Генерал міліції Харабара: У мільярдній справі Ринжука, я б хотів запитати колишнього мера Федорука, чому так трапилося?
ІНТЕРВ'Ю /
Ексклюзивне інтерв’ю агентства УНІАН
з начальником УМВС України в Чернівецькій області,
генерал-майором міліції Миколою ХАРАБАРОЮ.
- Справді, саме 16 квітня цього року були реалізовані серйозні матеріали кримінальної справи і, до честі співробітників управління Державної служби по боротьбі з економічними злочинами УМВС України в Чернівецькій області, які кваліфіковано спрацювали, було затримано генерального директора «Калинівського ринку» Івана Ринжука під час отримання ним і його групою з трьох чоловік хабара в розмірі 250 тисяч доларів США. Нагадаю, що чернівецький «Калинівський ринок» за розмірами, кількістю працюючих-відвідувачів і грошовим оборотом належить до четвірки найбільших речових ринків України.
За збігом обставин, цього ж дня голова Заставнівської РДА Михайло Бойчук разом із родичами і підлеглими побили на орендованому ставку чотирьох місцевих рибалок у місті Заставна.
Те, що сталося з Бойчуком для мене стало справжнім шоком…
- Давайте спочатку поговоримо про так звану «справу Бойчука», оскільки днями Чернівецька обласна прокуратура повідомила, що завершила досудове слідство і справа передається до суду. Повертаючись до цієї події, наскільки оперативно буковинська міліція зреагувала не сигнал від побитих рибалок і чи не було спроб тиску з боку Михайла Бойчука з метою все «зам’яти» на початковій стадії? Погодьтеся, на жаль, поки не завжди вдається ефективно діяти правоохоронцям, розслідуючи злочинів високопосадовців. Та й «телефонне право» часто діє…
- Ви нас ображаєте! (сміється). Буковинська міліція, особливо в останні роки, реагує дуже фахово і оперативно на сигнали про будь-які злочини. Мушу погодитися, що загалом інколи трапляються речі, про які висказали і тут не має великої таємниці. Ці речі поступово викорінюються, в тому числі «телефонне право». Але, до честі працівників обласної міліції і прокуратури, на цю справу була майже миттєва реакція. Чому майже? Бо пройшло вісім годин, як ми дізналися про побиття людей у Заставні. Ми навіть досі не розуміємо чому потерпілі, коли звернулися після побиття у районну лікарню за першою допомогою, тривалий час не зізнавалися, що їх побили. Можливо, вони боялися, для цього справді у них були вагомі підстави. Можливо, вони не довіряли нікому із місцевих правоохоронних органів, знаючи вплив у районі Михайла Бойчука.
Починаючи з восьмої ранку наступного дня (17 квітня), коли ми дізналися про цю подію, негайно було організовано дві оперативно-слідчих групи, які почали співпрацювати з потерпілими. Ближче до обіду цього ж дня причетних до злочину ми затримали. Оскільки серед фігурантів побиття рибалок виявився депутат районної ради, він же голова райдержадміністрації, то така категорія справ порушується не інакше, як за постановою прокурора області і розслідуються прокуратурою. Всі матеріали справи були туди передані, прокурор області Петро Коваль порушив кримінальну справу і в той же день трьох підозрюваних, крім Бойчука, арештували.
Офіційно заявляю, що розслідування цієї кримінальної справи завершено і матеріали направлені до суду. Я абсолютно переконаний, що суд прийме законне, не упереджене і справедливе рішення.
- Але Михайла Бойчука не арештували, оскільки він надав слідству медичну довідку про серцевий напад. Водночас, за даними місцевих ЗМІ, його адвокати прагнуть повернути справу так, що колишній чиновник виявиться психічно неадекватним, а отже непідсудним. Що ви скажете на це?
- Я не медик, а тому не можу трактувати зі слів будь-кого про стан здоров’я людини. Виходячи з тих документів і довідок наших медичних закладів, він дійсно є хворим. Але не психічно, а має хворобу серця. Сьогодні і на момент скоєння злочину його психічний стан не давав підстави вважати його таким суб’єктом, якого не можна притягнути до кримінальної відповідальності. Михайло Бойчук абсолютно адекватний за своїм психічним станом і буде нести відповідальність за скоєне.
- Михайла Бойчука сьогодні часто порівнюють із Віктором Лозинським. Чи повністю збіглися покази потерпілих рибалок із даними слідства про їхні побої, жорстоке катування, аж до заковування у наручники до бетонних стовпів і пострілів з рушниці? Чи справді голова райдержадміністрації вдавався до таких тортур людей?
- Хочу відповісти на це запитання, як начальник обласної міліції і як проста людина. Гаразд? Моя позиція, як правоохоронця, наступна: всі покази потерпілих під час слідства знайшли своє підтвердження.
- І тортури людей?
- Все це знайшло своє підтвердження. Слідством вину Бойчука і його напарників доведено повністю. Всі слова, заяви потерпілих і факти, які були ними оприлюднені виявилися правдою. Тепер слід очікувати рішення суду. Я це кажу не для того, щоб суд це розцінював це як тиск і брав мої слова до уваги. Він має керуватися лише доведеними слідчим шляхом фактами.
А тепер хочу відповісти на ваше запитання, як людина, а не посадовець. Чернівецька область найменша в Україні. Це не Київ, і не Схід. Тут всі один одного знають. Я знаю Бойчука по спільній депутатській діяльності у Чернівецькій обласній раді минулого скликання. Це була адекватна людина, не поганий керівник. Завдяки своїм здібностям, він створив власний потужний бізнес. Що його спонукало на такий злочин - для мене багато загадок.
- Але ж, кажуть, і раніше він до своїх підлеглих на своєму підприємстві, у районі, міг прикласти руку...
- Справді, ходять такі чутки. Якби вони стали предметом дослідження по кримінальній справі, то вони або були б доведені слідчим шляхом, або спростовані. Тому це лише чутки. Але чисто по-людськи, те, що сталося для мене стало справжнім шоком. Та не лише для мене! Для всього керівництва області – ми не розуміємо, що спонукало цю людину на такі незаконні дії. Але порівнювати справу Бойчука зі справою Лозинського не доречно. Це не той рівень справи і не той рівень персонажів.
- Спроби тиску на слідство у цій справі були?
- Не мене такий тиск не чинився.
- Бойчук був членом Партії Регіонів?
- Де він тільки не був! Від партії «Пора» до Фронту змін і Партії регіонів. Але хочу твердо сказати одне: якого б партійного кольору не був злочинець і яку б посаду не займав – він отримає по заслузі. Одна порада таким: не скоюйте злочини! Не думаю, що у вас є підстави сказати, що міліція якимось чином заполітизована і ділить громадян на своїх і чужих. Підхід у нас єдиний: дотримуєшся закону – ти порядна людина, яку ми будемо захищати, а скоїв правопорушення – залишай свій мандат за дверима і відповідай за все.
Мер Федорук добре знав, чим займається підлеглий йому директор ринку
- Миколо Дмитровичу! Більше двох місяців пройшло з часу затримання генерального директора «Калинівського ринку» Івана Ринжука. На нещодавній прес-конференції, за результатами розслідування цієї кримінальної справи, ви назвали не менш шокуючу цифру – незаконні оборудки Ринжука можуть сягнути мільярда (!) гривень. Але ж пан Ринжук був більше 15 років керівником такого великого комунального підприємства, з яким донедавна незмінний міський голова Чернівців Микола Федорук постійно продовжував контракти. Тобто він його влаштовував і йому довіряв. Тоді як взагалі це могло статися?
- Дуже болюче питання. Ще у 2004 році на посаді начальника міської міліції я активно почав займатися цією справою. Вже тоді правоохоронцям було відомо про певні схеми Ринжука на ринку. Але відбулася Помаранчева революція, Іван Ринжук став активним «нашоукраїнцем», забезпечивши собі на певний час політичний дах. Мені важко відповісти за попередників на цій посаді (начальника УМВС області), чому вони не займалися питанням оборудок на «Калинівському ринку». Але відомі на сьогодні страшні факти говорять самі за себе: 90% грошей, які повинні були зароблятися на «Калинівському ринку» і поступати у казну Чернівців, осідали в кишенях Ринжука і його команди.
- Ви маєте на увазі колишнього мера Чернівців Миколу Федорука? Наскільки відомо, він обирався на свою посаду п’ять разів поспіль, починаючи з 1993 року, а у березні цього року, через недовіру більшості складу депутатів міської ради, склав свої повноваження.
- Саме так. Я маю на увазі Миколу Трохимовича Федорука. А чому ні?! Коли раніше я був начальником міліції у Чернівцях і трапилася надзвичайна подія, коли мої підлеглі протизаконно обійшлися з людиною, то з мене спитали по повній програмі, позбавили посади. То чому тут має бути по іншому? Таке велике комунальне підприємство було напряму підпорядковане Миколі Федоруку. Він не знав, що там коїться? Куди він дивився? Так, десь були винні правоохоронці, які, можливо, не так наполегливо просували цю справу, але набагато більша провина лежить на керівництву міста і в першу чергу на Миколі Трохимовичу Федоруку. Говорити зараз про те, що ніхто нічого не знав, це смішно! Тому всім потрібно визнати це, а нинішньому тимчасовому керівництву міської ради потрібно зробити все належне, щоб ці гроші з ринку скерувати на потреби громади міста.
Ми знищили цілу фінансову імперію
- Розкажіть, як діяла кримінальна схема Ринжука на «Калинівському ринку». Адже мова йде про сотні мільйонів гривень…
Ринжук вибудував свою систему наступним чином. «Калинівський ринок» навіть на сьогодні, на жаль, не має генерального плану забудови. Таке підприємство на 50 гектарах території має деякі такі за площею торгівельні споруди, які навіть у центрі Чернівців немає. Це капітальні, а не тимчасові споруди. У 2004 році міська рада з діючими тоді депутатами вирішила так: оскільки немає генерального плану забудови «Калинки», то давайте віддамо право на прийняття рішення про будівництво дирекції ринку. Уявляєте? Це взагалі в голову не влізає – це ж нонсенс, повний абсурд! Передали, після чого Іван Іванович Ринжук, як цар, почав на свій розсуд приймати рішення. Руки були розв’язані.
Керівництво міської ради давало Ринжуку «зелене світло» в оборудках
- Наскільки відповідає дійсності інформація про те, що Ринжук зі своїми фірмами та компаньйонами мав преференції від керівництва міста на ласих будівельних об’єктах у Чернівцях?
- Такий приклад. На Соборній площі Чернівців, у приміщенні, де зараз розташований ресторан швидкого харчування «Стрімко», колись був магазин для чернівчан «Урожай». Цей об’єкт комунальної власності міста був переданий Ринжуку і компанії за копійки з умовою, що він на цій площі для покращення транспортного руху, побудує підземний пішохідний перехід. Ви його там бачили? Натомість люди Ринжука пишуть у мерію, що вони у розвиток площі вклали 5 млн. гривень. Якщо ці 5 млн. вкладені у три генделики, які він додатково впхав на площу і отримує з них досить серйозні прибутки, то ви мене вибачте! Невже у Департаменті з містобудування і архітектури Чернівців очі повилазили і цього досі не бачили? Чому в орендній угоді господар міста не прописав, до якого числа подати проектну документацію на пішохідний перехід, коли приступити до роботи, коли здати об’єкт? Скажіть, це не схема сприяння колишнього керівництва міста «своїм» людям? Це я вже говорю, як депутат обласної ради від міста Чернівці. Я маю право сьогодні запитати цих керманичів: «Як ви, хлопці, керували?»
Йдемо далі. У Центральному парку культури і відпочинку ім. Т.Шевченка кілька років тому побудували ресторан «Паркова вежа». Як ви думаєте, кому дозволили будівництво? Ні, не заслуженим будівельникам і відомим своєю репутацією фірмам. Дозволили за кошти «Калинки» побудувати фірмі Ринжука. А скільки ще ласих шматочків землі у місті отримав Ринжук під будівництво об’єктів!
- Тобто виходить, що мер міста Федорук сприяв бізнесу Івана Ринжука?
- Послухайте, це все одно, що я б не знав, чим займається напряму підлеглий мені начальник райвідділу міліції. Що б ви сказали про мене? Що я не своєму місці, а міністр, за те що не можу контролювати роботу підлеглих, справедливо зняв би з посади.
- Але Микола Федорук після відставки 31 березня демонструє на людях абсолютний спокій, каже що не має за собою ніякого криміналу і чистий перед чернівчанами. Більше того, оскаржує в суді своє звільнення депутатами міської ради, називаючи його безпідставним і протизаконним.
- Миколу Трохимовича я поважаю, як людину і фахівця. Я з ним пропрацював разом дев’ять років. Він був мером міста, а я начальником УВС Чернівців. Нюанс полягає в абсолютно різних підходах та відношенні до проблем громади міста. На його місці я б такого не допустив, оскільки він добре знав, чим займається Іван Ринжук. Звісно, Микола Федорук може боротися за повернення у крісло мера і це його законне право. Але люди, зокрема чернівчани, повинні знати всю правду, що коїлося у Чернівцях за його керівництва.
- Чи правда, що відставка Миколи Федорука розв’язала руки міліції у відношенні до діяльності Івана Ринжука?
- Не треба перебільшувати можливості Миколи Федорука і наші можливості.
Я виграв суд у Миколи Федорука за наклеп

- Те, що трапилося на сесії (депутати оголосили недовіру міському голові), мені не зовсім приємне. Я відношуся до Федорук а з повагою, хоча він говорив, що я нібито тиснув у кабінеті губернатора на депутатів міської ради напередодні голосування за його відставку. Я виграв суд, де довів, що слова Федорука є чистим наклепом. У цій всій історії я б дуже хотів, щоб Микола Федорук зрозумів одне – він політик, а я офіцер. А це дві великих різниці. Більше того, справжній офіцер ніколи собі не дозволить того, що може дозволити політик. Мене ж цікавить єдине, дивитися чи діють політики, депутати у межах закону. Якщо ні - повертати їхню діяльність у ці рамки. Для цього мене призначив на цю посаду міністр Анатолій Могильов.
- Міністр тримає на контролі справу Ринжука?
- Так. Анатолій Володимирович перш за все великий фахівець і професіонал. З ним працюється комфортно і легко.
- Тиск міг чинитися зі столичних кабінетів?
- Це ви сказали, а не я (сміється)
- Щиро дякую за розмову.
Інтерв’ю взяв Сергій ЗАРАЙСЬКИЙ,
Власний кореспондент УНІАН у Чернівцях
Фото надані СЗГ УМВС України у Черінвецькій області
-
Новий прокурор Кравченко таки посадить Лієва?
-
На Буковині прощаються з двома Героями захисниками: солдатом Андрієм Кирстюком та Іллею Фурдуком
-
Чернівчани прощаються з полеглим Героєм - солдатом Анатолієм Цибуляком
-
Віталій Косован, снайпер, 92 батальйону. 107 бригада ТРО: "Я вам скажу чесно, чому пішов на цю війну..."
-
Вісім діб на позиції один із двома полоненими пробув розвідник 155 бригади на псевдо Тімон
-
Помер голова Вижницької міської громади Олексій Чепіль. На відпочинку не витримало серце