У Раді зареєстровано законопроект про цивільну зброю

КОМУ ШМАЙСЕРА? / 

 

У Верховній Раді України 10 грудня був зареєстрований законопроект №1135-1 "Про цивільну зброю і боєприпаси". Законопроектом пропонується надати право купувати та використовувати холодну та вогнепальну зброю на підставі дозволу органу внутрішніх справ, а також визначається порядок використання цієї зброї.


Згідно даного законопроекту, будуть дозволені наступні категорії цивільної зброї та боєприпасів:

1) перша категорія – газова зброя; пневматична зброя калібру до 4,5 мм і швидкістю польоту кулі елемента до 100 м/с; вогнепальна зброя під патрон "Флобера" калібру до 4,5 мм та боєприпаси до неї;

2) друга категорія – вогнепальна гладкоствольна довгоствольна зброя, пневматична зброя калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с; вогнепальна зброя під патрон "Флобера" калібру понад 4,5 мм та боєприпаси до неї;

3) третя категорія – довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя та боєприпаси до неї;

4) четверта категорія – короткоствольна гладкоствольна вогнепальна зброя, призначена для стрільби набоями, спорядженими еластичними метальними елементами менш смертельної дії та боєприпаси до неї; короткоствольна нарізна вогнепальна зброя і боєприпаси до неї.

Право на придбання цивільної зброї другої, третьої та четвертої категорії громадяни України набувають після одержання ними дозволу на зброю відповідної категорії. Дозвіл на зброю видається без обмеження строку дії.

Необхідно зазначити, що, відповідно до законопроекту, забороняється використання саморобної, зміненої та нарізної зброї.

Авторами законопроекту виступили перший віце-спікер Андрій Парубій, Олег Ляшко, Ігор Мосійчук ("Радикальна партія Олега Ляшка"), Андрій Іллєнко та ін.

"Зважаючи на те, що держава наразі не в змозі убезпечити своїх громадян від злочинних посягань, володіння громадянами вогнепальною зброєю буде стримувальним фактором для значної частини злочинців", - зазначається у пояснювальній записці.

"Крім того, вже сьогодні громадяни України легально володіють вогнепальною зброєю у загальній кількості близько 2 млн. одиниць, а, за даними МВС України, протягом 2012 року було вчинено всього 48 злочинів із використанням легальної зброї (включно з необережними злочинами та випадками перевищення меж необхідної оборони), тобто 0,0024% від загальної кількості легальної вогнепальної зброї в Україні", - йдеться у документі.

Як наголошують народні депутати, вогнепальна зброя є найефективнішим засобом реалізації громадянами конституційного права на самозахист. "Переважна більшість розвинених країн світу (усталених демократій) надали таке право своїм громадянам, що сприяло зменшенню кількості насильницьких злочинів проти особи та злочинів проти власності. Світовими лідерами у володінні населенням вогнепальною зброєю є США, Швейцарія та Фінляндія з показником від 88 до 45 одиниць цивільної вогнепальної зброї на 100 осіб. В Україні цей показник становить 5,5 одиниці.

Досвід Прибалтики, Грузії та Молдови переконує, що надання права громадянам на цивільну вогнепальну зброю протягом року з моменту ухвалення відповідних законів знижує вуличну злочинність на 50–70%. Водночас введення жорстких правил і обмежень щодо володіння цивільною зброєю у Великій Британії призвело до стрімкого зростання кількості злочинів: на 88% злочинів з використанням насильства, на 101% озброєних пограбувань, на 105% зґвалтувань та на 24 % вбивств (зростання за 5 років).

На сьогодні обіг цивільної вогнепальної зброї законодавчо врегульовано спеціальними законами у всіх країнах Європи та у більшості пострадянських країн, обіг короткоствольної вогнепальної зброї дозволений у більшості країн Європи, зокрема, в Естонії, Латвії, Литві, Молдові, Білорусі.

Досвід вищезазначених країн засвідчує, що офіційно зареєстрована цивільна зброя використовується при вчиненні умисних злочинів менш ніж у 0,001% випадків від загальної кількості злочинів".

Як повідомлялося, в грудні народний депутат ("Блок Петра Порошенка) Сергій Каплін вніс до Верховної Ради проект закону №1135 "Про вогнепальній зброї цивільного призначення".

Раніше, у травні, народний депутат з фракції "Свобода" також пропонував Раді дати право громадянам України купувати зброю і боєприпаси, щоб брати участь в охороні громадського порядку. Про це йдеться в законопроекті №4914 "Про внесення змін до закону України "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону (щодо використання зброї)".

Нагадаємо, раніше Українська асоціація власників зброї вже зверталася до президента України Петра Порошенка з проханням створити робочу групу з фахівців, депутатів Верховної Ради України та представників збройової громади для обговорення Законопроекту "Про цивільну зброю та боєприпаси" і відповідного проекту змін до ст. 27 Конституції України. А в лютому українська асоціація власників зброї запропонувала закріпити в Конституції право на вільне володіння вогнепальною зброєю. 

DIM RIA
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації