У Чернівцях ошукані інвестори, які вклали гроші у зведення житлового комплексу на вулиці Рівненській, планують викупити фірму забудовника, щоб завершити будівництво - Суспільне

Ошукані інвестори, які вклали гроші у зведення житлового комплексу на вулиці Рівненській, 7 у Чернівцях, планують викупити фірму забудовника, щоб завершити будівництво. Квартири почали зводити вісім років тому, втім роботи тривали два роки, а потім їх припинили.

Оскільки комплекс не здали в експлуатацію, понад 460 людей не можуть отримати право власності на квартири. Двом ексвласникам компанії повідомили підозри у незаконному заволодінні майном, а саму фірму перепродали. Зрештою інвестори вирішили викупити корпоративні права у нового власника й самостійно добудувати будинки. Суспільне Чернівці розповідає, як планують це зробити та чому для цього потрібне рішення міськради.

Вісім років чекають на квартири

Житловий комплекс "Імперіал Парк Авеню" планували збудувати на 580 квартир. Частина інвесторів заплатила усю суму за житло, втім не мали права власності на майно. Коли будівництво припинилося, й через це квартири не здали в експлуатацію, три сотні інвесторів створили громадську організацію "Центр захисту інтересів інвесторів ЖК "Імперіал Парк Авеню" та подали до суду щодо прав власності на житло.

Впродовж кількох років тривали суди щодо майнових прав на квартири. Проте перейняти їх змогли лише 8 інвесторів, каже адвокат Георгій Фортуна. Попри те, що справи розглядали, зокрема й у Верховному суді, представники забудовника стверджували, що інвестори не мають основного договору на житло, а укладений був "нікчемним" і нотаріально не завірений.

"Ми спробували всі важелі впливу на забудовника: їздили з протестами до Львова, зверталися до мера Чернівців та у правоохоронні органи, мали великі сподівання, що суд захистить права інвесторів, але цього не відбулося. Ми узгодили з орендарями та новими власниками вартість викупу корпоративних прав й маємо нотаріально завірений попередній договір купівлі-продажу", – каже Фортуна.

Викуплять компанію, яка їх ошукала

Два місяці тому інвестори зареєстрували будівельну компанію ТОВ "ПАРК АВЕНЮ БУД-ІНВЕСТ". На рахунках підприємства зібрали необхідні гроші для викупу корпоративних прав компанії “МС Імперіал Буд". Цю компанію ексвласник продав фірмі з Миколаєва "Ол-Люкс", яка мала завершити будівництво.

Раніше у коментарі Суспільному представник забудовника Ярослав Швага розповідав, що за добудову люди мають сплатити від 145 до 300 доларів за квадратний метр, але тільки після здачі квартир в експлуатацію. Опісля забудовник планував надати людям право власності на квартири.

"МС Імперіал Буд" – проблемна компанія, на які накладено багато обтяжень та арештів. На ній фактично знаходиться дозвільна документація, тому ми хочемо почати з чистого листа. Нова фірма займатиметься господарською діяльністю й наймом підрядника", – каже один з керівників громадської організації "Центр захисту інтересів інвесторів ЖК "Імперіал Парк Авеню" Любомир Руснак.

У коментарі Суспільному Швага підтвердив, що компанія готова продати інвесторам корпоративні права.

"Ми підписали меморандум. Люди подавали в суди й вони хочуть цим всім керувати: мати гарантії й слідкувати. Ми пішли назустріч інвесторам", – каже Швага.

Ділянку, на якій зводили будинки, орендувала фірма "Глобус 2020". Щоб відновити будівництво, потрібно, аби з фірмою уклали новий договір оренди, бо попередній завершився у 2021 році, – проєкт рішення про це розглянуть на травневій сесії міськради. Опісля інвестори викуплять фірму "МС Імперіал буд", зможуть взяти цю ділянку в суборенду та знайти підрядника для початку робіт.

Інвестори спочатку просили укласти договір оренди на один рік, втім погодилися з пропозицією зробити це на 5 років. Так не доведеться щороку продовжувати оренду, поки триватиме будівництво, каже голова громадської організації "Центр захисту інтересів інвесторів ЖК "Імперіал Парк Авеню" Сорін Житарюк.

"Ми проводимо експертизи й аудити, щоб відмежуватися від колишніх власників компанії. Згідно з кримінальною справою, вони вивели 160 мільйонів гривень. Цих грошей в них немає, й ніхто їх не поверне, тому цей тягар для нас. Ми вдруге купуємо свої квартири й вдруге їх будуємо", – каже Сорін.

За його словами, коли будинок здадуть в експлуатацію, інвестори зможуть набути право власності на квартири.

Що кажуть у міськраді

Проєкт рішення про укладання договору оренди пропонували включити у порядок денний квітневої сесії міськради. Втім потрібно було "правильно підготувати проєкт, щоб не нашкодити людям", розповів у коментарі Суспільному директор міського департаменту урбаністики Андрій Тимофійчук.

Загалом з 2021 року компанія "Глобус 2020" не має права на оренду ділянки – через це до міського бюджету не надходило майже пів мільйона гривень на рік.

"Наскільки ми володіємо ситуацією, проблема була не в "Глобус-2020", який був орендарем, а в підряднику та забудовнику. Вони залучали гроші інвесторів, почали будівництво, але не завершили його. Не звели мережі й навіть не почали будувати деякі черги. Зараз інвестори мають стратегію, як завершити будівництво і в'їхати у своє житло", – каже Тимофійчук.

Якщо договір оренди продовжать, компанія "Глобус 2020" має також сплатити плату за фактичне користування землею з часу завершення дії попереднього договору, йдется у сюжеті Суспільного.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації