Епідеміолог з Чернівців Юрій Падурару про поширення коронавірусу на Буковині, наближення «Омікрону», вакцинацію та «тисячу Зеленського»

На Буковині знову зростає кількість інфікованих коронавірусом і зважаючи на нові штами, активне поширення «Омікрону» у Румунії – ситуація може ускладнюватися кожного дня. Портал БукІнфо вирішив поспілкуватися з лікарем-епідеміологом, завідувачем відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Юрієм ПАДУРАРУ про вплив новорічно-різдвяних святкувань на поширення коронавірусу, вакцинацію, повторні випадки захворювання та інші актуальні питання.

Юрію Падурару працювати часто доводиться саме в таких умовах

– Юрію Олексійовичу, розкажіть, будь ласка, яка наразі епідемічна ситуація в Чернівецькій області з поширенням COVID-19? Минуло два тижні після святкування Нового року – того часу коли багато людей проводили час у компаніях. Схоже це має вплив на статистику захворювання…

Так, справді свята призводять до того, що люди перебувають у таких умовах коли складно дотримуватися дистанції, щоб вірус не передавався від людини до людини. Тож новорічно-різдвяні свята значно підвищують ризик інфікування людей, які не хворіли, не вакцинувалися, як мають хронічні хвороби, супутні важкі стани. Зараз значно підвищився ризик інфікування і як наслідок ми почали реєструвати щодобове зростання захворюваності.

Наразі прослідковуємо тенденцію до зростання захворюваності і ймовірно вже починається чергова хвиля, яка може призвести до значного ускладнення епідемічної ситуації, до збільшення рівня госпіталізації, збільшення летальних випадків.

І це все вимагає відповідних заходів реагування. Люди мають бути у цей період особливо уважними, продовжувати носити маски, дотримуватися дистанції, ті, хто ще не вакцинувався – мають вакцинуватися. Нам треба пережити цей складний період.

Можливо це вже буде остання хвиля, оскільки в області хворіли понад 120 000 осіб, які лабораторно підтверджені та увійшли у статистику. Однак ми знаємо, що орієнтовно в 5 разів більше буковинців перехворіли, які не увійшли у статистику, мають природний імунітет, також люди вакцинуються та захищають від вірусу себе й оточення.

Тож сподіваємося на те, що це буде остання хвиля. Нам треба бути готовими та пережити цю хвилю захворюваності, яка можливо розпочинається в ці дні у нашій області.

– Фестиваль «Маланка-фест» теж може спричинити підвищення рівня захворюваності. Чи все-таки на вулиці, на свіжому повітрі, ризик інфікування є мінімальним?

– На свіжому повітрі передача вірусу від хворої людини до здорової значно зменшується. Але враховуючи те, що ці свята відбуваються при скупченні людей, особи знаходяться близько один від одного, активно дихають, відбувається активне виділення вірусу з дихальних шляхів, тому маска і навіть дистанція в 1 м можуть не захистити. Тому варто бути відповідальними та уважними.

Людям, які не мають природного, чи набутого імунітету, особам, які мають важкі хвороби, супутні, або хронічні, краще не відвідувати такі заходи, а провести час вдома. Також особливо уважними мають бути люди старше 70-80 років та не відвідувати масові заходи.

– Неодноразово трапляються повторні випадки інфікування COVID-19. Скільки буковинців перехворіли повторно і чи пов’язано це, зазвичай, зі слабким імунітетом?

Так, дійсно це дуже актуальне питання. Оскільки ті вакцини, які застосовуються у світі були створені під «уханський» штам і створювали імунітет до відповідного варіанту. Ми знаємо, що кожні два тижні відбувається мутація вірусу. Декілька мутацій було серйозних. Наприклад таких, які спричинили «Омікрон», чи «Дельту», інші штами, які суттєво впливали на важкість перебігу хвороб, на летальність.

Тому зараз, коли приєднався «Омікрон», то ефективність вакцин і набутий природний імунітет знижуються. І ми почали частіше реєструвати повторні випадки. На сьогодні в області зареєстровано 506 осіб, які повторно захворіли.

В більшості це ті буковинці, які мають супутні захворювання, у яких знижений імунітет і цим людям якраз призначена додаткова доза вакцини, яка запроваджена МОЗ. Це необхідно для того, щоб підтримати необхідний рівень імунітету, або створити, якщо він до цього часу не створений. Зараз науковий світ працює над тим, щоб удосконалити вакцини, щоб створювати ефективний захист на нові варіанти штаму вірусу SARS-CoV-2.

– У Румунії дуже швидко розповсюджується штам «Омікрон». Наскільки великі ризики, що Чернівецька область, як близька сусідка, опиниться у схожій ситуації?

Так, я вважаю, що поширення варіанту «Омікрон» буде і в Чернівецькій області й ми будемо мати наслідки. Оскільки однією із властивостей цього варіанту є швидкість та легкість поширення. Тому тут треба говорити про те, що всі ті люди які не мають імунітету в цю хвилю можуть захворіти. А це значна кількість людей.

Ця хвиля може тривати декілька місяців й вона може бути найбільш потужною та важкою в плані кількості хворих. А оскільки у нас можуть виникнути проблеми з наданням медичної допомоги через велику кількість хворих, то можуть збільшитися показники летальності, важкі форми перебігу хвороби.

