Про що дізналися журналісти з офшорних документів Pandora Papers щодо виведення грошей з Привату та зв’язки Зеленського з Коломойським

Документи Pandora Papers свідчать, що в 2012 році Володимир Зеленський та інші «кварталівці» створили офшорну мережу, через яку отримували гроші в тому числі від структур Ігоря Коломойського. Однак, за даними OCCRP, підтвердження, що мова йде про виведені з ПриватБанку грошах, в цих документах немає.

НВ Бізнес розповідає, що журналісти-розслідувачі дізналися про виведення грошей з ПриватБанку і зв'язки Володимира Зеленського та його найближчого оточення з олігархом Ігорем Коломойського в ході вивчення документів масштабного витоку даних Pandora Papers. Огляд складено за матеріалами Слідство.Інфо, OCCRP, Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) і The Guardian.

Схема Ар'єва: що вдалося підтвердити

1 березня 2019 року, в розпал виборчої кампанії перед президентськими виборами, нардеп від Блоку Петра Порошенка (зараз - від Європейської солідарності) Володимир Ар'єв написав у Faceook, що «$41 млн коштів вкладників ПриватБанку було виведено на рахунки коміків Кварталу 95 через кредитування пов'язаних з Коломойським компаній».

За його інформацією, ці гроші були виведені з ПриватБанку, пройшли через ряд рахунків і в результаті опинилися у офшорних компаній, які зареєстровані на Андрія Яковлєва, Бориса і Сергія Шефіра, Сергія Трофімова та Володимира Зеленського. Нардеп також навів перелік компаній, які брали участь у схемі виведення грошей.

Серед них були Candlewood Investments Limited (Британські Віргінські острови), Aldorante Limited та Film Heritage (Беліз). «Кінцеві бенефіціарні власники цих офшорок невідомі, крім двох останніх - кіпрської Aldorante Limited і Film Heritage Inc (Беліз). Вони оформлені на Володимира Зеленського, згідно з декларацією кандидата. $ 41 млн виводилися з ПриватБанку частинами, починаючи з 2012 року, з моменту співпраці Коломойського і Зеленського », - повідомив тоді Ар'єв. Він також опублікував схему виведення грошей.

Інфографіка: Volodymyr Ariev / Facebook

Документи Pandora Papers частково підтвердили схему переказу коштів від структур олігарха Коломойського офшорним фірмам Зеленського і його соратників, пише Слідство.Інфо. Вдалося підтвердити, що саме Андрій Яковлєв, колишній бізнес-партнер Зеленського, сценарист і режисер фільмів і серіалів Студії Квартал 95, через ряд інших фірм володіє зареєстрованою на Британських Віргінських островах Candlewood Investments Limited. Достовірність наведеної в документах Pandora Papers і в схемі Ар'єва інформації підтверджують також джерела журналістів-розслідувачів. Як з'ясувало Слідство.Інфо з документів Pandora Papers, $40 млн формально були сплачені в якості внеску до статутного капіталу.

Журналісти також відзначають, що офшорні компанії, які, ймовірно, перераховували кошти «кварталівцям», підозрюють у відмиванні мільярдів з ПриватБанку. Крім того, за даними джерел Слідства.Інфо, переказ грошей відбувався через кіпрську філію ПриватБанку, через яку олігарх міг відмивати мільйони. Нові документи свідчать, що принаймні одна з компаній очільників 95 кварталу мала рахунок у цьому банку. Тобто офшори Зеленського також могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей, пише Слідства.Інфо.

Однак OCCRP зазначає, що в документах Pandora Papers немає підтвердження, що мова йде про гроші, виведені з ПриватБанку.

«Документи Pandora вперше частково підтвердили твердження [Ар'єва]: 10 компаній, які нібито отримали гроші, дійсно належали Зеленському та його партнерам. Інформація про це раніше не публікувалася. Однак нові документи не підтверджують заяву Ар'єва про те, що офшори отримували кошти з ПриватБанку Коломойського. Вони містять лише фрагментарну інформацію про те, як гроші рухалися через офшорну мережу Зеленського і його партнерів. Фінансові потоки, які простежуються в документах, схоже, пов’язані з їх телевізійним бізнесом, клієнтом якого був Коломойський», — пояснює OCCRP.

Документи з Pandora Papers свідчать, що «кварталівці» створили офшорну мережу в 2012 році, коли Квартал 95 уклав угоду з каналом Коломойського 1+1, оскільки співпраця з Інтером була припинена.

«Згідно з Pandora Papers, SVT Films Ltd, компанія, яка з травня 2013 року наполовину належала холдинговій компанії Maltex на Британських Віргінських островах, мала отримати до січня 2013 року ліцензійні збори в розмірі $1,2 млн від офшорної компанії, пов'язаної з мережею Коломойського 1+1, за телепрограму Розсміши коміка. У 2015 році компанія Gimentiano Holdings Ltd, яка в кінцевому підсумку належала другу Зеленського Андрію Яковлєву, також отримала 750 тисяч доларів на свій рахунок в кіпрському відділенні ПриватБанку Коломойського. Гроші надійшли від SVT Films Ltd. в якості "виплати проміжних дивідендів"», - пише OCCRP.

Слідство.Інфо зазначає, що Maltex Multicapital Corp була «серцем» офшорної мережі компаній оточення Зеленського. Цією компанією в рівних частках (по 25%) володіли Зеленський з дружиною, брати Сергій і Борис Шефір, а також Андрій Яковлєв. Зеленський з дружиною володіли чвертю компанії Maltex Multicapital Corp. через зареєстровану в Белізі фірму Film Heritage. Журналісти дізналися, що майже за три тижні до першого туру президентських виборів, 13 березня 2019 року, свою частку в цій компанії в розмірі 25% Зеленський безоплатно передав Сергію Шефіру, який не є державним службовцем і не повинен подавати щорічну декларацію про доходи. Pandora Papers показують, що, ймовірно, вони уклали домовленість, згідно з якою офшор продовжив виплачувати гроші компанії, якою тепер володіє дружина Зеленського.

Володимир Зеленський і Андрій Яковлєв відмовилися спілкуватися з журналістами-розслідувачами, як і ексспіввласники ПриватБанку Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. Guardian зазначає, що прес-секретар президента Сергій Никифоров у відповідь на запит про коментар написав: «Відповіді не буде».

Виведення грошей з ПриватБанку

Як пише Слідство.Інфо, великі юридичні компанії, які обслуговують офшори, дезінформували фінансові моніторинги відразу декількох країн світу про те, хто стоїть за компаніями-прокладками, через рахунки яких пройшли сотні мільйонів доларів, виведених з ПриватБанку. Внутрішня кореспонденція двох міжнародних провайдерів Cititrust і Trident Trust свідчить про те, що фінансові контролюючі органи Кіпру та Белізу вивчали діяльність пов'язаних з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим офшорних компаній задовго до того, як ПриватБанк був націоналізований в 2016 році.

Одна з таких офшорних компаній — белізька Jarvis Trading Limited, яка згадується у звіті детективного агенства Kroll про виведення коштів з банку. Там йшлося, що у 2010 році Jarvis Trading та дві інші офшорні компанії отримали позики у ПриватБанку на загальну суму $86 млн. У той же день ці кошти пройшли через мережу офшорних компаній і опинилися на рахунку Grammel Holdings Inc, йшлося у звіті Kroll. Через рік фінансовий моніторинг Белізу звернувся із запитом до одного із найбільших світових провайдерів, юридичної компанії Cititrust, з запитом про бенефіціарного власника Jarvis Trading Limited. У відповідь міжнародні юристи надіслали ім'я Agathoulla Constantinou, однак у внутрішніх документах Cititrust за 2018 рік зазначений Сергій Мельник, один із номінальних власників групи Приват. Jarvis Trading Limited була позичальником ПриватБанку до моменту його націоналізації. Загальна сума кредитного портфелю цієї компанії перетнула позначку у $350 млн. Вона фігурує також у розслідуванні українських правоохоронців.

Ще одна офшорна компанія із розслідування українських правоохоронців потрапляла у поле зору фінансового моніторингу Кіпру у вересні 2010 року. Йдеться про Ravenscroft Holdings. Кіпрська влада цікавилася у міжнародної компанії-реєстратора Trident Trust про кінцевого бенефеціарного власника, але запит проігнорували. Внутрішня кореспонденція юристів вказує на те, що компанію записали на Олега Гніненка. Особа з таким же іменем із 2013-го року перебуває у правлінні Нікопольського заводу феросплавів Коломойського.

Baker McKenzie допомагала Коломойському

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) повідомляє, що найбільша американська юридична фірма Baker McKenzie «допомогла створити сучасну офшорну систему і продовжує залишатися опорою цієї тіньової економіки». Компанія і її філії за допомогою лобізму впливали на прийняття фінансових законів у всьому світі, а також отримують вигоду від надання послуг людям, пов'язаним з шахрайством і корупцією.

«У число людей, яким фірма надавала послуги, входить український олігарх Ігор Коломойський, який, за даними американської влади, відмив $5,5 млрд через мережу підставних компаній, купуючи фабрики і комерційну нерухомість в США», - пише ICIJ.

Коментуючи результати розслідування, в Baker McKenzie заявили, що фірма прагне давати своїм клієнтам найкращі поради і «стежити за тим, щоб наші клієнти дотримувалися як закону, так і найкращих практик».


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації