Хто реально стоїть за будівельним конфліктом на вулиці Гонти у Чернівцях?
СУТЬ РЕЧЕЙ /
Стенограма програми «Суть речей» від 29 вересня. Тема – будівництво по вул. Гонти. Запрошені гості - Ілля Романюк, депутат міської ради та представниця мешканців вулиці Гонти Ірина Севастьянова. Ведуча - Оксана Денисюк.
Ведуча: Пані Ірино, розкажіть про це будівництво на вашій вулиці. Що послугувало імпульсом для вашого звернення до депутатів?
Ірина Севастьянова: в мае месяце это коснулось меня 22-23 числа, почему? Я думала, что это землетрясение – у меня на первом этаже лопнули окна и откосы стены возле окон. Я звонила в горсовет, обращалась, но мне соседи объяснили, что это внизу на Гонты идет строительство и там КАЗАМы ездят круглосуточно. Когда я это увидела собственноглазно, скажем так, то я вызвала заместителя начальника ГАИ и мы дежурили этого застройщика полторы сутки – но он таки не приехал. И рабочие дали нам разъяснение, что это эксклюзивная стройка, поэтому сюда разрешено движение. Но ночью и днем трусились стены, окна, в общем дом сотрясался, и как потом оказалось – не только мой. На улицы начали выходить соседи и спрашивать что это, кто это – до шестого дома стояла очередь КАМАЗов, и за одни сутки был вырыт котлован. Скажите мне, кто, если это законная стройка и по уважению всех законов человеческих, будет что-то делать ночью?
Ведуча: ви досить часто виїжджали на вулицю Гонти і ви там неодноразово зустрічались із журналістами. Чи дійсно, на вашу думку, будинки почали руйнуватись саме тоді, коли почалось будівництво?
Ілля Романюк: ні, я не можу так сказати. На першому засіданні комісії, ми виїхали на вулицю Гонти, розмовляли з мешканцями вулиці, і я вам скажу, що з’ясувати обставини деформації цих будинків дуже важко. Тим паче, що до нас там працювала не одна комісія. Є дані, що Полівецький інститут, який робив інженерні вишукування, зафіксував тріщини у кількох будинках чотири роки тому. Так що тріщини появились не зараз – вони і раніше там були, але не у всіх будинках. Якщо ви ставите питання так, як і Ірина – чи могли з’явитись тріщини з початком будівництва? Так, в принципі – могли. Тому комісія поставила такі завдання – спершу взнати причини, які спричинили деформацій цих будинків, друге – які є претензії до будівництва та третє – виробити рекомендації службам міста, щоб не допустити подальше поширення цих деформацій.
Ведуча: на час роботи комісії, ви своїм рішенням припинили тимчасово будівництво на Гонти, так Ілля Прокопович?
Ілля Романюк: ми спершу хотіли по-хорошому і на перше засідання комісії запросили усіх, хто хотів з вулиці Гонти. Також потім ми запросили і забудовника, аби створити таку атмосферу, щоб він зрозумів чого хоче комісія та люди того мікрорайону. Безумовно, депутати хотіли, щоб він роботи зупинив, але він нам відмовив ще на першій комісії. Тоді ми взяли його проектну документацію, вивчили її, знайшли багато того, що неправильно робиться і запропонували ще раз призупинити будівництво. І він ніби погодився, але через два дні дзвонять нам люди та Ірина і кажуть, що він далі веде роботи. От так розвивалась наша робота.
Ведуча: що тоді відбувалось на Гонти – з одного боку комісія працює, а з іншого будинки руйнуються.
Ілля Романюк: я вибачаюсь, але будинки там не руйнуються.
Ірина Севастьянова: руйнуються будинки и трещины увеличиваются с каждым днем. Я это говорю и отвечаю за каждое свое слово и никакие корни деревьев мой дом разрушить не могут. Я говорю на примере своего дома – он облит бетоном на глубине метр семьдесят, а потому корни, когда мы его оббивали, не касались моего дома. Поэтому то, что сейчас произошло …я специально вымыла окна, сняла шторы для того, что каждый мог посмотреть, что у меня происходит изнутри – у меня толщина стен 80 сантиметров и это лопнуло и не в одном месте. Что-то природу сотряснуло эту природу, раз мой дом лопнул. Скажите мне, а что это за эксклюзивная стройка такая, что человеку разрешили возить такой грузный и тяжелый транспорт по этим маленьким и не приспособленным для этого улочкам? И какой такой необыкновенной ценности может быть объект, если на него так закрывают глаза и закрывают их? Для чего-то эти знаки сделаны и зачем-то их ставят? Видите ли … когда-то по этим улицам ездили лошадями. Когда мы въехали туда 20 лет тому назад, то эти улицы были перекрытыми – транспорт там не ездил, а тем более тяжелый. А теперь по поводу комиссии – я сама лично на прошлой сессии просила создать комиссию, что бы сделать геологию, изыскания, инженерные расчеты для того, что бы подтвердили, что люди все вместе не могут лгать. Как говорит один из представителей комиссии Василий Иванович, что стройки у нас в городе не проходят без скандала – это неправда! Невозможно взять и заставить всех людей, которые примыкают к этой стройке заставить говорить ерунду. И такое количество людей – ну нельзя закрывать на это глаза. И вот была создана комиссия, и я просила, что б ее возглавил Романюк лично, хотя я в ее состав предлагала и своих экспертов. Сама сессия приняла решение, что стройка временно останавливается, что б комиссия могла нормально и спокойно работать. Это решение было принято на сессии в пятницу, а в субботу начало строение такими темпами и масштабами… ну не знаю, поверьте, у нас так не строят. Даже за деньги. Это во-первых, а во-вторых. Уже во вторник во время страшного ливня, я обзвонила всех, кого только смога – начали заливать бетон, стоит бетонная машина, подъемные краны, огромная техника – помогите! Пришло всего три депутата, размахнули руками - ну что они могут сделать, ведь другие не приехали … Тем более, что с умным человеком можно договориться, но если человек неуправляем – то о чем можно с ним договориться?
Ведуча: ви особисто бачились із забудовником? Адже, наскільки мені відомо, наприклад, із журналістами, він взагалі не йшов на контакт. От ви розмовляли з ним, можливо, просили показати документи на будівництво.
Ірина Севастьянова: документов я у него не просила – я только просила, что перестали ездить КАМАЗы, потому что лопает дом. Но это не прекратилось, потом люди начались просто ложиться под это строительство …но это было еще до меня, там мужчина с 18-го дома ложился под КАМАЗы. Но мы с ним познакомились тогда. Когда я в домашних шлепанцах бежала за этими машинами с криками: «Люди, что ж вы делаете!». Вот тогда мы с ним и познакомились, и тогда же я решила написать в мэрию. 30 числа я разнесла 17 разных писем во все инстанции и там рассказала об этом строительстве, а уже 3 числа было первое заседание комиссии. Был тогда Тимофеев во главе, и мы просили показать документы на это строительство – нам не показывали. Но нам рассказывали, что они есть, но показать – не показывали. я сказала, что у нас есть право хоть посмотреть, на что Тимофеев сказал и бил себя в грудь: «Я тут представитель власти и я вам говорю – строить тут можно и все документы сделаны по букве закона до мелочей.»
Ведуча: тут я вас мушу перебити, пані Ірино. Ілля Прокопович, коли ви почали працювати в комісії, то перше завдання, що ви собі поставили - дізнатись від чого руйнуються будинки на вулиці Гонти.
Ілля Романюк: найперше, я хотів взнати, що послугувало руйнації не лиш одного будинку, а всього кварталу. Бо коли ми почали оглядати, то будинки були пошкоджені від Лук’яна Кобилиці і аж до другої вулиці – то в перекритті, то у стінах. Тому я зрозумів, що це не є якась локальна причина, вона є для всього цього кварталу. Якщо ЗМІ кажуть, що тут зсуви, то я маю сказати, що тут цього немає. Трохи історії – коли будували стару частину Чернівців, то грунт звідси вивозили і вивозили їх у балки, які служили водостоками з центральної частини міста. Вода туди текла роками і нанесла мул - там утворився півтораметровий шар мулу, слабкого грунту. А вже зверху йдуть насипні грунти. Є таке положення, коли 20 років простояли насипні грунти, то на них вже можна будувати, але треба передбачити особливі конструктивні заходи. Я це хотів уточнити для себе, і тепер це знає комісія, що там будинки збудовані на насипних грунтах. Можливо, на той час, якість робіт і була хороша, але пройшло 80-90 років і кладка вступає у період старіння. А тому розчини і цегла втрачають свої властивості, і от саме зараз багато будинків вступили у таку стадію. Друга причина – рівень грунтових вод по всьому місту підіймається. Третя причина – ці грунтові води підіймаються та опускаються, влітку цей рівень опускається, а навесні та на осінь – підіймається. А тому ті маяки, які ми поклали – вони мають тріщати, але не розкриватись на велику ширину. І ще одна причина – Чернівці являються сейсмічним містом згідно будівельний норм раніше це було 7 балів, а зараз 6. А це означає, що це будівництво має бути збудовано саме за таких сейсмічних умов. Ви пам’ятаєте, коли був землетрус силою у 4-5 балів і саме тоді запросто могли утворитись ці тріщини. А зараз, в залежності, від гри грунтових вод, ці тріщини можуть розкриватись чи закриватись. Але, через те, що під тим мулом, про який я казав, є глина і хороші грунти – ніякого зсуву бути не може. Є ще одна причина, яка могла послужити появі тріщин – це дерева, які посаджені на відстані 5 метрів від стін будинків. Це надто близько, адже коренева система руйнує будинки та фундамент. І ще одне – інженерні мережі завжди дають витоки води, які потрапляють під фундаменти, а тому є маса причин, які спричинили деформацію цих будинків. А ви мене спитаєте – чи впливає на це і ця будівля? Тому я назву дві основні причини, які могли спричинити руйнацію – це вантажівки, якими вони возили туди матеріал та друге – коливання самих конструкцій будинків. Тріщини могли розкриватись.
Ведуча: а тепер ми логічно підійшли до того, чи були у порядку документи забудовника, коли почала роботу комісія?
Ілля Романюк: він представив всі документи, окрім проекту організації робіт. Для мене, як для фахівця, який пропрацював у проектній організації роки, дуже важливо знати як виконувались ці роботи. Тому що, коли я запитав, як ви ставили палі у фундаменті. То одні казали, що кидали туди бетон, а інші – що подавали його спеціальними механізмами. Однозначної відповіді я не отримав. І ще одне – коли піднявся рівень грунтових вод, а там робили миттєву відкачку води, то це могло на найближчі будинки вплинути. У нього був проект відведення земельної ділянки, але він був для обслуговування житлового будинку, а потрібно було проект відведення земельної ділянки під будівництво. І ми зараз його заставили зробити новий проект відведення земельної ділянки і затвердити це на сесії міської ради. Якщо б це був досить кваліфікований проектант, або якщо б грошей не пожалкував замовник, то треба було зробити фотофіксацію всіх житлових будинків довкола будівництва, тобто обстежити їх. І коли б почались ці розмови із жителями, то показати їм, що так і так – ці тріщини у вас були і раніше. Ще мені, як фахівцеві дуже важливо, щоб ті палі було якісно зроблено, щоб тиск під палями не був більше допустимого. Тому зараз я їх змусив зробити випробування паль. Одну палю вони мають забити окремо за будинком, зробити випробування, визначити тиск та показати мені, що все нормально. Для того, щоб взнати, яку воду вони відкачували. То мені зараз треба взяти взірець води під 19-им будинком 1 22-им. І якщо там і там піски, то коефіцієнт фільтрації дуже низький, а отже це могло вплинути на деформацію цих будинків.
Ірина Севастьянова: я очень бы хотела по документам дополнить. Есть нормы, которые нужно придерживаться, если начинается строение, особенно в этом районе, в частности проектную документацию. Согласно ДБН А 223 от 2004 года. Я не буду перечислять. Это не нужно, т.к. специалисты знают о чем идет речь. Но есть же нормы строительства в условиях плотной застройки. Это очень важно в этом районе, потом еще есть нормы по устарелым домам. Не было сделано расчетов на сейсмичность, это очень важный документ. И простите, нулевой цикл должен существовать вообще? Вот как сейчас проверить, как закладывался фундамент? Можно сказать, что его практически нет.
Ілля Романюк: дійсно, є норми забудови у щільних районах, а забудовники це зрозуміли вже у процесі, а тому не забивали сваї молотами, або другими методами. Вони зробили бурила. А тому не було ударних загрузок на фундамент і на сусідні будинки. І ще вони зробили дуже добре, що зробили суцільну плиту над фундаментом. Але мене турбує, чого ж вони ті сваї не випробували …тоді б ми зняли решту усі питання. Ви казали про сейсміку? Дійсно, коли я його попросив, то цих документів він мені не представив, але потім цей розрахунок він мені показав, як голові комісії.
Ірина Севастьянова: а у вас эти документы остались?
Ілля Романюк: ні.
Ірина Севастьянова: очень жаль, потому что очень интересно от какого числа они были сделаны.
Ілля Романюк: я не знаю від якого вони числа. Але добре, що є. І зараз ми впровадили таке, щоб будівництво велось трохи більше з науково-технічним наглядом, а тому треба заключити договір із науково-технічною організацією. Наприклад, це інститут будівельних реконструкцій в Києві, який має багато досвіду у цьому.
Ірина Севастьянова: а также по Закону Украины о комплексной реконструкции, необходимо было определить техническое состояние жилых домов. Я думаю. Что это очень важная ошибка.
Ілля Романюк: это не ошибка, они могут делать, а могут не делать. Есть требования, которые должны выполняться, а есть такие, которые нет. И им надо было это сделать … и всё.
Ведуча: дуже часто буває так, що у нас спершу будують, а лиш потім починають все узаконювати. Ми розуміємо, що причина тому – велика кількість інстанцій та купа бюрократичних процедур. То чому ж так складається?
Ілля Романюк: я 40 років працював у проектних організаціях, я всі ці процедури дуже добре знаю і вони дуже важкі. І щоб усе пройти від початку до кінця треба мати силу, енергію і витримку. А часом треба слухати спеціаліста. Який не є спеціалістом зовсім, але повчає, що треба зробити …але зараз цю систему трохи спростили. Коли ти приходиш у дозвільний центр, то одразу усе можеш отримати пакетом. Але люди привикли, що ще можна по-старому робити, але зараз таке робити не вигідно. Тому що штрафи зараз за таке складають по 25-40 тисяч гривень, якщо ти будуєш без проектної документації. Тому зараз людина розумна заплатить і все зробить, і все погодить, а тим паче, що зараз їм навіть не потрібно проходити експертизу маленьким будівлям. Тому набагато краще все одразу мати, щоб потім не виникало проблем.
Ілля Романюк: строительная инспекция на Целана, это от них разрешение получено 25 мая. Вы понимаете, что строительство началось задолго до того, как была получена декларация на строительство. Вы понимаете, что это уже нарушение и так с каждым пунктом, который вы не возьмете, с каждой бумажкой?
Слухач: вы вот говорите про документы. Но ведь все знают, что в нашей стране – это просто вопрос суммы. И почему депутат не говорит о коллекторах, которые раздавливают в городе и этим уничтожают целые районы Черновцов, например улица Суворова, которая просела метра на полтора.
Ілля Романюк: вулиця Суворова могла просісти на сантиметрів 20-30, але не на півтора метра. Тому що це все можна заміряти та перевірити. Безумовно, я проти того, щоб вантажівки пускали через вулиці, де є одноповерхові будинки. Адже там фундаменти не міцні і ті будинки будували не спеціалісти.
Ірина Севастьянова: это старые районы, 1900 года застройки. Вы же понимаете.
Ілля Романюк: да, должны быть ограничения…не можна великі вантажі пускати через такі будинки. І я вам скажу, що депутати зараз розглядають можливість перекриття центру у вихідні дні…
Ведуча: це хороша ідея, але тема зовсім іншої розмови. Ілля Прокопович, ви сьогодні звітували про роботу вашої комісії. Розкажіть які висновки було зроблено.
Слухач: доброго вечора. Гарно дякую вам за ваші прямі ефіри, мене звати Віктор. Є право приватної власності і воно недоторканне. Ми маємо приклад, коли наш бувший прем’єр-міністр конфісковувала газ, а що потім з того вийшло. Тому конфісковувати у людей, які вклали гроші у будівництво та мають приватну власність – це недопустимо. Якщо жителям Гонти заважає це будівництво, то нехай компенсує вартість того будівництва, якщо влада вважає, що того будівництва там непотрібно, після того, коли було надано всі дозволи, то нехай вони виділять їм в іншому місці земельну діяльну. Тобто, от таким цивілізованим чином вирішити ці питання. Я б теж хотів жити на Гонти, ясно, що люди, котрі там живуть – мають якійсь преференції, але то треба в чомусь іншому потратитись. Я ще маю зауваження щодо дозволів, які там нібито незаконно давались, то я хочу цій пані сказати, що будівельна інспекція не видавала три місяці взагалі дозволів нікому, тому що міняли закон у Верховній Раді: Тому не потрібно нікого звинувачувати та нічого шукати, я прекрасно розумію життя на вулиці Гонти … а тут раптом з’явились люди, які щось там будують. Але все це треба вирішувати цивілізовано.
Ілля Романюк: мені сподобалась думка Віктора, адже дійсно – інспекція не працювала і її не можна винити. І те, що вона швидко дала документи …ну вона повинно швидко видавати документи. Зараз все вирішується за 3-4 дні після того, коли написав заяву і так має бути. Ну хіба це нормально, коли людина кілька разів ходить у ту інспекцію? Дійсно, у нас до нього було зауваження – у нього було написано, що земельна ділянка надана для обслуговування житлового будинку, а не для будівництва. І зараз сесія поставила це питання і призупинила дію свого рішення.
Ірина Севастьянова: тут Виктор говорит, что нам очень хорошо жилось, но вдруг начало кого-то волновать это строительство. Но если бы оно не коснулось жизни и точно такой же частной собственности, только у нас она уже оценена. А человек в нее только вкладывает, то никто бы ничего не ворошил. У нас достаточно много строительств, но там же не бастуют. Если всё идет правомерно, то ради Бога.
Ведуча: там ще Віктор говорив про те, що не мають права забирати, але наскільки я знаю, то про те, щоб забрати це будівництво мова зараз навіть не йде.
Ілля Романюк: я скажу так: ми спершу хотіли по-доброму вирішити всі ці питання, ми зібрали жителів Гонти і забудовника, повідомили про свої зауваження і дали терміни їх усунення. Ми сказали через які причини утворились тріщини в будинках, ми виявили порушення у проектній документації і зараз комісія розробила і внесла пропозиції що треба зробити забудовнику, щоб далі будувати і не мати більше такого прикрого випадку. Перше, що ми запропонували, що будувати у цьому кварталі не допускається без комплексного обстеження всіх будинків. Так, це великі кошти. Але якщо хочеш будувати – зроби комплексне обстеження всіх будинків в радіусі 200 метрів, а також зроби інженерно-геологічне вишукування. А вже тоді будуй. Друге – я запропонував, щоб зробили обстеження вентиляційних каналів, чи немає витоків газу. Ми поставили нові маяки, щоб дивитись як вони – тріщать, чи не тріщать. І от тільки що мені поступив сигнал з одного будинку, що почав тріщати маяк. А Тресту зеленого господарства ми запропонували вибірково зробити шурфи коло житлових будинків, а потім зарити. Тобто, подивитись чи не впирається коренева система дерев у фундамент будинків. Адже таке може бути, я особисто знаю випадок, коли тополя зруйнувала цілий житловий будинок. Один чоловік не зрізав ту тополю. Вона для нього була взірцем якогось дерева., чи що …. А та тополя зруйнувала його будинок. Забудовнику ми запропонували: перше – заключити договір на ведення науково-технічного супроводу при будівництві цієї будівлі, без цього ми йому просто не дозволимо далі будувати. Розробити проект відведення земельної ділянки на зміну цільового призначення, тобто щоб воно відповідало усім документам. Виконати ремонт проїжджої частини вулиці Гонти та частини від вулиці Лук’яна Кобилиці до Козачука. А Водоканалу ми запропонували обстежити всі підземні мережі, адже ми плануємо наступного року, коли будуть гроші у бюджету зробити ремонт вулиці Козачука для людей. Будівельник має ще зробити випробування далі, аби ми знали який там тиск і зробити проектну організацію робіт. І контроль, ми свою роботу не закінчили, ми передали контроль на департамент житлово-комунального господарства міста та департаменту містобудівного комплексу. Саме вони повинні контролювати цей процес. І я також особисто буду цікавитись.
Ведуча: пані Ірино, чи задоволені ви таким сьогоднішній рішення депутатів на сесії?
Ірина Севастьянова: самое интерестное, что сейчас даже не идет речь о том, что те большие КАМАЗы ехали по Шевченко, а не по Козачука. Вы только представьте себе, что там произошло с коллекторами. И там их надо чинить, и люки пропали не с улицы Козачука, а именно с Шевченко. И кто будет нести ответственность за то, что уже сделано? И ему даже штрафную санкцию не преподнесли по поводу этого
Ілля Романюк: Ірина права і тому ми зараз хочемо, щоб забудовник за власні кошти відновив там всі люки.
Ірина Севастьянова: а теперь о сессии. Я сама лично слышала, как на прошлой сессии юрист мэрии Шиба сказал, что это политический пиар-ход, чтобы никто не сказал, что мэрия на стороне строителя. И то, что произошло сегодня на сессии – это тоже очередной пиар-ход мэрии, чтоб просто снять с себя ответственность, не ходить на суды. Вы наверное слышали, что Игорь Петрович Манзюк подал в суд на мэрию. Что там неправильные законы … и представитель мэрии не был на суде.
Ілля Романюк: Ірино, мені здається, що ви не так зрозуміли це все. Я думаю, що депутати не підуть на те, про що ви кажете. Дивіться, зараз ми зробили звіт, я поінформував сесію, вони прийняли цей звіт і відмінили рішення сесії, де була створена комісія і де було призупинено будівництво на період роботи комісії. Якщо зараз забудовник не схоче виконувати ті обов’язки, які ми йому приписали – ми знову це питання будемо вирішувати на сесії. Тобто, ми можемо і зупинити будівництво.
Ведуча: які терміни дані забудовнику, аби він виконав ваші приписи?
Ілля Романюк: два тижні.
Ірина Севастьянова: но это длиться уже полтора месяца.
Ведуча: Ірино, ви незадоволені таким рішенням?
Ірина Севастьянова: конечно нет.
Ведуча: які будуть ваші подальші дії?
Ірина Севастьянова: я сегодня еще людей не видела. Не у всех есть Интернет, многие ждут выпуска новостей, но я думаю, что это так просто они не оставят. И если кто-то спрашивает: «А может они уже устали, а может они уже успокоятся?» Нет, этого не будет. Потому что каждый защищает свою жизнь. А жизнь – это дом. Я думаю. Что многие делали бы на моем месте тоже самое – защищал свою крепость, свой дом, а когда он рушиться – это уже не крепость. Еще немножечко и это будет просто груда кирпичей, а за это кто-то должен понести наказание. Вот представьте себе, что этот центр продолжает строиться, как вчера сказал Шиба: «Плюют и будут плевать!!!» И в этот центр со складскими помещениями едут фуры в склады – одни говорят лекарство, другие, что это гуманитарная помощь. Но это фуры и давайте не будем закрывать на это глаза, потому что это центр – это сердце старого города. И это только начало, а кто-то думает о завтрашнем дне?
Ведуча: які висновки зробили для себе депутати, чиновники, контролюючі органи? Адже це будівництво на вулиці Гонти сколихнуло громадськість не на жарт…
Ілля Романюк: і тому я думаю, що зараз буде поступати багато питань від людей, котрі будуються, а я буду надавати безкоштовно на них відповіді. Дуже важливо знати з самого початку як будувати та як проектувати. Кожен має зрозуміти, що наше місто – це суцільна забудова. Я б хотів навіть написати книгу. Як правильно будувати в сучасних умовах, але такі будівельні норми вже є. Тому не потрібно нічого – треба лиш притримуватись норм, які вже є. Спеціалісти це зрозуміли, депутати тим більше, тому лишається лиш контролювати, чи виконує забудовник це, чи ні.
Ведуча: Ірино. Яка ваша кінцева мета? Чого ви будете вимагати від забудовника у суді – припинення будівництва, чи продовження його. Але правильним і законним шляхом?
Ірина Севастьянова: я не знаю чего захотят люди после этого решения сессии, но вот я лично – меня это не устраивает, это одно. Второе – кто будет нести наказание за всё, что уже произошло? И это при том, что Илья Прокопович не видел новых трещин в доме №1. Ну и приезжает папа нашей страны, да? Вместе с представителем церкви, плюс есть суды, есть наши запыты. Ну не может нести благотворительная организация благо в ущерб другим…и если это благотворительная организация, то она с любовью относиться к любой конфесии и к любому человеку и в любом конце мира. Мы не остановимся и это однозначно. Однозначно!!! Сносить что-либо мы точно не будем, но строить выше этого - люди не допустят!
Партнер програми - БукІнфо (с)
-
Голова Чернівецької ОВА Запаранюк налагоджує "співпрацю" із депутатами облради: "Не проголосуєш, як я скажу, не відмажу від ТЦК... Не слухаєшся? Заберу бронь". АУДIО
-
У Чернівцях під час перевірки харчоблоків дитячих садочків у холодильниках знайшли пиво
-
У мережі поскандалили боксер Василь Ломаченко з волонтером та телеведучим Сергієм Притулою
-
"Усе аварійне і на наших плечах": Студенти ЧНУ ім. Юрія Федьковича, які проживають у гуртожитку №1 поскаржилися на нестерпні умови проживання та байдужість студентської адміністрації
-
У дитбудинок у Банченах, після резонансного скандального відео, на перевірку прибула спеціальна міжвідомча робоча група з Києва
-
«Голий і босий — тільки на папері»: що журналісти з’ясували про чернівецького суддю Олега Проскурняка