Юрій Падурару

Головне, щоб люди своєчасно зверталися за медичною допомогою, своєчасного інформували своїх сімейних лікарів, швидку медичну допомогу, про те, що в них починаються важкі симптоми. Це необхідно для того, щоб своєчасно визначити необхідність госпіталізації та щоб кваліфікована медична допомога надавалася в перші дні захворювання, що дозволить запобігати ускладненням.

– Останнім часом збільшилася кількість буковинців, які вакцинуються. Цікаво як змінювалося ставлення до вакцинації на Буковині та що найбільше мало вплив на мотивацію – уберегти себе та рідних від вірусу?

Коли навесні 2020 року тільки почали проводити щеплення, був дефіцит вакцини від COVID-19, відчувалося бажання людей отримати вакцинацію. До нас дзвонили на гарячу лінію, цікавилися, де і якою вакциною можна щепитися. Поступово активність збільшувалася. З часом, коли почали хворіти щеплені, почала поширюватися різна сумнівна інформація про ефективність вакцини, темпи вакцинації дещо знизилися. Потім Уряд прийняв рішення про недопуск до роботи не вакцинованих осіб. Таким чином теж збільшувалася кількість захищених від COVID-19.

– Цікаво як вплинула «тисяча Зеленського» на зростання рівня вакцинації в Чернівецькій області…

Ми не проводили досліджень про вплив «тисячі Президента» на вакцинацію. Але нам часто телефонують на гарячу лінію, ми спілкуємося з людьми й дійсно підвищилась активність охочих щепитися, особливо серед молоді. Я безпосередньо зустрічався з людьми, які хотіли відвідувати концерти, театральні вистави, хотіли придбати книжки.

Особисто знаю людей, які щепилися не для того, щоб захистити себе, а для того, щоб відвідати концерт якоїсь популярної групи, або прочитати якусь книжку і внаслідок цієї тисячі отримати мотивацію. Тож цей заохочувальний захід від влади збільшив охоплення.

Враховуючи те, що вже 40% дорослого населення вакциновано і те, що за нашими розрахунками більш ніж половина населення має природний імунітет, то будемо сподіватися що ця хвиля буде останньою в Чернівецькій області.

Нам, медичним працівникам, потрібно достойно і потужно відпрацювати, протистояти COVID-19, а людям треба все-таки щепитися, бо це єдиний на сьогоднішні ефективний засіб уникнення ускладнень та смерті. Особливо для людей старше 80 років. У нас є десятки тисяч людей страшне 80-ти років, які не щеплені, не хворіли, мають важкі супутні хвороби, хронічні хвороби, і які в разі інфікування, можуть померти в цю хвилю. Тому на початку цієї хвилі медичним працівникам та ЗМІ треба просити цих людей не боятися захистити себе. Також діти, внуки мають пояснити батькам, бабусям, дідусями про важливість вакцинації.

– Юрію Олексійовичу, крім ковіду, які є проблеми з іншими інфекційними захворюваннями?

Ми зараз проводимо активний епідеміологічний нагляд за гострими респіраторними вірусними інфекціями. Нас дуже хвилює чи буде приєднання вірусу грипу до циркуляції разом з SARS-CoV-2. Тому ми здійснюємо дозорний епідеміологічний нагляд. Всіх хворих, які мають важкий перебіг, лабораторно обстежуємо на COVID-19 і на грип.

Поки що, слава Богу, у нас в області немає грипу, хоча за прогнозами ВООЗ, очікується циркуляція трьох штамів вірусу грипу. Один з них достатньо новий, населення немає імунітету, але нас хвилюють наслідки приєднання цього вірусу до циркуляції, оскільки на ослаблений організм після ковіду, приєднання вірусу грипу може викликати важкі ускладнення.

Серед інших хвороб, це ті хвороби, які ми щороку реєструємо – це гострі кишкові інфекції, відпрацьовуємо кожний випадок. Це крапельна група інфекцій, які реєструються в області. Близько 30 інфекцій, які майже щодня реєструються епідеміологами, відпрацьовуються, ми проводимо відповідні епідеміологічні розслідування, реагуємо й активно боремося з інфекційними хворобами.

– Цікаво, що Ви придбали на «тисячу Зеленського»?

Ще нічого не купив, і ще не думав про це. Поки що мені вистачає заробітної плати, для того, щоб купувати книжки і я купую їх, читаю майже кожен день, відвідую концерти, ходжу в театр. Я захищений до того ж, як і кожен свідомий громадянин, ношу захисну маску, тримаю дистанцію, обробляю руки.

– Що зараз читаєте?

– Закінчив читати книжку Віктора Суворова про історію Другої світової війни. Зараз читаю «Холодний Яр» Юрія Горліса-Горського. Це книжка про події початку XX сторіччя, 20-х років, коли починалася боротьба за незалежність українців. Йдеться зокрема про об’єднання багатьох сіл у Центральній і Східній Україні проти більшовизму.

Альона ЧОРНА, для БукІнфо (с)
Світлини авторки та ілюстративні


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації