Комфорт та економія. Що таке програма "Енергодім" та яка її користь для чернівецьких ОСББ?

Більшість багатоквартирних будинків в Україні була збудована ще до 1994 року, тому їх стіни, перекриття, вікна, системи опалення, вентиляції, водо- та електропостачання давно застарілі й зношені. Такий стан будівель призвів до того, що їх енерговитрати в 1,5-3 рази вищі, ніж у багатоквартирних будинках наших сусідів – жителів Польщі, східної Німеччини, країн Балтії. За даними Міністерства розвитку громад і територій, 80% усіх наших багатоповерхівок (144 тисячі) потребують модернізації. Наразі буковинці за житлово-комунальні послуги платять як і інші українці - набагато більше, ніж могли би. Втім, мешканці деяких будинків вирішили змінити цю ситуацію, приєднавшись до державної програми “Енергодім”.

Світлана Кишкан уперше почула про програму «Енергодім» на зборах представників ОСББ на початку 2020 року. Про це вона розповідала на недавній зустрічі мешканців ОСББ у чернівецькій ратуші.

«Тоді найбільше зацікавило питання ІТП (індивідуального теплового пункту – ред.). Я, насправді, не знала що це таке, але в подальшому зрозуміла, що це дуже корисна річ для будинку. Особливо під час опалювального періоду, коли ми не хочемо проблем через перегріті чи недогріті стояки, коли постає питання як зекономити. Далі я зібрала загальнобудинкові збори і почала доносити людям», - розповідає Світлана Кишкан, голова ОСББ «Комарова 28».

Пані Світлану співмешканці почули. Понад 90% учасників зборів погодилися взяти участь у програмі. На перших зборах з кожної квартири будинку внесли у спільну скарбичку по 2 500 грн на подальшу участь. Цих грошей вистачило на енергоаудит і до сьогодні це ОСББ ще не залучало кредитування. До слова, енергоаудит двохпід’їзної панельки коштував співмешканцям 30 тисяч грн.

«Станом на сьогодні Фонд повернув нам 70% від цієї суми, оскільки схвалили нашу участь у програмі, нашу заявку №1. На даний момент ми уже готуємось до подачі заявки №2, де буде проєктно-кошторисна документація. Наш кошторис складає близько 11 млн. грн», - продовжила Світлана Кишкан.

ОСББ «Комарова 28» надіслало заявку на участь у програмі «Енергодім» 19 березня 2021 року, обравши пакет заходів «Б» («Комплексний»). 5 липня співмешканці будинку на вул. Комарова, 28 стали учасниками програми.

В рамках Проекту тут планують здійснити низку заходів з енергоефективності. Наведемо розгорнутий перелік: встановлення або модернізація індивідуального теплового пункту (ІТП); теплоізоляція або/та заміна трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання в неопалювальних приміщеннях; гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів; комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін; комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування опалювальних та неопалювальних горищ (технічних поверхів) та дахів; комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування плит перекриття підвалу; заміна або ремонт зовнішніх дверей або/та облаштування тамбурів зовнішнього входу; заміна або ремонт блоків віконних та блоків балконних дверних у квартирах, утеплення і скління наявних балконів і лоджій.

Вартість такого проєкту - 10 842 827.02 грн. Згідно опису проєкту, по його завершенню вдасться економити щороку 696 833.00 кВт*год/рік енергії та скоротити викиди СО2 на 151.85 тонн/рік

Важливий момент, що підрядників на виконання робіт ОСББ обирають самостійно. Тому співмешканці можуть самостійно оцінити ринок, виконані роботи окремими підрядниками та зробити виважений вибір.

Отже, якщо ви вирішили модернізувати будинок - варто почати зі встановлення індивідуального теплового пункту. Наступними кроками є балансування гідравлічної системи будівлі та утеплення трубопроводів.

Зображення: budport.com.ua

Фонд енергоефективності відкритий до співпраці з органами місцевого самоврядування, об’єднаними територіальними громадами та обласними державними адміністраціями. Фонд разом із командою регіональних консультантів IFC допомагає муніципалітетам розробляти чи адаптовувати місцеві програми підтримки енергоефективності для ОСББ для їх реалізації в доповнення до Програми «Енергодім». Загалом Програма Фонду енергоефективності реалізується у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Програмою розвитку ООН (ПРООН). Регіональні радники IFC проводять тренінги з технічних та економічних аспектів упровадження енергоефективних заходів, вимог і процедур Фонду для отримання грантів та залучення банківського фінансування й консультаційно супроводжують процес реалізації енергомодернізації будинку на всіх етапах.

Така співпраця забезпечує кращий ефект в досягненні економії енергоресурсів в кожній конкретній багатоповерхівці, а також дозволяє ефективно впливати на благополуччя і комфортне проживання населення в громадах, які ініціюють та поширюють енергоефективні практики.

Щодо самої програми Фонду, то вона передбачає два Пакети заходів енергомодернізації багатоквартирних будинків. Пакет «А» (Легкий) складається з відносно недорогих заходів енергоефективності з високим рівнем окупності інвестицій (перш за все модернізація інженерних систем будинку).

Багато будинків потребують поглибленої модернізації, тому в межах програми “Енергодім”, в залежності від обраного пакету заходів, можна провести комплекс робіт з утеплення стін, даху та підвальних перекриттів, замінити двері та вікна у місцях загального користування.

Пакет «Б» (Комплексний) включає в себе всі заходи Пакета «А» (якщо вони не були впроваджені раніше), а також теплоізоляцію будівельних конструкцій (стін, даху, горища, підвалу).

Для прикладу, за орієнтовними розрахунками, пакет «Легкий» може надати в середньому 20% економії за опалення. За пакетом «Комплексний» економія на опаленні може досягнути 60%.

Так, за результатами впровадження проектів прогнозна економія складатиме:

Пакет «А»: економія 25 кВт⋅год на 1 м2, пакет «А» : для багатоквартирного будинку площею 8 000 м2 економія 200 тис. кВт⋅год.;

Пакет «Б» : економія 70 кВт⋅год на 1 м2, пакет «Б»: для багатоквартирного будинку площею 8000 м2 економія 560 тисяч кВт⋅год.

У Чернівецькій області окремі громади також налагодили співпрацю з Фондом та розвивають власні програми підтримки ОСББ, що впроваджують заходи з енергоефективності. До них належать Чернівецька та Хотинська міські ради, які розробили власні програми з енергоефективності, а також Глибоцька, Сторожинецька та Мамаївська громади, які уклали з Фондом меморандум про співпрацю.

Карта місцевих програм підтримки ОСББ та підписаних меморандумів. Чернівецька область

Загалом станом на 31 травня 2021 року 101 громада затвердила власні програми підтримки ОСББ, з них 58 міських програм, 7 - обласних, 36 - ОТГ. Такі програми дозволять зменшити фінансове навантаження на ОСББ, що реалізують заходи з термомодернізації житла, відшкодовуючи частину витрат. Також вони стимулюють створення ОСББ.

Ще 11 червня 2020 року Чернівецька міська рада затвердила Програму часткового відшкодування витрат за залученими кредитами, що надаються об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків Чернівців на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках. Програма має назву «Тепла Оселя» та розрахована на 2020-2023 роки.

Ця програма передбачає відшкодування з міського бюджету відсотків за кредитами, залученими ОСББ, які беруть участь у Програмі підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім» Фонду енергоефективності. Таке відшкодування відсотків з міського бюджету здійснюється у повному обсязі впродовж перших 12 місяців кредитування.

«Енергодім» - це співфінасування: частина - з боку Фонду, частина - кошти ОСББ. Сьогодні міська рада хоче взяти участь у частині співфінансування мешканців та взяти на себе певну долю витрат ОСББ. Тому у нас є необхідність змінити програму, винісши ці зміни як проєкт рішення на сесію. Поки передчасно говорити про якісь цифри, ми попередньо бачимо 10-20 будинків на рік», - повідомив заступник Чернівецького міського голови Євгеній Маховіков під час зустрічі із головами ОСББ.

Тому Чернівецьку громаду очікує ще більше можливостей для модернізації житлового фонду.

І пам’ятайте, якщо ви бажаєте енергомодернізувати свої багатоповерхівки та економити на платіжках понад 50%, то ви як ОСББ може отримати безкоштовну консультацію від регіонального радника Програми підтримки Фонду енергоефективності IFC, які супроводжують ОСББ на всіх етапах участі у Програмі Фонду.

Ви як ОСББ може запросити регіонального радника до будинку та отримати цілий комплекс консультацій ще до проведення попереднього енергоаудиту будинку. Контакти радників тут: https://eefund.org.ua/#how_to_apply_header_block

Ну і, якщо ви хочете взяти участь у Програмі “Енергодім” та модернізувати свій будинок, але ви не впевнені що зможете реалізувати його власними силами, то ви можете залучити проектного менеджера.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)

Фото Василя Кияшка


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації