Добровільні вогнеборці: європейські практики протипожежної безпеки на Буковині

Згідно офіційної статистики, за три місяці з початку 2021 року в результаті пожеж в Україні загинуло 482 людини. Щорічно кількість жертв сягає близько 2 тисяч, а сума збитків - близько 5 млрд гривень. Також не забуваємо про шкоду навколишньому середовищу: втрачені поля та ліси, забруднена атмосфера. Сьогодні в умовах реформування місцевого самоврядування постала особлива потреба - побудова ефективної системи цивільного захисту на рівні громад.

Важливо розуміти, що значна частка пожеж виникає саме у сільській місцевості, де здебільшого відсутні пожежні частини. Щоб доїхати до місця виклику, вогнеборці часом долають десятки кілометрів та втрачають дорогоцінні хвилини, які можна було б використати для допомоги постраждалим. Одним із інструментів, який би зміг вплинути на зменшення показників смертності через пожежі, є залучення добровільних пожежних бригад. Досвід сусідніх європейських країни показує, що їхнє функціонування особливо важливе для пожежної безпеки віддалених населених пунктів.

У більшості країн світу, в тому числі європейських, пожежною справою в основному займаються добровольці. Добровільні пожежні за викликом прибувають до місця події та з прибуттям пожежного підрозділу громади спільно здійснюють гасіння пожежі. Для прикладу, національна система протипожежної та рятувальної служби сусідньої Польщі складається з двох основних компонентів: державна пожежна служба - приблизно 28 тис. осіб та місцеві волонтерські пожежні бригади - близько 100 тис. діючих рятувальників.

Такі професійні пожежні команди створюються під керівництвом органів місцевого самоврядування. І саме воно забезпечує добровольців необхідною технікою, засобами пожежогасіння і захисними засобами. Місцева влада також може пропонувати офіційно зареєстрованим добровільним пожежним певні соціальні гарантії.

В Україні, щоб досягти норми з кількості пожежних, ще треба 300 000 осіб. Тримати їх всіх на державному утриманні нереально, але цього можна досягти тільки за рахунок добровольців. У Німеччині залучено більше мільйона добровольців. У деяких країнах дуже жорсткі вимоги до добровільних пожежників. Вони проводять повноцінні рекрутинги, відбирають кращих - у них це почесна діяльність.

У свій час створенню та популяризації добровільного пожежного руху в Україні сприяла Програма «U-LEAD з Європою». Протягом 2019-2020 років українським, в тому числі буковинським, громадам підтримку у питаннях створення добровільних пожежних бригад надавали польські партнери.

«У Польщі понад століття діють бригади добровольців, кількість учасників яких значно перевищує склад державних протипожежних та рятувальних служб. Завдяки добровольцям, час реагування на екстрену ситуацію там не перевищує 15 хвилин», - зазначав заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

Джерело: www.dsns.gov.ua

В рамках проєкту Програма «U-LEAD з Європою» проводила ряд навчань з організації пожежної охорони в громадах.

«До навчань залучали експертів програми та фахівців Головного управління ДСНС України у Чернівецькій області. Також проводились навчання за участі іноземних фахівців, які ділились досвідом організації добровільних пожежних бригад. Здійснювались виїздні консультації в громади з питань організації громадської безпеки. Такі заходи допомогли у відкритті центрів безпеки, які включають пожежну охорону, у Великокучурівській та Мамаївській територіальних громадах», - прокоментував порталу БукІфно Дмитро Прокопець, радник з питань муніципальних фінансів та управління Програми «U-LEAD з Європою».

Така співпраця дала свої плоди. У Великокучурівській та Мамаївській громадах започаткувати добровільні пожежні громади. До їхнього складу ввішли по 12 осіб. Згодом, подовжуючи традицію співпраці з Польщею, Великокучурівська громада отримала від Добровільної пожежної частини міста Бжег спеціальний пожежний автомобіль «STAR 266». Колеги з Польщі передали його в повній комплектації. Це надзвичайно важливо для сільської місцевості, адже вогнеборці тепер не чекають рятувальників з міста, а мають змогу самотужки виїжджати на ліквідацію пожежі.

Джерело: cv.dsns.gov.ua

У Мамаївській громаді 12 небайдужих людей пройшли навчання, отримали сертифікати та стали членами добровільної пожежної бригади. На заключному етапі польські колеги підтримали команду необхідним спецодягом та спорядженням для кожного члена.

Джерело: сайт Мамаївської сільської ради

Третю волонтерську команду на території Чернівецької області створили у Новоселицькій громаді. Тут завершили реалізацію проєкту «Транскордонне співробітництво пожежно-рятувальних служб» в рамках Спільної операційної програми Румунія-Україна 2014-2020, що фінансується ЄС. Проєкт мав на меті покращити спроможності пожежно-рятувальних служб реагувати на надзвичайні ситуації, спричинені пожежами в комуні Владень (Румунія) та місті Новоселиця. Його вартість становила понад 330 тисяч євро, а сума гранту для Новоселицької громади склала майже 132 тисячі євро.

Джерело: сайт Новоселицької міської ради

Важливим результатом проєкту було саме створення волонтерської команди у складі 15 осіб. Для повноцінної роботи добровольців в рамках проєкту закупили пожежно-рятувальний автомобіль з допоміжним обладнанням та системою зв’язку, спецодяг та провели спільні тренування та навчання.

«Автомобіль «Ford Ranger» оснащений цистерною, місткістю 700 літрів, що дає змогу гасити невеликі пожежі, розпочати уснення займання до приїзду інших рятувальних служб. Причіп автомобіля обладнаний аварійно-рятувальними, гідравлічними та акумуляторними інструментами, верхолазним спорядженням. Тому він може використовуватися для проведення різних рятувальних робіт, залучатися на місце дорожньо-транспортних пригод та, за потреби, використовуватися для гасіння пожеж при ДТП», - прокоментував порталу БукІнфо Андрій Мамавко, начальник відділу цивільного захисту, надзвичайних ситуацій та оборонно-мобілізаційної роботи Новоселицької міської ради.

Джерело: сайт Новоселицької міської ради

Рішенням сесії місцевої ради ухвалили положення про волонтерську команду. Серед добровольців-вогнеборців Новоселицької громади є й учителі, і продавці, і приватні підприємці, і лікарі, і працівники автозаправки. Загалом такий підхід до організації протипожежної охорони є ефективним і з фінансової точки зору. Адже добровольцям не потрібна заробітна плата, оскільки вони мають основне місце роботи та залучаються тільки за потреби.

Джерело: сайт Новоселицької міської ради

Сьогодні у площині децентралізації влади та збільшення повноважень на місцях, протипожежна охорона набула нового значення. Переймаючи досвід західних сусідів, громади Буковини розвивають рух волонтерів-вогнеборців. Як наслідок, це покращує реагування, підвищує культуру безпеки, згуртовує громаду та оптимізує витрати на забезпечення безпеки.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації