Євген Мельник - канадський меценат і мільярдер-фармацевт емігранської родини з Чернівців, про якого в Україні мало хто знає...

НАШОГО ЦВІТУ…

27 травня 1959 року в Торонто у родині Мельників - емігрантів з Чернівців, які опинилися в Канаді в 1940-х роках після "воз'єднання" Буковини з СРСР, - народився син Євген. Вирісши, він став відомим як ЄВГЕН (ЮДЖИН) МЕЛЬНИК (1959 - 2022) - впливовий бізнесмен, мультимільйонер та меценат українського походження , який належав до сотні найбагатших канадців, мав успішний фармацевтичний бізнес, був благодійником, а також завжди говорив про своє українське походження, допомагав українським сиротинцям та підтримував Україну.

З нагоди дня народження Євгена Мельника Фейсбук-сторінка Diaspora.ua пропонує згадати про нього і його внесок в розвиток Канади та українську справу.

Євген Мельник продовжив справу свого батька, який заснував фармацевтичну фірму, але просунувся значно далі у цій індустрії. Справжнім проривом стала запроваджена ним комп’ютерна системацизация лікарських препаратів. У 1989 р. він заснував фармацевтичну компанію, що займалась розробкою та дослідженням нових медичних препаратів.

Пан Мельник був співвласником однієї з найбільших канадських фармацевтичних корпорацій «Biovail Corporation» з щорічним доходом в $1-2 млрд. У 2020 р. він мав дохід $1.2 млрд, що робило його одним з найбагатших людей Канади (79-та позиція в рейтингу 100 найбагатших канадців). Секретом свого успіху вважав дві складові: багато працювати і залучати до свого бізнесу професіоналів.

Успішний бізнесмен також володів хокейним клубом «Ottawa Senators», за який заплатив 120 мільйонів доларів США. Причому, він купив фактично збанкрутілий клуб, а вже за рік команда опинилася на другій сходинці рейтингу. Втім, за його життя «Оттава» так і не змогла виграли Кубок Стенлі, про який він мріяв. Ще одне цікаве захоплення мільярдера - розведення коней. На його ранчо у Флориді утримувалося понад 550 добірних коней, що брали участь у різних змаганнях.

Бізнесмен не лише багато працював, а й займався благодійністю, підтримував соціальні проєкти. Одній з шкіл Мельник передав майже $2 млн на закупівлю новітнього обладнання. Ще мільйон - на допомогу дитячому медичному центру. А центральній лікарні Торонто - $5 млн.

Не забував Євген Мельник і про історичну батьківщину. В Україну він вперше приїхав після здобуття Україною незалежності в середині 1990-х років. З 1995 року регулярно постачав у українські дитячі будинки медикаменти та вітаміни, спонсорував організацію дитячих таборів. Саме так його навчала мати - в першу чергу допомагати дітям. Під опікою благодійного фонду Євгена Мельника було понад 200 сиротинців, в яких проживало майже 100 тисяч дітей. Протягом 20 років він щороку приїздив в Україну, щоб особисто передати подарунки.

Відомо, що пан Мельник також дуже вболівав за демократичні зміни в України, хотів бачити її вільною від російських та корупційних впливів. Тому у 2004 році він підтримував Помаранчеву революцію та Віктора Ющенка. Через 10 років, коли почалася російсько-українська війна, він використував свій авторитет та можливості, аби як і вся українська діаспора Канади, здобути офіційну підтримку канадського уряду, зокрема спілкувався щодо цього з прем'єр-міністром С.Гарпером.

Власне, Канада від початку активно підтримувала Україну, а Стівен Гарпер першим серед світових лідерів сказав путіну у вічі, щоб "забирався з України", нагадує Diaspora.ua.

Євген Мельник вимагав від ФІФА забрати в рф право провести чемпіонат світу-2018 з футболу: «путін продовжує рух до Європи, керуючись тими ж планами, що й Гітлер, коли анексував частину Чехословаччини». Як бачимо, подальші події змусили світ переконатися в цьому, але саме українці заплатили і продовжують платити за це страшну ціну.

З огляду на активну благодійницьку діяльність, Євген Мельник став доволі популярним. Особливо у рідному Торонто. Коли в 2014 році йому знадобилася термінова трансплантація печінки, серед канадців знайшлося пів тисячі(!) донорів, готових пожертвувати свій орган. При цьому донор, чия печінка таки підійшла, побажав залишитися інкогніто і відмовився від матеріальної винагороди.

На жаль, 22 березня 2022 р. земний шлях Євгена (Юджина) Мельника скінчився. Останні тижні і дні його життя були наповнені думками і хвилюванням за рідну Україну. Щойно рф почала повномасштабне вторгнення, він написав звернення на підтримку українців: «Я пишаюся бути українцем. Я син батьків, які народилися в Україні. Сьогодні ми всі українці. Неспровокований напад і наступна бійня, людська, економічна та соціальна руйнація суверенної країни є немислимими та неприйнятними у цивілізованому світі».


Текст підготовлено для Diaspora.ua у 2021 р. за матеріалами Віталія Абліцова ("Галактика Україна") та Семена Запорожця ("Юджин Мельник: український власник клубу НХЛ").


DIM RIA
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації