Побачила світ документальна сага «Вернон Кресс. Життя під прикриттям», яку написав чернівецький історик і журналіст Юрій Чорней
ЛІТЕРАТУРНА ПОДІЯ /
У чернівецькому видавництві «Наші книги» вийшла друком документальна сага «Вернон Кресс. Життя під прикриттям» про найтрагічніше в історії людства ХХ століття. Ця книга – захопливий інтелектуальний трилер, дійовими особами якого є колишній чернівчанин, уродженець австрійського Інсбрука Петер Демант (1918-2006), події та люди епохи, в яку йому судилося жити.
Від Першої світової, ГУЛАГу й Голокосту до падіння Берлінського муру, краху комунізму і спроб реставрації тоталітаризму в Росії. Заснована на численних історичних джерелах, значну частину яких уперше введено в культурний обіг.
Автором розслідування є чернівецький журналіст Юрій Чорней.
Книга налічує 944 сторінки. Дизайн обкладинки – Анна Стьопіна. Надрукована за сприяння Чернівецької обласної державної адміністрації в рамках обласної програми підтримки книговидання.
Людське життя – це не узагальнення: звичайна чернівецька історія про ХХ століття
Географія життя під прикриттям колишнього чернівчанина Петера Деманта – це Австро-Угорська монархія, Королівство Румунія, Перша Чехословацька Республіка, Третій Райх, Союз Радянських Соціалістичних Республік, Росія, безліч гірських вершин і природних місцевостей, країв і країн на всіх континентах, хіба що за винятком Антарктиди. Дивовижним чином у ньому переплелися ключові події найтрагічнішого в історії людства ХХ століття.
Головний герой і справді виглядає таким собі блукачем у часі і просторі, який випадково затримався в нашій епосі. Та саме в ній, після світоглядно знакового першого життя у міжвоєнних, ще європейських Чернівцях, йому випала доля скуштувати тюремної баланди у сибірських і колимських спецтаборах для особливо небезпечних (звісно, тільки для сталінської влади) політичних злочинців. А після звільнення, працюючи звичайним вантажником, стати першопрохідцем, хрещеним батьком туризму на північному сході Євразії і навіть російським письменником Верноном Крессом.
.jpg)
Підстав містифікувати власне минуле цей вічний блукач-оптиміст мав достатньо. У неволі в’язні не лише щедро ділилися спогадами, але й обмінювалися статтями, прізвищами і навіть біографіями. Подеколи навіть здається, що чи не єдиним фактом його біографії, який не потребує перевірки або не припускає іншого тлумачення, є тільки достеменність існування письменника. Бо вже щодо його походження доводиться зважати на різні думки.
Серед людей, які втратили історичну батьківщину (в цьому випадку йдеться про Австро-Угорщину), явище досить поширене. Порожнечу їм часто заповнює вигадка. Від міфологізації уявного світу до фантазій на тему власного життя інколи лише крок. Хоча трапляється, що вигадувати доводиться з інших причин. Чи були такі у Петера Деманта? Очевидно! Підозра у шпигунському минулому переслідувала письменника до земного кінця.
Високофаховий історико-біографічний нон-фікшн поєднує ретельне документальне розслідування життєвих таємниць героя, якнайтісніше вписаних в контекст епохи. Це той випадок, коли життєпис однієї людини, несподівано стає біографією міста, країни, цілого покоління. (Не)вигадане життя під прикриттям Вернона Кресса – це історія Чернівців і буремного ХХ століття в подіях одного людського життя.
Ця книга покликана заперечити безликість історії, доторкнутися до вічності, відчути життя руками. Це той людський вимір минулого, яким часто нехтують, коли розповідають про масштабні історичні події: голодомори, війни, геноциди… Але людське життя – це не узагальнення, – каже автор розслідування Юрій Чорней. – Кожне життя, включно з нашим, це найдрібніші деталі. Унікальні і неймовірно важливі, які власне і визначають нашу сутність. Натомість історія часто стирає ці індивідуальні відмінності на користь сухій статистиці... Натомість тут маємо правду про ХХ століття, засвідчену самим людським життям, а не сухим рядком у нудному підручнику з історії.
Переді мною стояло найпростіше і водночас найскладніше завдання: розповісти про людину, чернівчанина, у контексті його часу. Мені здалося цікавим прожити разом із моїм героєм його життя – від народження до смерті – і подивитися, які події чернівецької, вітчизняної, світової історії і яким чином на нього вплинули... Коли я це зробив, раптом з’ясувалося, що за кожним людським життям добре проглядається загальна історія. Особливо важливо, що йдеться про український погляд на відомі події минулого, - каже автор книги.

ДОВІДКОВО:
Юрій Чорней – історик, журналіст. Народився у Чернівцях. Закінчив СШ № 9 імені Панаса Мирного. Навчався на історичному факультеті ЧДУ імені Юрія Федьковича. Спеціалізувався на історії країн Східної Європи. Викладав історію у ліцеї № 1 та гімназії № 4. У професійній журналістиці від 2002 року. Лауреат Всеукраїнської премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності за 2009 рік.
З питань придбання звертатись:
(0372) 585357; моб. (050) 374-43-41
e-mail: [email protected]
Більше новин по темі:
-
Автори сенсаційного анімаційного фільму "Мавка" створюють художній: вийшов перший тизер романтичного фентезі «Мавка. Справжній міф»
-
Третя окрема штурмова бригада починає видавати серію сучасних казок про війну для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку «Котигорошко»
-
У Чернівцях відкрився фестиваль глядацького кіно Миколайчук OPEN (Програма фестивалю)
-
У Кондратюка вдвічі більша, ніж у Бобула і Зінкевича: яку пенсію отримують зірки українського шоубізнесу
-
Щоденник прозріння Павела Решки: відомий польський журналіст презентував чернівчанам свою книжку “Столик з видом на Кремль”
-
Кінофестиваль «Миколайчук OPEN», який пройде у червні, оголосив новий міжнародний конкурс