У Чернівцях помер Михайло Свердан - відомий вчений-математик, колишній перший проректор ЧНУ

Учора, 19 листопада, помер відомий вчений та педагог, професор, доктор фізико-математичних наук, колишній перший проректор Чернівецького університету Михайло Свердан. Йому було 84 роки.

Про це на своїй Facebook-сторінці повідомила деканка факультету математики та інформатики ЧНУ ім. Юрія Федьковича Ольга Мартинюк, пише molbuk.ua.

Михайло Леонович народився 18 січня 1940 року в селі Перегінськ Рожнятівського району Івано-Франківської області.

Майже пів століття його життя було пов'язане з Чернівецьким національним університетом ім. Юрія Федьковича. Михайло Леонович навчався на фізико-математичному факультеті Чернівецького державного університету за спеціальністю "Обчислювальна математика", який закінчив у 1963 році та відразу розпочав трудову діяльність на кафедрі прикладної математики та механіки з перервою у 1964-1965 роках на службу в армії.

Протягом першого семестру у 1965-1966 н.р. працював асистентом кафедри математичного аналізу, а з другого семестру продовжив працювати на кафедрі ПММ. Кандидатську дисертацію "Деякі питання теорії стійкості розв’язків різницевих рівнянь" Свердан М.Л. захистив у 1972 році у спеціалізованій вченій раді Чернівецького державного університету за спеціальністю 01.01.02 "Диференціальні рівняння". Вчене звання доцента Свердану М.Л. було присуджено в 1978 році.

У 1983-1988 роках – декан економічного факультету ЧДУ. З 1992 року – заступник проректора з навчально-методичної роботи, з 1994 року – проректор з навчально-виховної роботи, а з 1999 року – перший проректор, проректор з навчально-методичної роботи. Докторську дисертацію "Стійкість імпульсних динамічних систем з випадковими збуреннями" захистив у 1997 році у спеціалізованій вченій раді Інституту математики НАН України. У його науковому доробку – понад 100 публікацій. Вчене звання професора було присуджено в 1999 році. Почесне звання "Заслужений працівник народної освіти України" М.Л. Свердану присвоєно за багаторічну сумлінну працю.

Михайло Леонович приділяв велику увагу підготовці висококваліфікованих наукових кадрів, впродовж багатьох років сприяв талановитій молоді у набутті високої професійної кваліфікації, керував підготовкою кандидатських дисертацій. У 1995-1998 і 2001-2010 роках – член спецради у ЧНУ по захисту кандидатських дисертацій.

У 2001-2002 роках Михайло Леонович очолював кафедру математичної і прикладної статистики. Він був чудовим лектором, багато років читав курси з вищої математики, числових методів, теорії різницевих схем.

Свердан М.Л. проводив дослідження з питань стійкості імпульсних динамічних систем з випадковими збуреннями. Ним доведено загальні теореми про стійкість в різних імовірнісних інтерпретаціях для лінійних різницевих рівнянь з марковськими коефіцієнтами, обґрунтовано стійкість імпульсних динамічних систем при постійнодіючих випадкових збуреннях, встановлено закон великих чисел типу методу усереднення для імпульсних систем з марковськими перемиканнями.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації