Висновок експертів: вигрібна яма начальниці чернівецької Держпродспоживслужби отруює колодязі і життя сусідів

СИТУАЦІЯ

Чернівецька міська рада якраз зібралася будувати в центрі міста сучасну, сяючу керамікою, свіжістю і чистотою громадську вбиральню. А тим часом в гонорових Чернівцях твориться щось неймовірне з приватними вбиральнями на околицях.

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ПОСЛАЛА ВСІХ В НА ТРИ БУКВИ, ТОБТО В СУД

Приватний сектор в нашому маленькому Парижі з царськими селами гонорових модерних маєтків на 70% не має централізованої каналізації і водовідведення. Не дивно, що кожна третя суперечка між сусідами виникає через вбиральню на дворі чи вигрібну яму, яка не там розташована, не так облаштована, від якої сморід, а в колодязях – патогенні палички і мікроби.

Проте ці суперечки вкрай рідко доходять до судової зали. Їх намагаються вирішити тихо, не виносячи сміття з садиб, на засадах добросусідських відносин, яким, до речі, присвячена окрема стаття в Земельному Кодексі.

А як, здавалося б, може бути інакше між цивілізованими людьми в культурному європейському місті? До того ж сучасні технології дозволяють облаштувати на приватних подвір’ях безпечні помийні резервуари, які нічим не дошкулятимуть сусідам.

Але сортирний конфлікт між сусідами на вулиці Подільській таки прорвало на розгляд Шевченківського районного суду.

Суддя Галина Слободян, розглядаючи позов жителів вулиці Подільської про порушення їхніх прав на безпечне довкілля, напряму здивовано запитала: чому елементарне питання облаштування якоїсь там приватної вигрібної ями стало предметом судового розгляду в поважній державній установі?

Справді, чому цю суперечку не вирішили в добросусідських взаєминах? Врешті, через органи місцевого самоврядування, як вимагає законодавство. Адже для цього при департаменті інфраструктури і благоустрою Чернівецької міськради функціонує структурна одиниця з супер назвою «спецвідділ санітарного очищення», яким керує Микола Миколайович з дуже зараз відомим в місті прізвищем Зазуляк. А також через Держпродспоживслужбу, яка для того і створена, щоб, зокрема, не допускати в області каналізаційних проблем.

«Ми намагалися вирішити конфлікт по-доброму, але відповідачка стоїть на тому, що її помийна яма у повному порядку і вона нічого переробляти не збирається, – пояснила судді адвокат з боку позивача. – Звичайно, мала б відреагувати Держпродспоживслужба, там про цей конфлікт знають. Але не реагує. Певно тому, що її керівник в Чернівцях Аліна Гаєвська якраз виступає в цьому суді відповідачкою».

Тому сусіди начальниці головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області вимушені піти на крайнощі і просити Шевченківський районний суд зобов’язати пані чиновницю усунути перешкоди до нормального добросусідського життя без забрудненого довкілля шляхом засипання бетоном необлаштованих належно вигрібних ям на її подвір’ї і загалом привести каналізування будинку Гаєвських у відповідність до вимог ДБН і санітарних правил.

Об’єктивність претензій жителів вулиці Подільської підтверджені офіційними висновками двох експертиз – судової будівельно-технічної та земельно-технічної, яку провели спеціалісти Чернівецького відділення Київського НДІ судових експертиз, а також результатами мікробіологічних і фізико-хімічних експертних досліджень фахівців «Чернівціводоканалу».

Експерти зазначили, що вигрібні ями Гаєвських «не виконані з конструкцій, які запобігають фільтрації фекальних стоків у ґрунт, не відповідають вимогам ДБН, негативно впливають на здоров’я і життя мешканців цієї вулиці». А також засвідчили, що у розподільчому колодязі з питною водою, що на подвір’ї сусідів відповідачки, «виявлено великий вміст аміаку, нітритів, нітратів та органічних речовин, що свідчить про присутність в колодязі стічної води зі специфічним запахом».

Про забруднену воду в своїх колодязях і постійний сморід, особливо у спекотну погоду (а конфлікт, як з’ясовується, триває не один рік) мешканці Подільської –О. Лисак, А Висоцька, О. Бордіян, М. Івасюк та інші – пишуть також у колективній скарзі до столичного офісу Держпродспоживслужби. Оскільки місцевий офіс робить вигляд, що на їхній вулиці немає ніяких порушень санітарного режиму попри висновки вже згаданих експертиз.

На засіданні в Шевченківському райсуді адвокат відповідачки усно пояснював поведінку своєї клієнтки у цьому унікальному навіть для Чернівців помийному скандалі.

По-перше, наголошував він, ніким і нічим не доведено, що факт забруднення колодязя на сусідському подвір’ї спричинений саме вигрібною ямою Гаєвських. А може це хтось інший отруює їхній колодязь нечистотами і смердить їм у вікна?

По-друге, мовляв, ще треба довести, що об’єкт, який розглядають в суді, це є саме вигрібна яма, а не інша інженерна конструкція у вигляді земляного заглиблення для прийому використаної у побуті води та туалетних зливів.

«Он примітивними туалетами і вигребами утикана вся Роша, – каже юрист, демонструючи судді суду карту мікрорайону, розмальовану сортирами, – а звинувачують в усьому чомусь одну Аліну Олегівну».

КОМІСІЯ ЗАПАРАНЮКА ВИВЧАТИМЕ ПОМИЙКУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ЧИНОВНИЦІ

Тепер поважний Шевченківський районний суд м. Чернівці буде викликати в якості свідків мешканців Роші, які під присягою мають підтвердити чи спростувати наявність фекального смороду на їхній вулиці, що потрапила в специфічні судові слухання.

А спеціальні сертифіковані експерти будуть повторно обнюхувати вигрібні ями і вбиральні на подвір’ях вулиці Подільської і провулку Перекопського та проводити дослідження на предмет того, можуть чи не можуть рідкі відходи життєдіяльності Гаєвських з огляду на географічні особливості ґрунтів і підземних водних горизонтів отруювати питні колодязі жителів цих вулиць.

І все це замість того, щоб начальниця чернівецької Держпродспоживслужби просто привела до державних будівельних норм свою вигрібну яму (хай як вона там називається), порушення в облаштуванні якої, як не крути, зафіксувала експертиза НДІ Мінюсту. А це роботи на день-два за не такі вже і великі гроші. Яка тут взагалі може бути проблема?!

Між тим сусіди Аліни Гаєвської, окрім скарги до київської Держпродспоживслужби, звернулися з колективним листом (в додатку до статті) до начальника Чернівецької ОВА Руслана Запаранюка. Вони просять створити комісію і врегулювати цей ганебний конфлікт між ними і начальницею чернівецької обласної установи, яка (і начальниця, і установа) зобов’язана забезпечити на Буковині і конкретно в Чернівцях безпечну санітарію, а також право кожного громадянина дихати свіжим повітрям і пити зі своєї криниці чисту воду.

P.S. Аліна Олегівна вперто ігнорує моє прохання пояснити ситуацію, що виникла довкола її будинковолодіння і взаємин з сусідами. Як з’ясувалося під час відвідин обласного управління Держпродспоживслужби, її співробітники в курсі цієї історії. Але давати якісь коментарі навідріз відмовляються.

Світлана ІСАЧЕНКО, журналістка
Персональна сторінка у Фейсбук


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації