До 190-річчя Юрія Федьковича у Чернівецькому краєзнавчому музії відкрили унікальну виставку буковинського одягу «Не скину тя, мій сардаче!»
Традиційні буковинські строї презентували у чернівецькому обласному краєзнавчому музеї на виставці «Не скину тя, мій сардаче», з нагоди 190-річчя від дня народження Юрія Федьковича.
«Це надзвичайна, шикарна колекція з фондів краєзнавчого музею, яка ніколи не показувалась раніше. Вона висіла в фондах і чекала свого зіркового моменту. Насправді це дійсно шедеври, які можуть надихнути багато кого на творчість, на роботу, на наслідування. Я вважаю, що ця колекція достойна того, щоб експонуватися в постійній експозиції краєзнавчого музею», — розповіла авторка проєкту Світлана Крачило, повідомляє телеканал С4.
Сардак носили українські народні герої: Довбуш, Кобилиця, Марусяк, Гінда, та їхні побратими. Легенди та перекази про цих героїв вплинули на формування світогляду та творчості письменника. Для Федьковича навіть сільські парубки одягненні в сардак, кресаню, з ножами та пістолями, були наче лицарі. Але чому ж така назва виставки: «Не скину тя, мій сардаче!»?
«У Юрія Федьковича є такий вірш “Не скину тя, мій сардаче!”. Коли його запросили на якусь військову імпрезу, а він служив в австро-угорській армії, і він прийшов не в мундирі, а в сардаку, щоб показати, що він українець. Його не пустили — дрес-код був іншим. На що він пише оцей вірш-відповідь. Бо сардак він асоціює саме з Україною й українцями, з ознакою українства», — пояснила Світлана Крачило, яка переконана, що і нині сардак, адаптований до сучасності, може стати для українців символічним обладунком, який пов’язує нас із минулою культурною спадщиною і дає сили боротися проти ворога.
На виставці представлено вісім сардаків і дві манти — це теж такий буковинський одяг. Ще три експонати одягу представлені на манекенах. До сардаків є й аксесуари, які доповнюють образ: крайка, чоботи, люлька, бартки, капелюхи тощо.
Виставка реалізовується у рамках проєкту Sardak.ua за підтримки Українського культурного фонду.
Фото: Тарас Піц, С4
8 серпня відзначають 190-ту річницю від дня народження видатного українського письменника-романтика і передвісника українського національного відродження Буковини. Окрім цієї виставки, з цієї нагоди у Чернівцях також запланована імпреза та виставка «Музи Федьковича», презентація та показ біографічного фільму про особистість Юрія Федьковича в долі українського народу «Федькович», панахида на могилі буковинця тощо.
-
Лауреати міжнародної премії імені Ольги Кобилянської 2024 року: хто ним став?
-
Про війну очі розповідають більше, ніж вибухи, зброя та кров. У Чернівцях відкрилася фотовиставка «Очі війни» відомого військового фотокореспондента з Дніпра Сергія Дівєєва
-
П’ятеро людей із команди фільму «Довбуш» загинули на фронті, семеро зникли безвісти — режисер Санін
-
Зрадниця Ані Лорак показала рідкісне фото з мамою-українкою, яка віддала її до інтернату
-
"Що, сала українського захотілося?" Композитор Олександр Злотник – про український паспорт Кобзона, знищення Мареничів і мовчання Ротару
-
У Чернівцях презентували книгу про шкільні роки Володимира Івасюка, яку написав його однокласник