долю цих людей», — додав журналіст.

Ще 20 березня Головне управління розвідки Міноборони України повідомляло, що розбрат між Кремлем і ФСБ можуть спробувати використати ті представники «російської бізнес-політичної еліти», які готові спробувати усунути Путіна від влади.

«Певна частина російської політичної еліти РФ розглядає в якості наступника Путіна директора ФСБ Олександра Бортнікова. Прикметно, що саме Бортніков останнім часом потрапив у немилість з боку російського диктатора. Офіційна причина опали керівника ФСБ — фатальні прорахунки у війні проти України», — повідомляло ГУР Міноборони України, нагадуючи, що саме Бортніков та його відомство «відповідали за аналіз настроїв населення України та спроможність української армії». З початку вторгнення українські розвідники неодноразово заявляли, що частину інформації, зокрема про розташування чеченських підрозділів на північ від Києва, їм «зливали» з ФСБ. «Це може бути спробою завчасно налагодити взаємодію з українською владою в обхід нинішнього керівництва РФ», — зазначали в ГУР Міноборони України, припускаючи, що «Бортніков та деякі інші впливові представники російської еліти розглядають різні варіанти усунення Путіна від влади».

А видання Business Insider нещодавно нагадувало, що очільник 5-ї служби ФСБ Бесєдін став не єдиним високопоставленим силовиком, який втратив статус через провал вторгнення в Україну. У березні стало відомо про звільнення Романа Гаврилова, заступника начальника Росгвардії [на неї покладалося завдання із «зачистки» та «наведення порядку» у взятих українських містах — прим. ред.].

Тоді аналітики вказували, що ідея влади РФ ввести росгвардійців в Україну одночасно з регулярною армією була ще однією ознакою того, що Росія не очікувала такого сильного спротиву українців. Філіп Інграм, колишній аналітик британської військової розвідки, у березні припустив у коментарі Business Insider, що Путін «карає» вищих посадових осіб у силових колах, аби «надіслати командирам сигнал про те, що подальші провали неприпустимі».

Андрій Солдатов, своєю чергою, розповів Business Insider, що російська контррозвідка розпочала розслідування з метою виявлення можливих інформаторів та іноземних агентів у ФСБ. Він нагадав, що звіти західної розвідки містили докладні відомості спочатку про нарощування збройних сил Росії, потім про її плани, а згодом — про проблеми вторгнення в Україну. За словами Солдатова, через це в Кремлі побоюються, що структури ФСБ могла проникнути іноземна розвідка. «По суті це означає, що вони почали шукати „кротів“, тому що військова контррозвідка в основному виявляє західних шпигунів», — нагадав журналіст.

Він також пояснив, що 5-та служба ФСБ займалася не лише Україною — в обов’язки саме цього відділу входила й підтримка зв’язку із ЦРУ, тому цей підрозділ був приречений стати «першим місцем, де шукатимуть західних шпигунів».

Рут Дейєрмонд, експерт з питань безпеки у пострадянських країнах із Королівського коледжу Лондона, називає ще одну можливу причину затримання співробітників ФСБ. «Що б не заявляв Кремль публічно, ми знаємо, що насправді Путін усвідомлює щонайменше деякі військові провали [в Україні]. Це ["чистки» в силових структурах] також говорить про те, що він не бажає брати провину за них на себе", — сказала вона Insider наприкінці березня. На думку Дейєрмонд, «якщо війна продовжуватиметься так само погано [для РФ], як і почалася, то ймовірно набагато більше представників спецслужб і, можливо, військових офіцерів будуть звинувачені та покарані». Як такі заходи позначаться на підтримці Путіна у цих державних колах у довгостроковій перспективі — поки що неясно, зазначила експерт.

Новий командувач: чи вдасться «сирійському м’яснику» генералу Дворнікову скоординувати наступ РФ на Донбасі?

Олександр Дворніков у 2014 році (Фото:Wikipedia)

Після першого місяця повномасштабної війни, яку Росія розв’язала в Україні, західні розвідки з подивом відзначали, що російська армія не має єдиного «польового» воєначальника — крім військових чиновників на кшталт Сергія Шойгу в Москві. На тлі авторитарної системи, в якій накази з Кремля не підлягають обговоренню, відсутність належної координації між військами ускладнювала інші проблеми армії окупантів — від низької мотивації до логістичних проблем.

Тепер же з’явилася інформація про те, що Росія реорганізувала командування своїми військами в Україні і ними керує генерал Олександр Дворніков. 60-річний Дворніков — командувач Південного військового округу армії РФ, відомий своїм жорстоким стилем ведення бойових дій у Чечні, а згодом і в Сирії, де він командував угрупуванням російських військ.

Західні аналітики вважають таке призначення невипадковим. «Рішення призначити нове польове командування в Україні було прийнято в момент, коли Росія, схоже, готується до масштабної та більш цілеспрямованої спроби розширити свою зону контролю на Донбасі — слідом за початковою невдалою спробою захопити Київ, столицю України», — пише про посилення ролі Дворнікова The Guardian.

Видання нагадує, що у Сирії цей російський генерал створив авіабазу на північно-західному узбережжі країни. Вилітаючи звідти, «бомбардувальники стирали з землі міста і містечка по всій провінції Ідліб». «Падіння Алеппо, другого за розміром міста в Сирії, значною мірою було наслідком російських авіаударів: [літаки] вилітали з бази Хмеймім і регулярно завдавали ударів по лікарнях, школах, чергах за хлібом та інших „опорах“ життя мирного населення», — пише The Guardian.

Подібної тактики «випаленої землі» Олександр Дворніков може дотримуватися і в Україні, відзначив у коментарі АР підполковник Фарес аль-Баюш, який перейшов із сирійської армії на бік опозиції та зараз перебуває в Туреччині. Він назвав російського генерала воєннимзлочинцем і висловив думку, що головна мета призначення Дворнікова ключовим воєначальником в Україні — перетворити хід війни на серію «швидких битв» у декількох місцях одночасно.

Інші аналітики вважають важливим той факт, що підпорядковані Дворнікову війська Південного військового округу в попередні тижні вже діяли саме в тих регіонах на сході України, де Росія тепер вирішила зосередити свої атаки.

«Призначення Дворнікова „загальним“ командувачем зараз має сенс з урахуванням того, що основні зусилля росіян (принаймні задекларовані) майже повністю сконцентровані у зоні його відповідальності», — йдеться в аналітичному огляді американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW), який оприлюднив оцінку ситуації в Україні 9 квітня. За оцінкою ISW, до розширення повноважень Дворніков був лише одним із двох-трьох інших командирів, які відповідали за різні фронти наступу російської армії в Україні. А відсутність єдиного командира «вочевидь заважала взаємодії російських військ, які діяли на різних напрямах вторгнення», вважають аналітики інституту.

Проте водночас ISW наголошує, що «спрощення російської структури командування може не вирішити всіх проблем управління» російською армією в Україні. По-перше, більшість сил підкріплення, які РФ зараз спрямовує на Донбас, «висмикнуті» з інших військових округів російської армії. Крім того, нинішній активний наступ російських сил із боку Ізюму на південний схід «спирається на концентрацію російських військ навколо Харкова, яке, своєю чергою, залежить від логістичного вузла в російському Бєлгороді — обидва ці райони номінально перебувають під контролем [командувача Західного військового округу генерала Олександра] Журавльова», йдеться в аналітичному огляді. Це означає, що «в найближчому майбутньому російські сили, ймовірно, продовжать насилу намагатися налагодити узгоджені й ефективні механізми командування та управління», роблять висновок аналітики ISW.

Автор матеріалу в The Guardian звертає увагу на ще один аспект: в Україні Дворнікову доведеться зіткнутися «із зовсім іншим набором завдань», ніж у Сирії. На відміну від сирійської війни, російські ВПС в Україні не мають повної переваги в небі, а наземні сили армії РФ «серйозно виснажуються за допомогою регулярних поставок [силам ЗСУ] передового озброєння [з країн Заходу], що було недоступно сирійським повстанцям».

Ще одним серйозним фактором протидії армії РФ залишатиметься «велика кількість даних, які надходять із зони бойових дій і спростовують заяви Росії про „успіхи“ на полях битв», нагадує The Guardian. «Хоча Сирія досі вважалася найширше висвітлюваним [best-chronicled] конфліктом сучасності, навіть ці зусилля затьмарюються тим, як смартфони та цифрові технології доносять світові інформацію про війну в Україні», — констатує видання.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації