Архівні новини зі старого сайту в процесі переносу, тому тимчасово зображення будуть недоступні. Вибачте за незручності

Дні Словаччини в Новодністровську мер Болдашев назвав “інвестицією в майбутнє міста» (ФОТО + ВІДЕО)

  • 2574

ТАКИ ПОДІЯ /


Довгі роки економічного застою змушують органи місцевого самоврядування шукати шляхи, які забезпечували б перспективи для розвитку громад. Однією із таких можливостей можна вважати євроінтеграційні процеси, що відкрилися для України завдяки визначеному державою курсу. І саме цей напрямок за ініціативою міського голови Анатолія Болдашева обрала Новодністровська міська рада Чернівецької області.


Як показує практика, участь у проектах на отримання технічної підтримки від наших західних сусідів набагато ефективніша за умови, що на конкурс одночасно йдуть декілька міст-партнерів з різних країн. Таким чином фонди, які проголошують той чи інший конкурс, захищають свої кошти від, м’яко кажучи, марнотратства. Отож Новодністровськ передусім зайнявся пошуком міст-побратимів у країнах Західної Європи. Наразі угоди про співпрацю укладено з Ґельницею (Словаччина) та Бечем (Польща). Ці угоди передбачають розвиток дружніх відносин між громадами міст, обмін досвідом, взаємне ознайомлення з культурою та історією. Крім того, обумовлюється участь в реалізації культурних, освітніх, спортивних, екологічних, рекреаційних та інших проектів міжнародного співробітництва і транскордонної співпраці ЄС, що стосуються України.

Заради духовного зміцнення документально закріплених зв’язків, розвитку співпраці з містами-побратимами, а також задля популяризації потенційних можливостей міста Новодністровськ, залучення інвестицій для його розвитку, 20 – 21 жовтня пройшли Дні Словаччини у Новодністровську – 2017. Основною програмою яких було визначено Міжнародну конференцію «Можливості розвитку транскордонного співробітництва між Словаччиною та Україною».



Участь у ній взяли представники влади, бізнесу (в тому числі іноземні), дипломатичних установ, науковці, експерти, громадські діячі. В рамках конференції відбулися дві дискусійні панелі, де учасники ділилися вже здобутим досвідом міжнародної співпраці, знайомили з можливостями, які відкриваються в цьому процесі та рекомендували ефективні напрямки роботи.

Першу дискусійну панель «Міжнародне співробітництво» відкрив економічний дипломат Генерального консульства Словацької Республіки в м.Ужгород Даніель Цабан. Міськтй голова м.Новодністровськ Анатолій Болдашев, мер міста Ґельниця Душан Томашко, радник мера міста Беч Рената Гелімбіовська презентували міста-побратими у ракурсі спільних точок дотиків для розвитку співпраці у різноманітних сферах. Уповноважений заступник мера м.Кошице з розвитку співпраці з Україною, директор Словацько-європейського культурного товариства «FEMAN» Едуард Бураш говорив про важливість міжнародної співпраці передусім в інформативному плані. Експерт Чернівецького відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олексій Грушко, експерт Чернівецької філії СТС Спільної операційної програми «Румунія – Україна 2014 - 2020» Юліан Андрієш та президент Єврорегіону «Дністер», м.Вінниця Сергій Татусяк розповіли про можливості, які відкриває для України транскордонне співробітництво.

На другій панелі «Енергетика, енергоефективність та промислові парки» обговорювались також актуальні для Новодністровська питання. Адже місто, що приймало гостей споруджене як супутник комплексного вузла гідроелектростанцій на Дністрі, а в січні 2017 року тут було зареєстровано індустріальний парк «Новодністровськ», на якого покладаються великі сподівання як на інструмент розвитку територіальної громади. В рамках другої дискусійної панелі директор філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» Василь Субота детально познайомив присутніх з основними завданнями і функціями Дністровсьського каскаду ГЕС та ГАЕС в цілому та, зокрема, принципами функціонування Дністровської ГАЕС, проект якої є наймасштабнішим у Європі і шостим за потужністю у світі.
 
 
Віталій Чорноусенко, директор ПАТ «Гравітон» і керівник управляючої компанії індустріального парку «Новодністровськ» доповів про плани та перші напрацювання компанії. Досвідом уже проведеної такої ж роботи поділився його словацький колега Ян Беднар - директор фірми «Клауке» корпорації «Текстрон». Енергоефективні технології і актуальність їх запровадження – тема доповіді директора ТОВ «Елекон - ЛТД» Павла Мізіна.

В ході проведення конференції відбулося також підписання документів про співпрацю: Договір між Таврійським національним університетом ім.В.І.Вернадського, Всеукраїнським громадським об’єднанням «Клуб мерів», Новодністровською міською радою та ТОВ «Елекон-ЛТД». Предметом договору визначено взаємодію та співпрацю в інформаційній, освітній, науковій та виробничій діяльності з метою забезпечення сталого розвитку адміністративно-територіальних одиниць і держави.

Договір про співробітництво між Новодністровською міською радою та громадською організацією «Єврорегіон «Дністер», яким передбачається спільна діяльність, спрямована на активізацію міжнародної співпраці, взаємоінформування щодо програм технічної підтримки, впровадження інноваційного досвіду кращих іноземних практик задля забезпечення розвитку громад.

Скріплено угоду про співпрацю між містами-побратимами Новодністровськ (Україна) і Беч (Польща). Предмет угоди – реалізація проектів співробітництва у сферах культури, туризму, економіки, освіти і науки, охорони здоров’я та охорони навколишнього середовища.
 
 

Підсумки конференції підбив міський голова м.Новодністровськ Анатолій Болдашев, подякувавши всім за плідну, ефективну роботу, адже, наголосив Анатолій Іванович, «тепер ми знаємо не лише ціль, а це залучення інвестицій, а й механізми, які допоможуть нам реалізувати наші плани. Отож, користь від нашого сьогоднішнього спілкування буде всім нам.»
 
 

Та, як кажуть, не лише хлібом живе людина. Духовний ужинок «Днів Словаччини у м.Новодністровськ – 2017» виявився також багатим. Збирали його в суботу 21 жовтня на святковому ярмарку, що розгорнувся вздовж центральної пішохідної вулиці міста. На гостину до міста енергетиків приїхало зі Словацької Республіки більше 60-ти чоловік зі своїми надбаннями, якими вони натхненно ділилися з місцевими. Кулінари пригощали власноруч приготовленим гуляшем, винороби частували хмільними напоями, народні умільці вражали колоритними виробами, прихильники спорту закликали випробувати вправність у змаганнях з петанку, а художні колективи дарували радісний настрій музикою, піснями і танцями. Всіх їх чекала приємна несподіванка – виставка дитячих малюнків на тему «Що я знаю про Словаччину». Як і всі роботи наших дітей, ці також були на висоті, тож кожен приїжджий побачив частинку свого дому за тисячу кілометрів, у західноукраїнському місті енергетиків.



Але перша колективна зустріч представників міст-побратимів відбулася в БК «Молодіжний», де просто, як то кажуть, «з коліс» словацькі гості дали концерт. Знайомство виявилось надзвичайно щирим. Зі своїм концертом до Новодністровська приїхали хор «Ґельничанка», хор «Спіциблан», дитячий колектив «Гімнастичне коло» та колектив народних музикантів під керівництвом Франчішка Павука. Усі вони і кожен зокрема вклали у свої виступи максимум зусиль, вміння, таланту і задушевності. Долаючи відстані і кордони, прокладаючи якнайкоротші шляхи між серцями, словаки, крім своїх національних, заспівали ще й української пісні, чим викликали справжній фурор – господарі аплодували своїм гостям стоячи.



З таким же захопленням, уже всі разом, делегації оглядали гордість української гідроенергетики – Дністровську ГАЕС, де найкращі фахівці для них залюбки провели екскурсію. А також гуляли містом, знайомлячись з усіма його куточками, та з людьми, які дуже щиро вітали гостей просто на вулицях. «Радий, що офіційний захід вилився в загальноміське свято, - поділився враженнями Новодністровський міський голова Анатолій Болдашев. – Впевнений, що таким чином ми інвестували у майбутнє міста, в його економічне і культурне зростання. Про нас почули не лише на теренах краю, але й далеко за межами України. і це дає нам унікальний шанс запрошувати в місто інвесторів, брати участь у проектах на європейські гранди та інші види технічної допомоги».
 

Віта ПЛИТУС, Новодністровськ,
спеціально для БукІнфо (с)