Як на Буковині обласна влада намагається перетворити ДФРР на власну дійну корову

Чим більше чернівецькі ЗМІ, зі слів київських поінформованих, жахають буковинського губернатора Сергія Осачука скорою відставкою, тим швидше він зі своїм заступником Богданом Ковалюком закручує "хлібні" схеми.

Інфарктні стани перед кожною поїздкою у Київ аж ніяк не заважають намаганням цього дуету «урвати» ще щось наостанок. Визначення "дует" теж умовне, бо і Осачук, і Ковалюк є людьми з обойми Василя Продана, відставного очільника Чернівців. Жорсткого противника чернівецького мера Романа Клічука. Мозкового центру цієї команди.

Тож намагання дискредитувати міську раду в особі мера превалює у всіх схемах цієї групи. Після, ймовірно, особистої вигоди та наживи.

Але зараз мова про Державний фонд регіонального розвитку - важливий інструмент реформи децентралізації, а за нинішнього катастрофічного згортання державної підтримки ОТГ - їхню єдину надію. І про те, як у Чернівецькій області місцева влада намагається перетворити ДФРР на власну дійну корову.

Свідченням непоборних апетитів до державних грошей стала недавня історія з коштами виділеними на реконструкцію злітної смуги Чернівецького аеропорту. У будинку з левами зробили все, щоби місто не отримало права розпоряджатися виділеними на це державою коштами. І Чернівці їх не отримали. Хто і скільки "наварить" на летовищі - побачимо згодом.

Але те, що кошти виділяються лише своїм, тим, з ким можна домовлятися, і, як кажуть на Буковині, робити гешефт, зрозуміло всім. Так було з виділенням 87 мільйонів гривень на ремонт дороги Юрківці-Вікно-Брідок, це при тому, що Чернівцям з грошей ДФРР на дороги не дали ні копійки. А як же по-іншому, якщо по цій дорозі їздить до тата - голови Вікнянської ОТГ заступник Осачука - Ковалюк.

Більше того, ще 54 мільйони гривень обласна влада виділила ще й на дороги у межах Вікнянської ОТГ. Ось такі щедроти для Івана Ковалюка від Ковалюка Богдана. І це не остаточна цифра. Поточне фінансування на згаданий відтинок асфальту вже зросло до 87 мільйонів, при тому, що на вікнянську дорогу першим розпорядженням Осачука планувалося лише 31 мільйон.

Всі знають і про скандал довкола реконструкції школи у Горішніх Шерівцях, де вартість будівництва з 24 мільйон гривень зросла до 65 мільйонів, аж так, що почали падати стіни і відкриватися кримінальні справи щодо привласнення державних коштів.

І про довгобуд в Усть-Путилі, куди у лютому цього року обласна влада кинула з фонду розвитку 11 мільйонів гривень. Биті управлінці знають, що красти найкраще на довгобудах, фінансові звіти за які - у дуже туманній перспективі.

Обійшла і перші шпальти газет інша скандальна історія. Про критичне недофінансування школи у селі Кам'янка, яку збудувала фірма "Надія", котру очолює Заслужений будівельник України, депутат Чернівецької обласної ради від "Слуги народу" Василь Бічер.

Наразі до підрядника не дійшли більше 16 мільйонів державних коштів, а він, щоб не зірвати роботи, брав гроші в кредит у банках. Та зараз, через те, що його кошти десь поділися у кабінетах будинку з левами, будівельники залишилися без зарплат. Коли ж керівництво Глибоцької районної ради і сам Василь Бічер почали звертатися у Міністерство розвитку громад та територій України і напряму в ДФРР, проявилися цікаві речі.

Заявникам відповіли, що гроші виділялися, а з області надходили листи за підписом Богдана Ковалюка із запевняннями, що із забудовником повністю розраховано. Зараз тривають розборки щодо того, куди поділися гроші, і дуже може бути, що без втручання правоохоронців з цим не розберуться. Тож цікаво буде побачити карусель, яка закрутиться після відставки Осачука і його сподвижників.

Але поки що бал правлять вони. І роблять все, щоби до перерозподілу державних субвенцій і коштів, які виділяє ДФРР на фінансування чи співфінансування інфраструктурних проектів, були допущені виключно їхні люди.

Саме про це свідчить чехарда затіяна Осачуком-Ковалюком стосовно складу регіональної комісії з оцінки та забезпечення проведення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку за кошти ДФРР.

Так ось, вдруге, за менше ніж рік, голова ОДА Сергій Осачук змінює склад цієї комісії, прибираючи зі списку не своїх, чи занадто порядних людей. Схоже, намагаючись максимально перевести рішення комісії у тінь та ручне управління, заблокувати доступ до грошей для противників і тих, хто забув шкільну табличку ділення.

Якщо у когось виникають сумніви щодо нагальності цієї публікації, то наведемо убивчий факт. Зі складу конкурсної комісії був безпідставно виключений саме той, хто там мав би бути найпершим. Депутат обласної ради від "Слуги народу" - Олексій Грушко. Керівник абсолютно профільної установи "Агенція регіонального розвитку Чернівецької області". Людина, яка потужно працює над інвестиціями в економіку краю, і користується непересічною довірою закордонних партнерів. Та, схоже, на думку нинішнього очільника ОДА, який вже давно на підтанцьовці у свого зама, у Грушка є один серйозний мінус - він занадто порядний.

Такі тенденції і нахрап вже викликали занепокоєння у депутатського корпусу обласної ради, у числі якого багато господарників і просто розумних людей. Тих, хто розуміє, що державні фінанси, виділені на розвиток регіону, це не плата Осачукові за губернаторство. А конкурси і проекти, які на них подаються, є надбанням і шансом збудувати краще життя для мешканців області, а не для купки "рішал".

Депутати обласної ради, крім того, неодноразово зверталися до очільника ОДА з тим, щоби право погоджувати рішення кваліфікаційної комісії мали і голови ОТГ, прямі учасники діалогу - Уряд-місцеве самоврядування. Проте, ця справедлива вимога була брутально відхилена, і це право Осачук і надалі залишив за підзвітним собі Управлінням капітального будівництва ОДА.

Розуміючи усі корупційні і дискредитаційні ризики для репутації області від такої позиції Сергія Осачука, голова обласної ради Олексій Бойко двічі, і дуже настійливо, звертався до голови облдержадміністрації з пропозицією включити у список членів регіональної конкурсної комісії людей, яким довіряє депутатський корпус області. Який фактично є повноважним представником мешканців краю і забезпечує їхні інтереси.

Проте, на листи Бойка від 14 січня 2021 року та 7 травня 2021 року жодної реакції від ОДА він не отримав. Більше того, 7 вересня 2021 року, кілька днів тому, Сергій Осачук одноосібно, як монарх місцевого розливу, знову змінив склад комісії. Схоже, вилучивши з нього останніх з тих, хто не вміє "домовлятися", і депутатів облради.

Пам'ятаєте, як казав один з героїв фільму "Весілля у Малинівці" - "значить будуть грабить..."

Те, що чернівецька обласна влада давно плутає державну шерсть з власною, і в останні дні каденції все частіше, ні для кого вже не є секретом. Хіба що для правоохоронних органів, які, схоже, чекають на відмашку, хоча Акела вже давно дає маху.

Але мешканців області та голів ОТГ, котрі прагнуть розвиватися, створювати цивілізовані умови для життя своїх громад, розбудовувати інфраструктуру, така гра Осачука і Ковалюка в одні - свої ворота, аж ніяк не влаштовує.

І вони переконані, що хтось має покласти цьому край. Хто? І тут напрошується цитата товаріща Саахова з іншого фільму - "Кавказька полонянка". Дещо перефразована: "З цього дому є лише два путі, або Ковалюк веде Осачука в РАГС, або їх обох ведуть до прокурора".

Влад СКИПАЛЬСЬКИЙ, спеціально для БукІнфо (с)

Документи додаються:


Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації