Генеральний директор Чернівецького Машзаводу Сідляр: "Нас хтось просто хоче знищити. Це корупція на найвищому державному рівні"

Як ми повідомляли, Указом Президента України №726/2022 від 19 жовтня 2022 року на підприємство ТОВ Чернівецький «Машзавод» за поданням Служби безпеки України накладені санкції. Рахунки повністю блоковані. Робота українського підприємства, яке є найбільшим сумлінним платником податків у Чернівецькій області десятки років - зупинена. З початку року 320 працівників підприємства сплатили податків державі на суму понад 48 млн. гривень, що є величезним податковим навантаженням на одного працюючого.

Сьогодні генеральний директор підприємства Віктор Сідляр дав для ЗМІ прес-конференцію, де зазначив, що Машзавод завжди працював у правовому полі держави, вся бухгалтерія прозора, немає жодної "фірми прокладки". Із 2014 року не було жодної співпраці з країною агресором, серед засновників немає іноземних громадян, зокрема російських, а всі контракти, по яких працювало підприємство, відповідали всім вимогам чинного українського законодавства.

"Останній контракт з російським підприємством датований 2014 роком", - каже Сідляр.

Що стало причиною накладених санкцій на ТОВ Машзавод директору підприємства не відомо. Віктор Сідляр не виключає великої корупційної складової на вищому рівні в державі, якщо підприємство з незрозумілих причин та без жодних правових підстав внесено до санкційного списку РНБОУ. "Хтось просто хоче знищити бюджетоутворююче підприємство і вибрали такий підступний метод у час війни, на яку можна все списати", - переконаний керівник підприємства.

Згідно з Указом президента, на 5 років на підприємство наклали наступні обмеження:

  • обмеження торговельних операцій (повне припинення);
  • запобігання виведення капіталу за межі України;
  • зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;
  • припинення дії торговельних угод, спільних проєктів та промислових програм у певних сферах, зокрема у сферах безпеки та оборони.

Як зазначив Віктор Сідляр, за кордоном компанія не мала і не має жодного рахунку.

Вже прийшло повідомлення про термінове добровільне відключення електроенергії та газу, інакше їх вимкнуть примусово. А тоді 320 працівників заводу залишаться без роботи, пише сайт С4.

Як зазначив гендиректор підприємства, для ухвалення такого рішення повинні бути якісь підстави, претензії, перевірки, хтось мав робити запити. Цього не було.

“Очевидно, що у цьому рішенні є корупційна складова. Зараз на сході руйнують дуже багато підприємств. Таке підприємство, як «Машзавод» (важкого машинобудування), їх є небагато на заході України. Зрозуміло, що хтось у цьому зацікавлений. Але, будь ласка, підійдіть, переговоріть.

Ми прийняли з розпростертими обіймами Краматорський завод. Це наші друзі, прийняли їх як рідних.

У нас зараз лозунг: “Економічний фронт – це теж фронт”. Так, але ми зараз воюємо зі своїми ж”, – каже Віктор Сідляр.

За його словами, претензій до органів місцевого самоврядування немає. Гендиректор підприємства вже спілкувався із керівником Служби безпеки України у Чернівецькій області Михайлом Петровим, який сказав, що йому не відомі причини накладення санкцій.

“За кожен день протермінування ми втрачаємо імідж. Від нас відмовляться замовники, зростуть борги”, – розповів підприємець.

Єдина зачіпка, на думку Віктора Сідляра, полягає в тому, що в переліку підсанкційних організацій є 5-6 російських та білоруських фірм, з якими «Машзавод» колись співпрацював – це Мозирський НПЗ, Технохім тощо.

“Ми з цими фірмами колись давно співпрацювали. Але це доводить одне: якщо вони зараз у цьому указі, то до цього ми мали право з ними співпрацювати. Вони не були під санкціями. Але ми з ними не співпрацюємо, відколи в Україні війна. Значить, хтось зібрав цю інформацію і так підряд її подав”, – каже Віктор Сідляр.

Як зазначає гендиректор «Машзаводу», є банківський нагляд, підсанкційні платежі не пропустять. Так само є автоматичне відшкодування ПДВ, що каже про те, що підприємство діє у рамках законодавства. Їх перевіряє податкова, а податкову – СБУ:

“У нас був випадок. Ми винні компанії. Товар був придбаний до війни. Але платіж не проходить, оскільки один із засновників – росіянин. Ми з цим не сперечались, не наполягали”.

У зв’язку з тим, що санкції накладені Указом президента, підприємець не може подати до суду. Для зняття санкцій потрібен Указ президента про їхнє скасування.

Якщо санкції не знімуть, завод перестане існувати. Зараз ростуть борги: замовники не отримують свою продукцію, там є штрафні санкції. Вони подадуть до суду і тоді завод збанкрутує.

“Ми не просимо грошей. Завод лише до пенсійного фонду сплатив майже 7 мільйонів гривень.

Вперше за багато років на заводі був стабільний фінансовий стан. Я не думав, де взяти кошти на зарплати, я планував до кінця року закрити всі кредити.

Зараз “Азовсталь” знищили, нема українського металу. Тому ми змушені купувати метал зі 100%-ю передоплатою. А коли ти отримаєш замовлення – не відомо. Закордонні підприємці бояться співпрацювати, оскільки в країні війна.

Зараз уряд просить гроші, а підприємства, які їх приносять – закривають.

Я можу купити дешевше матеріали у Європі, але я закуповую у Нікополі, де працюють люди під бомбами. Так само в Бахмуті. Таку “шкоду” ми завдаємо нацбезпеці і обороні країни”, – зазначив Віктор Сідляр.

Віктор Сідляр. Фото: С4

У разі закриття заводу, міський бюджет втратить 12,5 мільйона гривень, а держбюджет – майже 30 мільйонів.

Керівник «Машзаводу» запитав думку підлеглих щодо подальших кроків. Вони сказали, що будуть оголошувати страйк. За це проголосували одноголосно. Але наразі цього не планують, бо очікують реакцію влади.

«Я просто хочу, щоб нам дали працювати. Я не хочу шукати винних. Будемо звертатись до громадськості, преси. Я своїх людей не лишу. Я не кину завод», – додав підприємець.

Колектив підприємства ТОВ Машзавод обурений санкціями РНБОУ. Фото: С4

Машзаводівці - великі патріоти України. За кілька десятків років підприємство виробило сотні церковних дзвонів для Київського патріархату, а згодом до ПЦУ, підтримувало виключно українських митців театру і сцени, допомагали у скрутні часи обласній філармонії.

Звісно, що активно Машзавод відгукується й на допомогу Збройним силам України. Чимала кількість заводчан пішли захищати країну, а до цього завжди сміливо відстоювали демократичні зміни на акціях протесту та приймали участь у двох Революціях - Помаранчевій та Гідності - відстоюючи європейський вибір України.

За словами директора заводу, свою підтримку підприємству вже висловило керівництво міста і області - мер міста Роман Клічук, начальник обласної військової адмінстрації Руслан Запаранюк, голова обласної ради Олексій Бойко. Вони також шоковані дивним рішенням РНБОУ. Ймовірно, на ситуацію зреагує депутатський корпус міста і області (на прес-конференції був присутній депутат обласної ради, керівник іншого великого підприємства області "Чернівціжитлобуд" Володимир Мороз).

За словами Віктора Сідляра, заводчани вже звернулися з відповідними листами про відміну накладених санкційних обмежень до Президента України, Служби безпеки України та Серетаря Ради Національної безпеки і оборони (РНБОУ).

Журналісти БукІнфо поспілкувалося з кількома працівниками Машзаводу.

Люди просто в шоці і готові боротися за свої права, аж до страйку, хоча розуміють що в час війни це не допускається. Люди просто в один момент викидаються на вулицю. А на заводі чимало працівників, які трудяться цілими родинами. У багатьох заводчан родичі і діти на фронті. Працівники заводу не закуповують сировину за кордоном, що простіше і безпечніше, а закуповують у вітчизняних підприємств на Сході країни, які під постійними обстрілами, щоб підтримати вітчизняного товаровиробника.

Саме тому люди не сподівалися, що знищити підприємство можуть не лише зовнішні вороги - рашистські окупанти, але й столичні чиновники вищого ешалону влади, які просто підставляють президента країни, у якого насправді немає часу розбиратися з кожним пунктом документу, де йдеться про перелік підприємств, які потрапляють під санкції.

У керівництва і працівників ТОВ Чернівецький машзавод" все ж сподіваюся, що справедливість восторжествує і вже найближчим часом президент України скасує безпідствані санкції проти провідного підприємства Буковини.

До вашої увани повний відеозапис прес-конференції
Генерального директора ТОВ “Чернівецький Машзавод” Віктора Сідляра (стрім здійснював телеканал С4):

Сергій ЗАРАЙСЬКИЙ, БукІнфо (с)
Використано матеріали і фото каналу С4.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації