Загрожує до 12 років. Що відомо про справу нардепа Алєксєєва, якого підозрюють у спробі допомогти іноземцю уникнути екстрадиції за $50 тис.

Гучну кримінальну справу відкрито щодо народного депутата від Європейської солідарности Сергія Алєксєєва. Його підозрюють у шахрайстві: нардеп нібито обіцяв допомогти іноземцю уникнути екстрадиції, за що отримав $50 тис.

NV розповідає, що відомо про резонансну справу та самого Сергія Алєксєєва — двічі нардепа і фахового юриста, який колись заснував Центр захисту прав іноземних інвесторів та протидії фінансовому шахрайству, а тепер сам є підозрюваним у шахрайських діях.

На чому «впіймали» нардепа Алєксєєва

Вранці 30 червня Офіс генпрокурора України та Служба безпеки України повідомили про вручення підозри «народному депутату України, голові підкомітету з питань діяльності органів правопорядку комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності» — ним є Сергій Алєксєєв, нардеп від Європейської солідарності.

Офіційно його підозрюють у шахрайстві (ч. 4 ст. 190 КК України — «шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою», карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна).

За даними слідства, нардеп отримав від громадянина Німеччини $50 тис., обіцяючи вирішити питання про надання іноземцю статусу біженця на території України. Прокуратура вважає, що Алєксєєв заволодів цими коштами «шляхом обману».

«Кричущий факт, що цей нардеп — ще й голова підкомітету з питань діяльності органів правопорядку комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності. Тобто мав би працювати заради дотримання закону», — прокоментував справу генпрокурор Андрій Костін.

Сьогодні слідчі зафіксували одержання депутатом другого «траншу» у $30 тис. До цього 17 червня він отримав ще $20 тис.

СБУ уточнює, що народний депутат обіцяв іноземцю посприяти в уникненні екстрадиції. Для цього парламентар «гарантував» використати власні зв’язки в суді, щоб там скасували рішення Державної міграційної служби України про відмову у наданні громадянину Німеччини статусу біженця.

На відео та аудіозаписах, які оприлюднила СБУ, зафіксовано момент передачі частини коштів народному депутату — у вигляді пачки доларів готівкою. Крім того, записано розмову між Алєксєєвим та іноземцем [останній розмовляє російською]: вони обговорюють, що рішення має стосуватися «першого суду», а не апеляції, внаслідок чого справу повернуть на перегляд у Державну міграційну службу. При цьому, коли співрозмовник намагається уточнити розмір оплати за «послуги» нардепа, Алєксєєв кілька разів закликає його говорити тихіше і обіцяє: «Я тобі все скажу». На аудіозаписі чоловіки дійсно обговорюють суму в $50 тис. та її виплату двома порціями, по $20 тис. і $30 тис.

Негайні слідчі дії, зокрема обшуки було проведено вдома в Алєксєєва. На фото, які опублікувала СБУ, видно десятки доларових купюр, які той імовірно отримав від іноземці, та момент зачитування підозри нардепу.

Наразі вирішується питання щодо обрання міри запобіжного заходу для Сергія Алєксєєва.

Заступник генерального прокурора Антон Войтенко в коментарі Суспільному уточнив, що кримінальне провадження було відкрито ще на початку квітня «на підставі заяви потерпілого і матеріалів Служби безпеки України». Войтенко наголосив, що нардеп обіцяв здійснити дії, які не входять до сфери його компетенції.

Досудове розслідування веде Державне бюро розслідувань (ДБР), оперативний супровід — СБУ, процесуальне керівництво — Офіс генпрокурора.

Як відреагували в Європейській солідарності

У партії Європейська солідарність визнали, що гучна справа стосується саме їхнього однопартійця Сергія Алєксєєва.

Водночас там звинуватили правоохоронні органи у «продовженні спрямованих провокацій і тиску» на представників партії.

Сергій Алєксєєв / Facebook
Фото: Сергій Алєксєєв / Facebook

«Сьогодні вночі, в найкращих традиціях НКВДистських трійок, у народного депутата Сергія Алєксєєва співробітники ДБР та СБУ провели обшуки, які відбулися без постанови суду, з невнятними поясненнями про негайну необхідність провести слідчі дії. Під час обшуку було вилучено закордонні паспорти, телефони, гроші», — заявили в партії.

Європейська солідарність наголошує, що розцінює ці дії «як продовження політичних провокацій, спрямованих на дискредитацію політичної сили і залякування її представників та перешкоджання діяльності народного депутата».

«Нагадаємо, до того були неодноразові нічні обшуки в інших членів нашої команди, спроби тиску на родини і залякування. Замість того, щоб боротися із зовнішнім ворогом, влада нацьковує кишенькові силові структури на представників опозиційних політичних сил.При цьому відкритим залишається питання, хто і як допоміг виїхати з країни справжнім корупціонерам від влади — [депутату Київради Владиславу] Трубіцину, [колишньому голові Фонду державного майна Дмитру] Сенниченку та іншим», — підкреслили в партії.

У політсилі не пояснили, чому під час обшуку в Сергія Алєксєєва було виявлено значні готівкові суми доларів.

СБУ
Фото: СБУ

Хто такий Сергій Алєксєєв

Сергію Алєксєєву 46 років, у Верховну Раду він обирався двічі поспіль: у 2014−2019 роках був народним депутатом 8-го скликання парламенту, влітку 2019-го переобраний знову.

Народився у Києві, є фаховим юристом. Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Свій диплом Алєксєєв здобув на юридичному факультеті Київської академії праці та соціальних відносин (нині Академія праці, соціальних відносин і туризму).

Працював адвокатом з кримінальних справ, згодом продовжив свою кар'єру у ТОВ Вербіс-ЛТД, де працював з у 1992−2000 роках.

EQUITY Law Firm / Сергій Алєксєєв / Facebook
Фото: EQUITY Law Firm / Сергій Алєксєєв / Facebook

Від початку 2000-х перейшов працювати юристом в Енергобанк, де пройшов шлях від юриста-консультанта до керівника юридичного управління банку.

Згодом влаштувався в компанію Київенерго, де очолив юридичний департамент (2003−2005 роки). На той час став спеціалістом з банківського та фінансового права. У 2005 році він був радником з юридичних питань тодішнього міністра палива та енергетики Івана Плачкова, а також помічником на громадських засадах ексрегіоналки Людмили Кириченко, нардепки 5-го скликання Верховної Ради, нагадує сайт Чесно.

У 2003 році Сергій Алєксєєв спільно з юристом Сергієм Боярчуковим створили адвокатське об'єднання ХХІ століття, яке спеціалізувалося на судовому вирішенні спорів. Через кілька років партнери заснували юридичну компанію Алєксєєв, Боярчуков та партнери, спеціалізацією якою були питання банкрутств та реструктуризації заборгованості, корпоративного управління, судового та арбітражного вирішення спорів. Серед клієнтів компанії були великі банки та бізнеси. У 2012 році компанія Алєксєєв, Боярчуков та партнери стала членом Європейської бізнес-асоціації, а також членом Американської торговельної палати в Україні.

Сам Алєксєєв є членом Асоціації правників України та Міжнародної асоціації юристів. У 2012-му його визнали «юрисконсультом року» за версією Всеукраїнського щорічного конкурсу Союзу юристів України.

У велику політику Сергій Алєксєєв прийшов разом з Віталієм Кличком. З 2011 року він є президентом громадської організації Офіційний Фан-клуб братів Кличків. У 2014 році був обраний головою Кіровоградської обласної організації партії Кличка УДАР.

На парламентських виборах 2014 року Алєксєєв був вперше обраний до Верховної Ради (8-го скликання) від партії Блок Петра Порошенка (№ 55 у виборчому списку). У 2014−2015 роках УДАР та БПП об'єднували свої зусилля на парламентських та місцевих виборах.

У грудні 2014 року Алєксєєв став заступником голови парламентського комітету з питань правової політики і правосуддя.

Також був співголовою міжпарламентської групи дружби Україна-Італія.

Сергій Алєксєєв / Facebook
Фото: Сергій Алєксєєв / Facebook

В 2019 року знову обраний народним депутатом України 9-го скликання від політичної партії Порошенка Європейська Солідарність (№ 20 у списку). В оновленому парламенті очолив підкомітет з питань діяльності органів правопорядку парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності.

З 2019 року є заступником члена постійної делегації України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).

У складі Європейської солідарності Алєксєєв продовжував координувати зв’язки з Італією, зокрема в травні 2023 року він провів низку зустрічей з італійськими політиками, обговоривши «підтримку України, санкції проти держави-агресора та конфіскацію активів Росії»

Чесно нагадує, що в 2016 році Алєксєєв не задекларував свій внесок на користь Блоку Петра Порошенка — тоді він перерахував 100 тис. грн одним платежем. Крім того, «фірма Алєксєєва фігурувала в кримінальному провадженні щодо ухилення від сплати податків та розтрати ввіреного службовим особам майна», пише Чесно.

Сергій Алєксєєв одружений, разом з дружиною Оленою вони виховують доньку Анастасію.

Алєксєєв є також співзасновником Всеукраїнської громадської організації Центр захисту прав іноземних інвесторів та протидії фінансовому шахрайству. Свого часу центр випустив книгу 10 практичних порад іноземному інвестору — «з метою показати проблеми, властиві виключно українському бізнесу».


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації