Перший удар ATACMS. Залужний показав відео. Як Україні вдалося знищити флот російських гелікоптерів РФ: деталі удару по аеродромах Бердянська і Луганська

У ніч проти 17 жовтня Збройні сили України завдали влучних ударів по аеродромах російських військ поблизу окупованих Бердянська (Запорізька область) та Луганська. Знищено щонайменше 9 гелікоптерів та численні інші об'єкти включно з ворожою ППО.

Це найбільша одномоментна втрата гелікоптерів та одна з найбільших втрат російської авіації за весь час вторгнення в Україну. А ще — одна з найуспішніших атак ЗСУ по тилових позиціях окупантів.

Американське видання The Wall Street Journal повідомило, що для удару Україна могла вперше використати американські далекобійні ракети ATACMS. За даними видання, вони були таємно відправлені в Україну кілька днів тому.

Американські видання The Wall Street Journal, New York Times та Politico з посиланням на власні джерела підтвердили, що «раптового удару» по російських аеродромах 17 жовтня було дійсно завдано ракетами ATACMS. За інформацією цих ЗМІ, США таємно відправили ракети в Україну протягом останніх днів чи тижнів. Тож це перший випадок, коли ATACMS було використано у бойових діях в Україні.

За словами людей, знайомих із ситуацією, невелику кількість ракет останніми днями було таємно відправлено в Україну. Зазначається, що вони підвищать можливості України з завдання дальніх ударів по російських силах на важливому етапі контрнаступу.

"Україна давно просить ATACMS, ракету класу "земля-земля", яка може завдати удару далеко в тилу російських ліній і може бути запущена за допомогою HIMARS або пускових установок високомобільної артилерійської ракетної системи, які США надали країні", - йдеться в матеріалі.

Журналісти уточнюють, що дальність дії наданих моделей ATACMS становить близько 100 миль (160 км).

Крім того, у соцмережах з’явилися фото залишків корпусу ракети, що вказує на ймовірне використання ракет MGM-140A ATACMS у Бердянську. Отже, ймовірно йдеться про ракети дальністю стрільби до 165 км, які оснащені 950 касетними суббоєприпасами M74 кожна.

NV зібрав головне про українську спецоперацію.

Операція Dragonfly: що відомо про наслідки удару з українських джерел

Нічний удар по тилових російських аеродромах на окупованій території України першим підтвердив СтратКом ЗСУ (Управління стратегічних комунікацій апарату Головнокомандувача ЗСУ). З цього повідомлення стало відомо, що вночі 17 жовтня Збройні сили України завдали «успішних ударів по гелікоптерах та обладнанню аеродромів російських окупаційних військ» поблизу окупованих Луганська та Бердянська.

Пізніше Сили спеціальних операцій України уточнили, що операція мала назву Dragonfly. У ССО розповіли, що заздалегідь мали інформацію про використання росіянами аеродромів в Бердянську та Луганську, а також про перебування на них «значної кількості [російської] авіаційної і спеціальної техніки, та боєприпасів».

Після того, як цю інформацію перевірили та підтвердили, координати та для ураження та інші необхідні дані передали підрозділам Сил оборони України. Зрештою внаслідок «вогневого удару», за даними ССО, на аеродромах у Бердянську та Луганську було знищено:

  • дев’ять російських гелікоптерів різних модифікацій;
  • спеціальна техніка, яка знаходилася на аеродромах;
  • пускова установка ППО;
  • склад боєприпасів;
  • пошкоджено злітні смуги аеродромів.

Росіяни також втратили десятки військових загиблими та пораненими. За інформацією ССО, станом на середину дня 17 жовтня їхні тіла все ще діставали з-під завалів.

Склад боєприпасів у Бердянську детонував до 4 ранку, а детонація у Луганську тривала до 11 ранку.

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат окремо підкреслив, що ураження російських гелікоптерів під час удару є важливим для України через те, що окупанти широко використовують їх на фронті проти українських військових. Водночас він не став розкривати інші деталі атаки.

«Що, як і чим було уражено, я не маю можливості вам про це говорити, — зауважив Ігнат в ефірі Радіо Свобода. — Але, зрештою, ураження такої техніки як вертольоти противника, які він використовує - Ка-52, Мі-24 — безумовно, це добре для нас. Тому що гелікоптери разом із тактичною авіацією постійно працюють на фронті і передній лінії. Ворог намагається вертольоти тримати ближче до лінії бойового зіткнення, як це було в Чорнобаївці. І тут Луганськ, Бердянськ — це напряму недалеко від лінії фронту», — зауважив речник Повітряних сил.

Ігнат додав, що росіяни мають сучаснішу вертолітну техніку порівняно з Повітряними силами ЗСУ, а особливу небезпеку становлять протитанкові керовані ракети з великою дальністю застосування, якими оснащені гелікоптери окупантів.

«Вертольоти працюють постійно за 10+ кілометрів від лінії бойового зіткнення. Тому ураження такої техніки цілком важливе для нас», — резюмував Юрій Ігнат.


«Залежно від того, скільки вертольотів було в Бердянську та Луганську [на момент удару 17 жовтня], ми можемо побачити найгірші одномоментні втрати в історії російських Військово-повітряних сил», — зауважили автори OSINTtechnical ще до того, як Сили спеціальних операцій України підтвердили знищення дев’яти гелікоптерів різних модифікацій. А після цієї інформації аналітики нагадали, що досі найгіршим днем від початку вторгнення було 5 березня 2022 року, коли РФ втратила 8 одиниць авіації. Щоправда, з цією події може бути співставний удар по аеродрому Саки в Новофедорівці влітку 2022 року, коли зафіксованими втратами стали п’ять літаків Су-24, три Су-30СМ, а також було пошкоджено один Су-30СМ та, ймовірно, три Су-24.

Дослідники проекту World At War зауважили, що удар по аеродромах в Бердянську і Луганську матиме «значні наслідки для військового потенціалу Росії», хоча його повний масштаб можна буде оцінити після уточнення типів знищених вертольотів.

«Якщо це будуть ударні вертольоти, то Росії буде складніше підбити українські танки. Ка-52 — найважливіший гелікоптер Росії», — підкреслили автори World At War, зауваживши, що саме ці гвинтокрили становлять найбільшу загрозу для української бронетехніки.

«Один з найсерйозніших ударів»: визнання масштабу атаки у російських пабліках

Російські Телеграм-канали і провоєнні пабліки 17 жовтня не змогли приховати розпачу через удар України по аеродромах у Луганську та Бердянську, які розташовані приблизно в 100 км від поточної лінії фронту.

Telegram-канал Fighterbomber, який, імовірно, веде капітан Збройних сил РФ Ілля Туманов, визнав «один із найсерйозніших ударів за весь час», відколи Росія розпочала так звану «СВО». «Якщо не найсерйозніший. Є втрати і в людях, і в техніці», — сказано в повідомленні Fighterbomber, яке було опубліковано зранку 17 жовтня.

Росіяни назвали ракетну атаку на аеродром у Бердянську однією з найсерйозніших (Фото:hochu_dodomu/X)

Провоєнний канал Два майора підтвердив «масований» ракетний удар по аеродрому Бердянська. «Число ракет з місць оцінюється не менше ніж 40, хоча це може бути суб'єктивна оцінка. Негативний досвід облаштування та захисту аеродромів не було враховано», — жаліється цей ресурс.

Російський пропагандист Борис Рожин припустив, що по аеродрому Бердянська було завдано удару ракетами ATACMS та підтвердив «кілька прильотів». «Аеродрому завдано певних збитків. Метою обстрілу були гелікоптери армійської авіації, що підтримували дії російського угруповання на південному напрямку», — визнав Рожин.

Аналогічне припущення про ракети ATACMS оприлюднили у провоєнному російському каналі WarGonzo та інших пабліках.

Нарешті, російський військовий блогер Ян Матвєєв визнав, що аеродром у Бердянську «був дуже важливий, останнім часом там активно будували укріплення, щоб прикрити гелікоптери». «Ті самі, які регулярно літали на Запорізький фронт. […] Зачекаємо подробиць, але з ажіотажу вже зрозуміло, що атака була результативною та суттєвою», — додав Матвєєв.


Президент України Володимир Зеленський підтвердив перше використання українськими військовими далекобійних американських ракет ATACMS проти російських окупантів. Про це він заявив під час відеозвернення у вівторок, 17 жовтня.

Він також підкреслив, що домовленості з президентом США Джо Байденом «виконуються дуже влучно» — ракети ATACMS «себе показали».

Зеленський подякував Штатам за підтримку. "Сьогодні особлива вдячність Сполученим Штатам. Наші домовленості з президентом Байденом виконуються. Виконуються дуже влучно – "Атакамси" себе показали", – заявив глава держави.



Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний показав, як українські сили використовують американські далекобійні ракети ATACMS.

Відповідне відео Залужний опублікував у Telegram у вівторок, 17 жовтня.

На відео Залужного показано пуск трьох ракет у нічний час доби з установки, яка стоїть у лісосмузі. «Десять секунд. Увага, виконати запуск, виконати запуск», — говорить голос за кадром.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації